понеделник, 28 декември 2015 г.

Новогодишно табло на мечтите

Има два периода, когато за повечето хора равносметката е неизбежна. Единият е преди рождения ден, а другият – Нова година. Това са моменти, в които се обръщаме назад и анализираме изминалите 12 месеца. Обикновено сме строги към себе си и отделяме повече време да мислим за това, което сме искали, но не сме постигнали и обещанията, които сме си дали, но не сме спазили. За да се порадваме на успехите си отделяме по-малко време.

А защо тази година да не опитаме по-различен подход? Мислете предимно за успехите и щастливите мигове, които сте имали през изминалата година. За следващата не си правете строг план със 100 точки, които задължително трябва да изпълните. Вместо това си направете табло на мечтите. Вземете картон или обикновена хартия. На него нарисувайте или залепете снимки на нещата, които искате. Снимка на мечтаната кола; логото на университета, в който искате да Ви приемат; снимка на място, което искате да посетите и така нататък. Мечтайте, рисувайте, пишете, лепете и украсявайте смело! Както е казал Уолт Дисни: „Можеш ли да мечтаеш за нещо, можеш и да го постигнеш!“.
Може да закачите Вашето табло на мечтите на видно място или да го приберете някъде. Но не го забравяйте. Понякога отделяйте време да го разглеждате и да „подхранвате“ мечтите си.
Нека 2016 година донесе в живота Ви всичко, което ще сложите на Таблото си!


петък, 25 декември 2015 г.

Как Дядо Мраз стана Дядо Коледа

Питали ли сте се как Дядо Мраз стана дядо Коледа? Аз да. И за това направих едно сериозно проучване по въпроса. Намерих адреса на добрия старец и го попитах лично. Ще кажа и на вас какво ми отговори той.


Както всички знаем Дядо Мраз е вълшебник. А вълшебниците остаряват по-различно от обикновените хора и живеят много, много по-дълго. Та същото е и с нашия любим дядо. Само че, вълшебник или не, Дядо Мраз остарял и се уморил. Дошъл момент, в който му било страшно трудно да обиколи всички деца, за да им остави подаръци. Усещал, че вече не може да се справи и трябва да се откаже, но сърце не му давало да изостави децата и да ги лиши от новогодишната радост. След като умувал известно време му хрумнала чудесна идея.

Извикал Дядо Мраз сина си, който също бил вълшебник. Обяснил му как стоят нещата и го помолил за помощ. Дядомразовият син обичал децата, също като баща си. Затова веднага приел да помогне.

Дошъл следващият декември. Синът на Дядо Мраз се приготвил за празничната обиколка. Но бил толкова нетърпелив да зарадва децата, че не могъл да изтърпи и да дочака новогодишната нощ. Решил, че може да раздаде подаръците малко по-рано – на Коледа. И така децата започнали да получават подаръците малко по-рано и нарекли добрия дядо Коледа.

Попитах добрия старец и защо в даден момент деца изведнъж решават, че той не съществува. Обясни ми, че това също е част от магията. Джуджетата много искат да има подарък за всички хора на света, но не могат да произведат такова количество. За това, когато децата пораснат името им изчезва от вълшебния списък и те решават, че Дядо Коледа не съществува. Така не страдат, че вече не може да получават подарък от него.


понеделник, 21 декември 2015 г.

3 примерни менюта за Бъдни вечер

Всички знаем основните традиции свързани с Бъдни вечер. Знаем, че ястията трябва да са постни и определен брой (7, 9, 11 или 12); трапезата и домът се прикадяват; масата не се разчиства до сутринта. Но понякога бройката на гозбите ни затруднява, а искаме всичко да се получи чудесно. За улеснение Ви предлагаме 3 примерни менюта за празничната вечеря:


Меню 1: варено жито; боб чорба; зелеви сарми; салата от печени чушки и праз; апетитка (или друга зимнинка); купа с плодове; задължителните питка с пара (в някои краища на страната освен паричка слагат в питката и бобче, копче, дренче и други), тиквеник, чесън, ошав, мед, орехи.

Меню 2: пълнени сухи чушки с боб; лозови сарми; салата от кисело зеле; разядка (или друга зимнинка); купа със сушени плодове и ядки; ябълков щрудел; задължителните питка с пара, тиквеник, чесън, ошав, мед, орехи.

Меню 3: кисело зеле с ориз; бобена салата; пълнени сухи чушки с ориз; туршия; кьопоолу (или друга зимнинка); печени ябълки; задължителните питка с пара, тиквеник; чесън, ошав, мед, орехи.


Не забравяйте солницата! Макар да не броим солта, тя задължително трябва да присъства на масата.

Пресните салати не са традиционни, защото в миналото не е имало магазини, от които целогодишно да може да се купят пресни плодове и зеленчуци. Но те също са постни, така че, може да сервирате и салата: зелева, зелена, шопска (без сиренето!).

А ето и още няколко идеи: праз с ориз; кекс; супа или салата от леща, баница с праз или спанак (цвекло, лапад или каквато зеления Ви се намира). Може да сложите на масата всичко, което обичате. Единствените условия са да е постно и да спазите бройката.
Весели празници!

петък, 18 декември 2015 г.

20 декември Игнажден

На 20 декември християните почитат Свещеномъченик Игнатий Богоносец, епископ Антиохийски. Счита се, че на този ден започват родилните болки на Божията майка, които продължават до Коледа.

В България празникът е по-известен като Игнажден и се свързва със зимното слънцестоене, затова се смята и за начало на новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.

В българския народен календар има много поверия за Игнажден. Повечето от тях са свързани с плодородието (на нивите и добитъка), гадае са какво ще е времето през следващата година. Сред най-разпространените вярвания са:


•Полазването – първият човек прекрачил прага на дома Ви се смята за полазник. Според това кой и какъв е той се гадае каква ще е следващата година. Ако първият Ви посетител е късметлия и добронамерен, то късмет и добро ще има в дома Ви. Днес обикновено оставяме това на случайността, но в миналото предишния ден домакинът е отивал при избран човек и го е канил за полазник.

•Ако сте жена и планирате да забременеете, не работете на Игнажден! Но този ден не е подходящ за зачеване, защото има и поверие, че заченато на него дете се ражда с недъг.

•В домовете, в които има мома за женене се изпълнява следният магически обред: замесва се тесто с любовни билки. То не се пече. Оставя се да се изсуши в продължение на 12 денонощия. Всяка сутрин тестото се пренася в следваща къща и всяка нощ около него се събират жени, които го "пазят".

•Ясното време на Игнажден предвещава суша през април. А ако вали дъжд, то и през април ще има дъждове и плодородие. Хубаво е на Игнажден, както и на Коледа, да вали сняг.
Облачно ли е на Игнажден реколтата ще е хубава и в кошерите ще има много мед.
На Игнажден се преви и „прогноза на времето“ за цялата следваща година – 12-те дни от 20 до 31 декември показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.

•Не трябва да се изнася нищо от къщата, особено огън, жар или сол, за да не излезе берекетът. Също така нищо не се иска и не се дава назаем.

•За да не спрат да мътят кокошките не се става от трапезата по време на ядене и не се излиза на двора.

На Игнажден имен ден празнуват: Игнат, Игната и техните производни, Искра, Пламен, Пламена, Огнян и техните производни.


неделя, 13 декември 2015 г.

Живи легенди

Гледали ли сте филма „Живи легенди“? Аз го гледах преди повече от половин година (когато го даваха по телевизията, беше по Великден, ако не бъркам) и още продължавам да се сещам за него и за въпросите, на които ме наведе.


След като гледах „Живи легенди“ беше неизбежно да се опитам да се погледна от страни. Да си спомня каква бях на 18 години, когато завърших училище. Какво исках от живота тогава? Какви цели имах? Какво от това съм постигнала? Какво би казала онази хлапачка за жената която е днес? Трудни, но полезни въпроси.

Хвърляме се в житейската река с идеята да си плуваме накъдето искаме. Ей така – без спасителен пояс и компас. Но понякога течението ни понася и забравяме кои сме и накъде всъщност сме тръгнали. Много хора се научават да правят компромиси и да се примиряват, защото „Какво да се прави? Такъв е животът!“. А и е толкова лесно да се оставиш на течението и неговата инерция.

Е, героите от този филм ни показват, че животът може да е и друг. И за да го променим са нужни само желание и малко смелост.

Припомнете си как виждахте бъдещето си, когато бяхте на 18 години? Прилича ли на настоящето Ви? Естествено е, разбира се някои Ваши цели и възгледи да са се променили. Важното е кое ги е променило. Ако е примирението, страхът и мързелът да отстоявате себе си е лошо. Ако е откриването на ново и интересно поле са изява – всичко е наред. Важното е, когато си представите, че стоите срещу младичкото си Аз и му давате отчет какво направихте с мечтите му и до къде я докарахте да не се срамувате.

Ако не сте гледали „Живи легенди“ искрено Ви го препоръчвам! Филмът е чудесен – има си и смешни и тъжни моменти, любов и приключения и навежда на сериозен размисъл. Може само да кажем „Браво!“ на Ники Илиев и да му пожелаем да ни зарадва с още такива филми.
Повече информация за „Живи легенди“ прочетете на http://livinglegendsmovie.com/


петък, 11 декември 2015 г.

Домашните дрехи

Въпросът за домашните дрехи е по-важен, отколкото изглежда. Има жени, които се стараят да се безупречни на външен вид по 24 часа в денонощието. Те се обличат и гримират, като за официална сбирка, дори когато са сами вкъщи. Това наистина е доста натоварващо. Има и жени, които са на другата крайност. Когато са си у дома теса съвсем небрежни към външността си, което също не е добър вариант.

Домашното облекло е важна част от ежедневието ни. 24-часовото дефиле е неудобно и изморително и съвсем не е необходимо. Но това съвсем не означава, че трябва да приличаме на повлекани. Най-добре е да намерим разумен вариант, който съчетава комфорта и красотата.

У дома трябва да ни е спокойно и удобно. Това е закон, който се отнася и а дрехите. Накратко: домашните дрехи трябва да са удобни, чисти и все още в приемлив „търговски“ вид (това изключва любимата тениска, на която вече ни ѝ личи какъв цвят е, но вие си знаете, че е лилава!); и не трябва да са неудобни, размъкнати, избелели, петньосани.

Не забравяйте, че важността на вида, който имате, когато сте си у дома не е само заради впечатлението, което ще направите на неочакван гост или на половинката си (не, че и това не е от значение). Дори и без да го осъзнавате начинът, по който изглеждате влияе най-вече на Вас. Да държите на добрата си външност е проява на уважение и обич към себе си. Ако не вярвате направете си експеримент. Няколко дни се носете като занемарена повлекана. След това няколко дни бъдете чиста и спретната. Сами ще усетите разликата в начина, по който се чувствате.

При всички случаи не забравяйте, че сте чудесни!

понеделник, 7 декември 2015 г.

Софийски международен панаир на книгата 2015 година

Отново е декември и отново празниците се редят един след друг. През този месец е и най-големият празник за книгоманите – Софийският международен панаир на книгата.

Тази година от 8 до 13 декември в НДК ще се проведе 43-тото издание на панаира. Работното време е от 10:00 до 20:00 часа, етажи 1-4. Входът е свободен.

Участниците са над 200, сред които и обичайните заподозрени. Пълен списък, заедно с етажа и номера на щанда, на който може да ги откриете има на сайта на организаторите Асоциация „Българска книга“ (http://www.abk.bg). Там ще откриете и друга полезна информация – съпътстващата програма и някои акценти.

Споменатият по-горе списък с участниците и точното им местоположение е много удобен за тези, които отиват за нещо конкретно, което са си набелязали предварително. И все пак, дори и да имате списък с най-желаните заглавия, предвидете си време и резервни пари за зяпане. Така ще може пълноценно да се насладите на книжния празник, а не само да претичате през него. Не забравяйте, че е декември – позволено ни е да се отдадем на някои изкушения и да си направим допълнителен подарък.



5 ползи от четенето на детски книги в зряла възраст
Вълшебните думички

четвъртък, 3 декември 2015 г.

Как да не изперкаме през декември

Декември е един от най-„тежките“ месеци през годината. Натоварен е и в личен и в служебен план, емоционално и финансово.

Идва краят на годината и в работата си трябва да довършим много неща. Повечето почивни дни в празничния декември допълнително „сгъстяват“ работната атмосфера.

Именни дни, семейни сбирки, служебни или приятелски партита за Коледа и Нова година, на които трябва да присъстваме претоварват програмата ни.

Купуването на подаръци и тоалети, приготвянето на празнични трапези ни притесняват не само психически, но и финансово. Много хора дори прибягват до различни заеми.

При това положение, кога да изперка човек, ако не през декември? Много хора вместо да се отдадат на празнично настроение изпадат в депресия. Все пак това не е задължително. Има и друг вариант – да гледаме по-леко на нещата, да сме по-организирани и да забравим за перфекционизма.
Ето и няколко идеи, които ще ни помогнат да не изперкаме през декември:

Декември има всяка година
Спомнете си как преживяхте миналия декември. Помислете какво Ви натовари най-много и как може да промените подхода към него. Кои бяха най-приятните и забавни мигове? Тях пък се постарайте да увеличите.

Изпреварете събитията
Доста по-рано може да се подготвите за „задължителната програма“. Именният ден на съпруга Ви и Коледа са константи в декемврийската Ви програма. Служебният купон може да не е на една и съща дата, но всяка година има такъв. Винаги купувате подаръци на определени хора. Не чакайте до последния момент и се подгответе за сигурните събития по-рано. Така ще сте по-спокойни и ще имате по-малко задължения в най-натоварения момент.

Забравете за перфекционизма
Не позволявайте на дреболии да Ви развалят настроението. Не се претоварвайте излишно. Единствената разлика, която ще се усети между празнична трапеза с 6 и с 8 мезета е в степента на вашата умора.

Не забравяйте кое е най-важното
Най-важното в един празник не е идеалната прическа. Не са и салфетките сгънати във формат на корабчета. Най-важното е да сте в компанията на хора, които обичате и с които Ви е приятно, да се забавлявате забравили всякакви тревоги.

Ако сте от тези, за които декември е най-изтощителният и ужасен месец в годината не забравяйте, че това не е закон. Съвсем не е задължително да изперкате през декември. Опитайте се да промените нагласата си. Тази година за разнообразие се отпуснете и се забавлявайте.

Весели празници!


неделя, 29 ноември 2015 г.

Варвара вари, Сава пече, а Никола яде

Интерасно нещо са българските празници. Християнството и езическите обичаи са така дълбоко и естествено преплетени, че разграничаването им е възможно само за професионалисти. Дали това е лошо или не е друг въпрос. Най-важното е да запазваме традициите си и да подхранваме корените си, а не да се опитваме да ги изсушим с чужди и далечни ни обичаи.
Малко преди Коледа, в три последователни дни, има три големи празници – на света Варвара, на свети Сава и на сети Никола – 4, 5 и 6 декември. За тези дни народът шеговито казва: “Варвара вари, Сава пече, а Никола яде”.
Остатъка от статията тук
Широко разпространено е вярването, че света Варвара (4 декември) е покровителка на детските болести и по-специално на шарката. В народните представи тя е грозно, куца и разчорлена старица. Ако удари някое дете с патерицата си, то се разболява.

По стар обичай в деня на света Варвара жените варят царевица в подсладена със захар вода, докато се развари. Към готовата царевица се добавят орехи и стафиди. Вярва се, че в царевичните зърне е събрана цялата енергия на слънцето и земята, която дава живот и здраве. Затова всеки, който хапне царевица на този ден ще е бодър и жизнерадостен през цялата година. За празника стопанките месят още медена пита и наливат прясна вода – да е сладък и щастлив животът.

На други места за здраве и умилостивяване на болестите жените месят погачи. Смята се, че девойката, която първа успее да раздаде своята погача, ще се омъжи през първа през годината.

В някои краища на България света Варвара се смята и за покровителка на домашните птици.

На други места този празник се нарича женска Коледа, защото в ритуалите участват само жени. Рано сутринта по къщите обикалят групи девойки, облечени в нови дрехи. Те пеят обредни песни за здраве и плодородие.

На следващия ден (5 декември) почитаме свети Сава. Традицията повелява да се направят мекици с бяло брашно, смляно от жито от последната реколта, прясна вода и мая.

В българските традиции Сава е жена – светица, сестра на Варвара и Никола.

Там, където почитат света Сава я смятат за покровителка на чумата. А там, където честват празника като на светец – за мъж, покровител на вълците.
Има и места, на които Савинден е празник в чест на мъртвите.

Друг интересен обичай е преди изгрев слънце момите да пресяват брашно през обърнато наопаки сито. През това време водят специален обреден диалог с възрастна жена. Целта е девойката да има сполучлива женитба.

Никулден (6 декември), когато почитаме свети Николай Чудотворец, е един от най-големите празници в българския народен календар.
Свети Николай се смята за покровител на водите – властва над водите и целия подводен свят, пази хората от удавяне и потоп. Светецът се приема и за патрон на търговци, кираджии, а в наши дни и на банкери; помага на младите хора да се оженят.
Традицията повелява ястието да е рибно – голям шаран или друга едра риба, която се пълни с лук, орехи и подправки, предварително задушени в прясно олио. Напълнената риба се завива в тесто, а после се пече на бавен огън. Заедно с рибника се поднасят обредна погача и червено вино.
На Никулден трапезата не се вдига цял ден.

На този ден се извива сглядано хоро – на него се хващат всички моми, на които предстои женитба.

В някои региони на свети Никола е отредена ролята на семеен или родов закрилник, пазител на дома, семейството и имота. Там се извършват обреди, наричани светец, служба, наместник, оброк, курбан. Обредното угощение става вечерта и на него са поканени всички роднини мъже.

В случаите, в които свети Николай е патрон на селото, се коли бик или теле и се приготвя курбан. Трапезите се нареждат върху кърпи на земята.

Много тържествено посрещат дуня на свети Николай Чудотворец и именниците.

БЪДНИ ВЕЧЕР
Празникът - радост без стрес
Красиви за празника

петък, 27 ноември 2015 г.

Плюсовете на минусите

И да сме добре и да сме зле, пак ще се оплакваме! Срещали ли сте хора, изповядващи тази философия? Вярвам, че отговорът е положителен, защото те са ужасно много.
Например оплакваме се, че ежедневието ни е по график, от който няма мърдане. А когато дойдат празници се оплакваме от разнообразието, което ни уморява и страдаме по загубената монотонност. Дали има начин това да не е така?

Има разбира се! Сами сме господари на живота си и имаме право и власт да го направим какъвто искаме. За жалост често забравяме тази истина.

Разбира се, не е практично (не е много удачна тази дума, но не мога да измисля по подходяща, простете!) да правим, когато каквото си искаме. Защото така няма как да изпълняваме работата си и останалите задължения, които сме поели. Но да се задушаваме в собствената си неудовлетвореност също не е добър вариант. Както вече сме казвали, всичко в живота е въпрос на гледна точка. Ако се научим да откриваме плюсовете на минусите, животът ни ще е много по-приятен.


- Всеки ден един и същи график.
+ Имате яснота – в голяма степен сте наясно с това как ще протече денят Ви. Това Ви дава възможност да планирате по-добре и с по-голяма сигурност ангажиментите си.

- Ставате твърде рано.
+ Можете да се насладите на най-красивата част от деня – изгрева;
+ Денят Ви е по-дълъг и имате време да свършите повече неща.

- Пътувате дълго време до работното си място.
+ Имате време, в което да прочетете нещо интересно, да се отдадете на мечти или просто да си „поблеете“;
+ Възможностите за избор на различни маршрути са повече и така е възможно да си осигурите сутрешно разнообразие.

Този списък може да бъде продължен до безкрай. Ако си го поставите за цел ще откриете поне по един плюс на всеки минус. Само трябва да го решите и да се поупражнявате.
Не забравяйте, че плюсовете и минусите са двете части на едно неразделно цяло. Не могат да съществуват едни без други, защото само заедно имат смисъл. Или както е казал народният философ „Медът върви с жилото.“


понеделник, 23 ноември 2015 г.

„Обещавам ти провал“ от Педру Шагаш Фрейташ и „Софтпрес“

Над 30 издания и 150 000 тираж само в Португалия
Педру Шагаш Фрейташ е млад писател с повече от двайсет книги зад гърба си. Изявява се още като журналист, рекламен редактор, сценарист и лектор по творческо писане. Шеговито описва себе си като човек, който „пише и обича котки, кучета и хора”. Новата му книга „Обещавам ти провал” го превръща в един от най-продаваните португалски автори.

Тази книга е пиано – минорните и мажорните истории в нея са клавишите и струните, на които авторът свири разтърсващата симфония за живота в цветната му прелест.

Тази книга е танц – в нея героите пулсират в неравноделния ритъм на крайностите и са отворени като рани – до сърцевината, където е есенцията на душите им.

Тази книга е огледало и бездна – една крачка... и ще се сринеш в себе си, за да се преоткриеш.

Тази книга шепти съкровени истини за любовта – единствената, през която е невъзможно човек да премине невредим.

Обещавам ти провал. Обещавам да те обичам до свършека, да те целувам до последната граница, да тичам, когато е достатъчно да се върви, да скачам, когато е достатъчно да се тича, да летя, когато е достатъчно да се скача. Обещавам ти провал. Без колебание. Обещавам да бъда човек, понякога да бъда непоследователен, понякога да казвам по нещо не на място, нещо погрешно, дори съвсем нелепо. Обещавам да разбирам, обещавам да желая, обещавам да вярвам. Обещавам да настоявам, обещавам да се боря, да откривам, да уча и да се уча. Всичко това, за да ти кажа, че ти обещавам провал. И Бог да ти е на помощ, ако не ми обещаеш същото. Ако пак се провалиш, кълна се, че ще те обичам завинаги... И тя се провали.
Любовта идва, когато се откажеш да бъдеш съвършен!


петък, 20 ноември 2015 г.

Красавицата Коледна звезда

Растението Euphorbia pulcherima, по-известно като Коледна звезда, е от семейството на млечките. Родината му е Мексико и Гватемала, където е многогодишен вечнозелен храст достигащ височина до 3 м.
Легенда за раждането на Коледната звезда разказва, че в нощта на Рождество момиченце отивало на църковната служба много натъжено, че няма какво да поднесе като подарък на Младенеца. Близо до църквата спряло до едно храстче и заплакало. Сълзите му закапали по клончетата и те станали яркочервени. Момиченцето се зарадвало и откъснало тези красиви клончета за Младенеца.
Неусетно красавицата Коледна звезда се настани и в българските домове. Но знаем ли как да се грижим за нея? Предлагаме Ви няколко най-основни напътствия:
Покупка – огледайте я добре, за да сте сигурни, че няма бели петна по листата или загнили части.

Отглеждане – намерете за Коледната си звезда светло място, но не директно слънце. Най-добрата температура е 18-20 градуса. Поливането е умерено с вода със стайна температура. Въздухът в стаята не трябва да е сух, за да не бъде нападната Звездата от вредители (акари, белокрилки, листи въшки и други гадинки).
За да „цъфти“ Коледната звезда през септември и октомври ѝ осигурете 14 тъмни часа всяка нощ (може да я покривате с картонена кутия).
Докато Звездата Ви расте и цъфти я торете на всеки две седмици с тор за стайни растения.
Размножаване – през януари или през лятото отрежете връхни резници. Потопете ги в топла вода, за да спрат да отделят млечен сок. След това вкоренете в лека почва. Щом започнат да нарастват се прищипват за разклоняване.
Внимание! Сокът, който Звездата (а и останалите растения от това семейство) отделя е отровен!
Тези съвети са дадени след консултация с умни глави и дебели книги. Личното наблюдение на авторката е, че Коледната звезда може да си живее съвсем щастливо целогодишно разположена на прозорец и поливана. Само не забравяйте да я обичате!


понеделник, 16 ноември 2015 г.

Нямам избор – най-глупавата реплика на света

„Трябва! Нямам избор!“ По колко пъти на ден чувате тази страдалческа реплика? А по колко пъти самите Вие я казвате? Съвсем нормално изказване, мислите си и се чудите защо Ви занимавам с него. Ами точно за това. Всички го казват и го считат за съвсем нормално. Дали е нормално или не е отделен въпрос (за това кое е нормално и кой казва, че е така ще говорим друг път). Сега Ви занимавам с него, защото изобщо не е вярно.

В действителност няма момент, в който наистина да няма избор. Както е казал неизвестен мъдрец „дори да Ви изядат пак имате два изхода“. Това си е избор.
„Нямам избор“ е станало синоним на „това е най-доброто, което мога да избера в момента“. Но с тази реплика сякаш се лишаваме от воля и свобода. Възприемаме себе си като обречени пионки в неизвестно чия ръка.

Да вземем за пример един от честите случаи: не харесвате работата си, но продължавате да си стоите там, защото „нямате избор“.
– Е, как да нямате? – питам аз.
– Не, не мога да напусна, защото ще остана без пари и няма да мога да се платя сметките, децата ми ще гладуват. Просто няма избор! – опитвате се да ме опровергаете Вие.
Ето, виждате ли? Сами го казахте. Имате избор – да останете на неудовлетворяващата Ви работа или да я напуснете и да останете без никакви доходи. Двата варианта не са еднакво благоприятни, но това съвсем не означава, че нямате избор.

Във всеки един миг от живота си, не само имате право на избор, но и го правите – да станете на време за работа или да си полежите още 10 минути; да облечете това или онова; да дочетете тази статия или не и така нататък и така нататък. Целият Ви живот е плод на тази поредица от избори, които правите от както сте се появили на този свят.

четвъртък, 12 ноември 2015 г.

9 от най-популярните амулети и талисмани

От край време човекът се опитва да се предпази не само от видимите физически заплахи, но и от невидимите, нематериални (духове, вампири, лоши очи и така нататък). Освен да се моли на различни божества е измислил и много символи и предмити, които да го закрилят и да му помагат да привлича сполуката към себе си.
В последно време грешно думите амулет и талисман се използват като синоними. Амулетът предпазва, отблъсква злото от притежателя си. Докато задачата на талисмана е да привлича късмета.


Едни от най-често използваните амулети и талисмани са:

Подкова - в домове се поставя подкова над входната врата, за да закриля дома от уроки, лошо око. Закована с „рогата“ нагоре подковата привлича заможност, мир и благополучие.

Червен конец - предпазва от уруки, завист и лоши очи. Дори да не се носи целогодишно, червен конец се връзва Игнажден и не се маха, докато не падне сам. Червеният конец се връзва на лявата китка.

Пентаграма (пентакъл) - този символ се използва от дълбока древност. Има различни обяснения за значението на петте лъча. Според едно от тях пентаграмата е символ на петте принципа, които трябва човек да изработи в себе си, за да стане съвършен: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел. Според друго петте лъча символизират четирите елемента (огън, вода, въздух, земя) и духът, който ги обединява. Пентакъл е пентаграма, която е оградена в кръг, който се допира до краищата на всичките й лъчи. Кръгът символизира вечност, така че пентакълът е символ на цялостта на вселената, обединението на всичките пет елемента.

Четирилистна детелина - тези детелини се срещат рядко и това е най-простото обяснение за вярата, че носят късмет. Легенда разказва за това, как когато Адам и Ева били изгонени от Райската градина, Ева откъснала четирилистна детелина, за да си спомня за дните прекарани там. Затова, ако в градината ви има четирилистна детелина, в нея има и късче от Рая и божията благословия е с вас.

Кръст - кръстът не е само християнски символ, както много хора си мислят. Равнораменен кръст е използван още от древните като символ на живота и четирите посоки. Кръстът с разпятие на него не може да се ползва за закрила - той символизира мъките на Христос и неговата смърт, най-дълбока мъка. Носенето му може да донесе по-скоро нещастие.

Синьо мънисто - предпазва от урочасване. Може да се носи само или като част от друг амулет.

Образ на светец/икона - много хора носят у себе си икона, смятайки че така светецът изобразен на нея ги закриля непрестанно. Не е задължително да се носи все една и съща икона. Според проблемната ситуация се избира съответния светец.

Заешко краче - още от древни времена се смята, че то носи късмет и здраве. Най-вероятно това вярване е дошло от тотемите на древните келти. Те смятали, че зайците копаят дупки в земята, за да влязат във връзка с подземния божествен свят.

Ръката на Фатима - това е един от амулетите използван и от християни и от мюсюлмани. Ръката на Фатима защитава притежателя си от лоши очи, лош късмет, както и от завистта на другите. Интересното за този амулет е, че предпазва не само собственика си, но и имуществото му.


понеделник, 9 ноември 2015 г.

Да дишаме правилно

Първото нещо, което правим появявайки се на този свят, е да си поемем дъх. Животът ни приключва с последно издишване. Когато сме здрави и всичко ни е наред не обръщаме внимание, дори не си даваме сметка, че дишаме.

Когато човек се роди диша правилно. Този инстинкт още не е повлиян от нищо. Модерният живот не е отнел от природната мъдрост. Но с течение на времето цивилизованият човек диша все по-неправилно (една от причините е и лошата стойка, в която прекарва дните си пред компютъра) и все по-мръсен въздух.

На първо място трябва да се отбележи, че дишането през устата е недопустимо. Това не е нейна работа! В ноздрите си имаме система, която задържа дребните частици вдишани с въздуха, за да ги изхвърлим след това при издишване. Освен това вдишаният през ноздрите въздух се затопля.
При правилното дишане се използват всички части на белите дробове.

Тъй като дишането е несъзнателен и непрекъснат процес не можем по 24 часа в денонощието да се съсредоточим в него и в старанието да го правим правилно. За начало може па 2-3 пъти дневно да отделяте по няколко минути за следното дихателно упражнение: заемете стоеж или седеж с изправен гръб. Вдишайте бавно през носа, като първо напълните долната част на белите дробове (както при „коремно дишане“). След това напълнете горната част на белите дробове (гърдите). Задръжте дъха си за няколко секунди. Издишайте. И вдишването и издишването трябва да са бавни и равномерни.

С помощта на това упражнение ще поддържате белите си дробове в добра форма. Неусетно с течение на времето ще дишате все по-правилно. А правилното дишане подобрява не само функцията на белите дробове, но и на целия организъм.



петък, 6 ноември 2015 г.

„Здравословни рецепти“ от Гордън Рамзи

Книгата включва над 125 рецепти за апетитни ястия, приготвени по здравословни начини с пресни и полезни продукти.

Съобразявайки се със съвременния начин на живот, Гордън Рамзи – готвач от световна величина, участник в маратони и телевизионна звезда – споделя оригинални идеи за здравословни закуски, обеди и вечери за делник и празник, както и специални рецепти за деца. Той описва техниките за здравословно готвене, с които се постига отличен вкус, и ни запознава с любимите си полезни продукти.

С атрактивните цветни фотографии и изчистения модерен дизайн тази книга на издателство „Хермес“ ще се превърне в незаменим кулинарен наръчник за всеки, който иска да приготвя вкусна и здравословна храна.




4 съвета при избор на нова кухня
Най-доброто лекарство сте вие !

неделя, 1 ноември 2015 г.

Да подредим домашния архив

Всички имаме у дома си документи, чието количество с течение на времето нараства. Прибираме ги някъде и не се сещаме за тях до момента, в който ни потрябват. Тогава започва голямото търсене – ровене, нерви, понякога паника (защото сертификата просто го няма!).

Лесно можем да избегнем подобни неприятни ситуации. Просто трябва да отделим малко време, за да сортираме и подредим документите си. Според това, което имате определете категории. Купете си папки с различен цвят за всяка категория. За допълнително удобство може да надпишете папките и дори да им залепите списък с документите, които съдържат.
Преценете дали за личните документи на всеки член от семейството (дипломи, кръщелно, разрешителни, сертификати и така нататък) ще има отделна папка или ще разделите тези документи по вид.
Предвидете и папка за: жилището си (нотариален акт, договори за комунални услуги и други); упътвания и гаранционни карти на уредите и мебелите; кредитите и така нататък.
Не се двоумете да изхвърлите излишните неща, като: прочетени вестни и списания; рецепти, които никога не сте готвили и надали ще сготвите; загубили актуалността си визитни картички; изтекли застраховки; стари каталози и календари; изтекли гаранции; изрезки от вестници и списания.
Когато избира място, на което да съхранявате документите си имайте предвид, че с течение на времето броят им ще се увеличава.
Веднъж преборили се с хаоса не забравяйте, че трябва да поддържате домашния си архив. Създайте си навик веднага да прибирате/връщате документите на местата им. А един-два пъти годишно отделяте по малко време, за да прегледате документите и да изхвърлите станалите ненужни.


петък, 30 октомври 2015 г.

Лечителя Алое Вера

Лечебните свойства на алое вера са известни на човечеството още от древността. Има свидетелства за използването му преди повече от 5000 години.
Алоето расте при сух и горещ климат, поради което много хора го бъркат с кактус. Но алоето е растение от семейството на лилиите. Има над 200 вида алое, но най-ценното и лечебно е Алое Барбадензис Милър, известно като алое вера.

Алоето се състои от 96% вода, сред останалите му съставки са: витамини (В, А, С и Е); метали (калий, калций, магнезий, натрий, желязо, мед, цинк, манган); аминокиселини (лизин, треанин, ванилин, матионин, изолевкин, фенолалин, триптофан, аргинин, аспарагиназа, глицин, аланин, кистеин, тирозин, пропин); ензими (оксидаза, каталаза, амилаза, липаза, аланиназа, фосфатаза, криатинин, фосфокиназа); едно- и ди- захариди (галактоза, фруктоза, захароза, глюкоринова киселина).


Алоето подсилва имунната система, полезно е за храносмилателната и отделителната система; има антивирусто и антигъбично действие; има регенериращ ефект върху кожата; помага и за високо кръвно налягане, артрит, диабет, астма; предотвратява образуването на туморни клетки.

Както всички останали растения, освен да помогне, алоето може и да навреди на човешкия организъм. То не трябва да се взема от хора с туберкулоза, кръвотечение от матката и по време на бременност, хемероиди, заболявания на черния дроб, жлъчката, бъбреците, пикочния мехур и сърдечно-съдовата система. При онкологични заболявания може да се използва само след консултация с лекаря.


понеделник, 26 октомври 2015 г.

Изборът на дамска чанта издава характера

От векове дамската чанта е неразделен спътник на всяка жена. Освен модните и естетическите предпочитания, дамската чанта разкрива и личността на притежателката си.
Предлагаме Ви няколко най-разпространени типа дамски чанти и какво те казват за характера на жената, която ги предпочита.


Малка чантичка тип „портмоне“ – жената разчита на помощта и закрилата на околните.
>Малка чанта с дълга дръжка, носена през врата – притежателката й не държи особено на външния вид. Иска да изпъква с интелект и познания.
Малка чанта плюс торбичка – носещата ги дама мечтае да е по-красива и с по-висок статут в обществената йерархия.
Голяма чанта – жената носи със себе си по много неща за всеки случай. Трудно различава важното от маловажното.
Раница – разкрива вечно търсеща натура.
Прозрачна чанта – притежателката на такава чанта няма тайни от околните. С удоволствие разказва всичко за себе си, дори най-съкровените си неща.
Пазарска чанта – носещата я жена е праволинейна и директна. Може да бъде опора на всеки. Гордее се, че е добра и практична домакиня.



петък, 23 октомври 2015 г.

Вълшебните думички

Има доста вълшебни думички. Всички знаем трите най-вълшебни от тях - моля, благодаря, извинявай. Може би на пръв поглед да се говори за тях ще Ви се стори банално. Всеки научава тези думи още като бебе, знае че са важни и кога да ги употребява. Да, точно така е. А защо тогава ги чуваме все по-рядко? Ако не ги пренебрегвахме толкова често, нямаше да се налага да говорим за тях.

Не Ви ли е направило впечатление, че „Опа!“ измести „Извинявай!“. Е, това поне е някаква, макар и неадекватна, реакция към грешката, която сме допуснали. Но все пак... И не говорим само за извиняването, когато сме причинили някакво малко неудобство в ежедневието си, като например да побутнем някого придвижвайки се към вратата на превозно средство. Много по-страшно е, че сме спрели да обръщаме внимание на по-сериозните неприятни емоции, които причиняваме на околните.

Ами моля? Сещаме ли се, че никой не е длъжен да се занимава с нас и да ни помага за каквото и да е? Нямаме право да заповядваме на околните да ни помогнат. По-правилно е да ги помолим.

Благодаря е може би най-малко пренебрегваната вълшебна думичка. Е, понякога я заместваме с чуждици (мерси, тенкю), но все пак показваме на хората, че оценяваме усилията им да ни помогнат. Показваме благодарността си.

Забързаното ежедневие и все по-дълбокото потъване в смартфона не е причина да забравим за елементарното уважение, което дължим на другите. Нали за това сме хора?
Правилният вариант е да казваме вълшебните думи, а не да говорим за тях.


неделя, 18 октомври 2015 г.

Сатурнова дупка

Рожденият Ви ден наближава. Остаряването не Ви плаши, не сте от тези, които се терзаят за годинка повече или по-малко. Но въпреки оптимистичното ВИ и ведро отношение не можете да очаквате празника си с радост. Сякаш цялата Вселена е решела да Ви трови живота. Разболявате се, преживявате какви ли не инциденти, всичко се обърква, всички Ви ядосат, направо се чувствате като прокълнати. Но спокойно! Най-вероятно причина е, че в момента се намирате в Сатурновата дупка.

Сатурнова дупка се нарича периода около 30 дни преди рождения ден и 10 след него.

Има теория, че на рождение си ден всеки човек получава определено количество енергия. С наближаването на следващия рожден ден тя е почти изчерпана. Това обяснява лесното разболяване и понижения тонус преди датата на раждане.

Това Сатурново време е за равносметка. Помислете за изминалата година и внимателно преценете какво да запазите и от какво да се изчистите. Това се отнася не само за непотребни вещи, а и за отношения и поведенчески модели.

През този период се извършва обработка на всичко случило се през изминалата година. Започва и подготовка за следващата.
Сатурновата дупка е своеобразна гранична зона и е препоръчително да се избягва започването на нови начинания, докато се намирате в нея. Вземането на важни решения също трябва да се избягва.

Но не се сърдете на Сатурн. Освен да ни стоварва отговорности и премеждия, тази планета ни помага да израснем. Справяйки се ние ставаме по-мъдри и силни. Сатурн ни дама стимул за нова начало и отърваване от всичко пречещо.

Преминете през периода на Сатурновата дупка с търпение и разум. Не забравяйте, че това е момент да ревизирате живота си и да започнете отново по по-добър начин.


четвъртък, 15 октомври 2015 г.

Кисело зеле - вкусът на зимата

Киселото зеле е традицинна за българите зимнина. Познато е на човечеството от хилядолетия - има свидетелства за приготвянето му преди 2000 години в Китай. В съвременната германска кухня киселото зеле също е много популярно.

Освен вкусно киселото зеле е и много полезно. То е източник на витамин С, витамин В6, както и на много ценни микроелементи (калий, желязо, магнезий, цинк и други). Редовната консумация на тази зимнина подобрява храносмилането и микрофлората на стомашно-чревния тракт.

Времето за приготвяне (слагане) на кисело зеле е от средата на октомври до средата на ноември.

А ето и как се приготвя: първо трябва да поставите единия край на маркуча на дъното на съда (обикновено бидон или кофа). Зелките трябва да бъдат почистени от кочаните и най-външните листа. След това подредете зелките плътно една до друга. Ако ви е трудно да подредите плътно зелето и то започва да изплува над водата, може да го затиснете с решетка, камък или друго тежко нещо. Следващата стъпка е да залеете със саламура (20-40 грама морска сол на 1 литър вода). Тя трябва да покрива зелето поне с 10 см. На петия ден след заливането зелето започва да се преточва (претака). По желание може допълнително да:
•цепнете зелката на Х там, където е бил кочанът;
•добавите червени цвекло или червено зеле - за да придобие червен цвят;
•добавите кочан царевица - за по-добра и бърза ферментация;
•около 10 дни след заливането със саламурата да поставите в бидона 250 грама ориз завит в тензух, за да не се появи бяла пелена най-отгоре;
•добавите за аромат в началото по избор ябълка, дюля, лимон, лук.

Абсолютно е забранено да обработвате/съхрянявате киселото зеле в алуминиеви съдове, защото съдържащата се в него млечна киселина ги разяжда и вредни вещества попадат в зелето и сока.
Добър апетит!

вторник, 13 октомври 2015 г.

Бавни градове

След бавното хранене се появяват и бавните градове. Тази идея също се ражда в Италия. През 1999 година малкият град Кианти в Тоскана става първият бавен град (cittaslow). Следващите са Бра, Позитано и Орвието. С течение на времето вълната залива цяла Италия и днес там има повече от 40 бавни града.
Организацията, която представлява движението се нарича Cittaslow. Може да ги посетите на http://www.cittaslow.org.

От създаването на организацията до сега са се присъединили много държави: Австралия, Австрия, Белгия, Канада, Китай, Колумбия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Великобритания, Унгария, Ирландия, Япония, Норвегия, Нова Зеландия, Холандия, Полша, Португалия, Южна Африка, Южна Корея, Испания, Швеция, Швейцария, Тайван, Турция, Северен Кипър, САЩ.

Никак не е лесно един град да получи титлата „Бавен“. За да заслужи тази чест трябва да отговаря на 55 критерия, разпределени в 6 групи – околна среда, политика, инфраструктура, условия на градската среда, степен на подпомагане на местните производства и гостоприемство. Но спечелването на титлата е само първата стъпка. Cittaslow имат инспектори, които периодично проверяват дали градът поддържа бавното си ниво, ако спре да отговаря на някой от критериите титлата му се отнема.

Основна цел на бавните градове е да запазят местните традиции. Те не са врагове на глобализацията, но смятат, че уникалността и собствения облик на всеки град трябва да се съхранят, защото са важна част от историческото, културното и природното богатство на човечеството. В баните градове се поддържат добрите отношения, чувството на общност. Също така се подкрепят местните занаятчии и производители, бизнес и услуги.
Бавните градове ни приканват да забавим темпото, да ги разгледаме и усетим, да се наслаждаваме на живота и това, което ни заобикаля.

петък, 9 октомври 2015 г.

Нищо лично, всичко е лично

Както в много случаи от „живия живот“, така и в този, две на пръв поглед напълно противоположни твърдения са верни – нищо не е лично; всичко е лично. Всичко в живота е въпрос на гледна точка.
В отношенията си с другите трябва да сме мъдри, добри, толерантни. И колкото по-рано осъзнаем, че нищо не е лично и всичко е лично, толкова по-добре. Това ще ни позволи да разбираме околните и да не си създаваме излишни негативни емоции, да не се обвиняваме и да не търсим вината винаги в себе си.
Нищо не е лично като отношение към нас. Всичко е лично, за този който проявява отношението. Това прозрение прави общуването по-лесно. Например: жена влиза да си купи нещо от магазин, който вижда за първи път. Продавачката е:
1)груба с нея – причината може да е, че винаги е искала като нейната блуза, но тази кройка ѝ стои ужасно. Лошото отношение няма нищо общо с личността на клиентката. То отразява проблем, който продавачката има със себе си;
2)много мила – може би има като нейната блуза и е изживяла хубави мигове облечена с нея. Това прави клиентката приятна в очите на продавачката, а е възможно тя дори да не си спомня, че някога е имала такава дреха.
И в двата случая продавачката реагира не на влязлата жена, а на себе си. Така е във всяка житейска ситуация. Следващият път, когато някой се отнесе с Вас по начин, който не Ви харесва не бързайте да се обиждате или натъжавате. Спомнете си, че няма нищо лично и всичко е лично. И не укорявайте другите за това поведение, защото те е характерно и за Вас. Това е и едно от обясненията на симпатията и антипатията от пръв поглед.

понеделник, 5 октомври 2015 г.

Лесен метод за зареждане на чакрите

Чакрите са енергийни центрове на човешкото тяло. Те поддържат физическото, интелектуалното, емоционалното и духовното състояние. За това е важно да ги поддържаме заредени и балансирани.
Коренна чакра (муладхара) – нейният цвят е червен. Намира се в основата на гръбначния стълб, отговаря за физическото оцеляване.
Сакрална чакра (свадхистхана) – оранжева на цвят, на около пет сантиметра под пъпа. Свързана е със сексуалността, творчеството и емоционалното равновесие.
Слънчева чакра (манипура) – жълта, намира с в областта на слънчевия сплит. От нея зависи чувството на удовлетвореност от себе си и собствено достойнство.
Сърдечна чакра (анахата) – тази чакра е зелена. Намира се в центъра на гръдния кош, на нивото на сърцето. Отговоря за любовта, хармоничните отношения и състраданието.
Гърлена чакра (вишудха) – разположена е на нивото на гърлото, цветът ѝ е син. От нея зависи речта, общуването и изказа.
Челна чакра (аджна) – трето око, цветът е индиго. Управлява разума и интуицията, формира духовните структури.
Теменна чакра (сахасрара) – намира с в теменната област и управлява най-мощните вибрации на тялото. Цветът ѝ е виолетов.

Лесен начин за зареждане на чакрите: можете да го правите вървейки или седейки. Важното е да дишате бавно, дълбоко и равномерно и да успеете да се съсредоточите. Представете си как вдишвате най-красивата червена светлина и тя се влива в коренната Ви чакра. Вдишайте тази светлина колкото пъти Ви е необходимо/приятно. След това вдишайте красива оранжева светлина, която се събира в сакралната чакра. Повторете същото и с останалите чакри, като „пълните“ всяка със светлина с нейния цвят. След това си представете една дъга, която влиза през теменната Ви чакра и преминава през цялото Ви тяло. Завършете с визуализация на бяла светлина, която Ви обгръща и създава около Вас невидим щит, който през целия ден ще Ви защитава от всичко лошо.
Не е нужно броят на вдишванията за всяка чакра да е един и същи. Някоя може да има нужда от повече зареждане. Важно е чакрите да са балансирани. Недостигът на енергия в някоя чакра е вреден, но и излишъкът от енергия също води до вредни последици.

петък, 2 октомври 2015 г.

4 съвета при избор на нова кухня

Не случайно наричат кухнята „сърцето на дома“. Когато кухнята е по-голяма тя често съчетава и трапезария. Така за много семейства това помещение е не само мястото, на което се приготвя храната, а и място за общуване - там всички се събират, за да се нахранят и да си поговорят.
Статистиката показва, че кухненското обзавеждане се ползва средно по 15 години, за това то трябва да се избере разумно и с внимание към всеки детайл.

Най-добрият вариант е кухнята Ви да е направена по индивидуален проект, за да се използва най-рационално пространството, с което разполагате и удобството Ви да е гарантирано. Първо може да пообиколите магазините, да разгледате списания и интернет сайтове, да поговорите с приятели, за да си откраднете някоя и друга идея. След това помислете и обсъдете идеите си с проектанта. Той може да Ви даде още предложения или да Ви посочи причини, поради които вашите желания няма как да се осъществят точна така в помещението, с което разполагате.
Внимателно обмислете как точно ще са подредени уредите и мебелите. Понякога в желанието си да направим интериора по-красив и модерен забравяме за практичността или решаваме, че не е толкова съществена. Но за кухнята е особено важно да е удобна (защото всеки ден прекарваме по много време в нея) и да е безопасна (там е пълно с остри и горещи предмети)!

Когато избирате уредите не забравяйте да гледате енергийния клас, защото сметката Ви за ток до голяма степен зависи от тях.

Отдавна е доказано, че цветовете подсъзнателно влияят на хората. За това изборът на цветове за кухненския интериор съвсем не е маловажен въпрос. С жълто, бяло и оранжево атмосферата в кухнята ще е лека и приятна. Тези багри внасят усещане за простор и ведрост.

Може да се възползвате от силата на цветовете не само в интериора, но и в посудата. Например: червеният цвят е много подходящ за чашата, в която пиете сутрешното си кафе/чай, защото повишава тонуса и благоприятства доброто настроение. Синьото потиска апетита, на хората които искат да отслабнат се препоръчва да се хранят в сини съдове.

понеделник, 28 септември 2015 г.

В колко часа си роден/а?

Какъв ще бъде характерът на човек, какви ще са силните и слабите му страни, зависи не само от това на коя дата е роден. Часът на раждане също е важен.

От полунощ до 2 часа – Любознателен ум (къща № 3, управлявана от Меркурий)
Девизът Ви е „Знанието е сила“. Вие постоянно се стремите да научите нещо. Вашата любознателност е толкова силно изразена, че понякога се превръща в недостатък. Любопитството ви е безгранично. Вие сте остроумни и наблюдателни, винаги сте добре осведомени. Наистина щастливи сте, когато сте в центъра на вниманието.
От 2 до 4 часа – Потребители (небесна къща № 2, управлявана от Венера)
Вие сте истински материалисти. Родени сте, за да харчите, разбира се придобивайки все повече материални блага. Печелите добре и сте готови да се трудите денем и нощем. Сред вашите качества е и че като си наумите нещо го постигате.

От 4 до 6 часа – Лидери (небесна къща № 1, ръководена от Марс)
Призванието да ръководите Ви е дадено свише. По никакъв начин не позволявате да бъде ограничавана свободата и независимостта Ви, никога и на никого не давате обяснение за постъпките си. Понякога Ви обвиняват в излишна праволинейност. Вие често предпочитате да вървите напряко, постигайки своето. Не можете да лъжете. Войнствени сте и вярвате в своята непобедимост и сила, но никой не е застрахован от грешки и случайни слабости. Вашите врагове дебнат кога ще сгрешите. Не се отказвайте от искрената поддръжка на приятелите си.

От 6 до 8 часа – Мистици (небесна къща № 12, управлявана от Нептун)
Раними, загадъчни и непостижими, мистици, които предпочитат самотата пред коя да е компания. Сами със себе си се чувствате защитени и сигурни от грубата реалност. Имате уникална способност да проникват в това, което за повечето хора остава скрито. Вие сте свикнали да превръщате в тайна дори и дребните неща и внимателно криете от околните своя личен живот. Способни сте да бъдете самопожертвователни, имате склонност към благотворителни жестове.

От 8 до 10 часа – Политици (небесна къща № 11, управлявана от Уран)
Имате неуловимо и рядко обаяние, което привлича хората и ги кара да Ви вярват. Личните ви стремежи съвпадат с тези на мнозинството. Масите ценят вашата човечност, простота, липса на предразсъдъци и неприятни условности. Всичко това заедно с вашия хуманизъм и неизменно покровителство над всички слаби и нещастни, е за база за успешната ви политическа кариера.
От 10 до 12 часа – Кариеристи (небесна къща № 10, управлявана от Сатурн)
Вие сте много честолюбиви. Постъпките Ви са ясно мотивирани, а самодисциплината Ви е желязна. Жаждата за слава криете под маската на общественик, който се бори за другите. Вие безжалостно се разправяте с конкурентите си, които са се осмелили да ви съперничат. Често пъти сте от хората, които осъществяват несбъднатите мечти на своите майки, които са оказали огромно влияние. Кариеристи сте, често обвинявани за честолюбието и алчността си, но много от вас успяват да се издигнат до високи обществени длъжности.

От 12 до 14 часа - Търсачи на приключения (небесна къща № 9, управлявана от Юпитер)
Търсите непрекъснато нови впечатления и приключения. Никой не може да Ви нарече груб материалист. Хората родени в тези часове, се отличават с непреодолимо желание непрекъснато да сменят местата. Те стават емигранти, женят се за чужденци. Търсачите на приключения са късметлии, те страдат само от липса на самодисциплина.

От 14 до 16 часа – Феникси (небесна къща № 8, управлявана от Плутон)
Фениксите са силни и страстни личности. Предпочитат живот пълен с бури, падения и възходи. Ако сте такива хора не е изключено първата третина от живота ви да е трудна. Но бедите, лишенията и неуспехите ви закаляват и правят още по-силни. Ако енергията Ви се насочи в правилна посока, няма да имате цена. Създадени сте за силни и здрави привързаности и тежко преживявате личните драми, макар че криете това от околните. Имате способност всеки път да се възраждате като изтърсите от себе си пепелта от несбъднатите надежди.
От 16 до 18 часа – Миротворци (небесна къща № 7, управлявана от Венера)
Венера покровителства брака и любовта. Много от жените родени в този период не си представят живота без своята половинка. Внимание обаче – настоятелната нужда от любов може да прерасне в панически страх от самотата и непрекъснато търсене на спътник в живота. Сред силните Ви качества са способността да съчувствате и съпреживявате, умението да се изглаждате острите ръбове в отношенията и да избягвате конфликтите. С лекота поддържате домашното спокойствие и хармония. Вие сте самото въплъщение на такт и идеал за домакин, който носи щастлив дар да създава непринудена атмосфера във всяка компания.

От 20 до 22 часа – Член на екипа (небесна къща № 5, управлявана от Слънцето)
Вие като слънцето огрявате всичко наоколо. Най-добре ще може да се проявите на сцената и на екрана. В ежедневния бит ще Ви е трудно да се превърнете в обикновен простосмъртен. Умението да живеете с вкус, при това непрекъснато сменяйки удоволствията, е белег на вашия бързо течащ живот. Не минава и ден без да се появи нова романтична връзка около вас. Въпреки това с вас е леко да се общува. Прекрасно се разбирате и с деца. Навсякъде се радват да ви видят.

От 22 до 24 часа – Философи (небесна къща № 4, управлявана от Луната)
Вие излъчвате енергия, но сте много емоционални и имате нужда да чувствате пълна душевна сигурност, за да сте поне малко щастливи. На пръв поглед може да изглеждате спокойни и невъзмутими, но бурно реагирате и на най-малките опити да бъде нарушен душевния Ви покой, завоюван с толкова много труд. Вие се стремите към вътрешна хармония и сериозно се интересувате от всичко свързано с човешкия дух – от научна фантастика до спиритизъм и окултизъм. Духовните търсения често отнемат голяма част от младостта на философите, затова те постигат жизнен успех не по-рано от 40 години. Философите се отличават със здрави връзки с родителите, особено с майките. А когато решат да подарят на някого сърцето си, то искрено вярват, че любовните им връзки ще бъдат здрави и завинаги.

петък, 25 септември 2015 г.

"Български гатанки" от Стефана Стойкова (издателство "Колибри")

Гатанките принадлежат към тъй наречените кратки фолклорни жанрове, към които се отнасят също пословиците, поговорките и други малки произведения на народното творчество. В тези творби е отразен с голяма лаконичност обикновеният житейски опит на човека, неговата всекидневна практика. В тях са съсредоточени познанията му за конкретната битова и природна обстановка, в която живее, но същевременно те са проява на способността му да търси и разкрива смислови връзки между нещата от заобикалящия го свят и да дава полет на своето въображение. Искрящи със своята находчивост и духовитост, гатанките са имали в далечното минало голямо значение в обществения живот и обредността.
Запазвайки своята роля в някои народни обреди до късно, в днешно време те почти са преминали към детския фолклор. Този сборник има за цел да представи българските народни гатанки в пълнота и автентично. Състои се от три части:
1) Малка студия, в която се разглеждат накратко особеностите на този жанр – тематика, поетически образи, строеж и изразни средства, функция в миналото и днес, и се проследява историята на тяхното събиране и изследване.
2) Самите гатанки, подредени по тематични кръгове, и някои техни варианти, за да се види как гатанката се претворява в различните териториални области.
3) Научен апарат: библиография на източниците и изследванията; бележки за всяка отделна гатанка – къде е записана и от кой първоизточник е взета; два показалеца – на отгатките и на ключовите думи в текста на гатанките, които улесняват намирането на търсената гатанка и всестранното използване на материала изобщо; пояснения на по-малко познатите диалектни думи.

Книгата е направена така, че да представлява интерес и да е достъпна за широк кръг читатели от различни възрасти, но същевременно да може да бъде използвана и за научна работа от фолклористи, етнолози, културни антрополози и други работещи в областта на хуманитаристиката.

понеделник, 21 септември 2015 г.

Есента дойде! Да я посрещнем с „Добре дошла!“

На 23.09 е есенното равноденствие – датата, на която денят е равен на нощта. Именно тогава настъпва астрономическата есен.
Дори и температурите още да са високи, есента бавно, но осезаемо измества лятото. Това е период, в който много хора се чувстват подтиснати, апатични и с понижен имунитет. Тези неприятни усещания може да бъдат избегнати, с няколко прости трика.


Подредете си гардероба
Колкото и да се високи температурите, до когато и да продължи „циганското лято“, все пак е краят на септември. Дори и да Ви е мъчно приберете най-тънките и ефирни дрешки и на тяхно място сложете малко по-плътните. Така всеки път, когато отворите гардероба ще ги виждате и ще се настройвате на есенна вълна.

Украсете дома и себе си в духа на есента
Нека малките красиви сувенирчета и други джунджурийки, с които сте украсили дома се са с есенна тематика и в цветовете на есента.
Същото може да направите и с бижутата и аксесоарите си. Медальон във формата на тиква ще е чудесно допълнение към веселото Ви есенно настроение.

Прекарвайте време навън
Дори и да е по-хладно и слънцето да се е скрило не се отказвайте от разходките. И при облачно време светлината навън е повече, а именно намаляването на слънчевите часове е най-честата причина за есенната депресия.

Спортувайте
Със захлаждането на времето все повече ни домързява, привлича ни стоенето на топло и похапването на сладичко. Не си позволявайте да се поддавате на тези настроения. Продължете да спортувате (или започнете!), защото освен на фигурата движението помага на настроението и имунитета.

Забавлявайте се
Лятото си отиде, отпускарския сезон свърши, времето захладя. Това съвсем не е причина да се поддадете на тъга и скука. Срещайте се с приятели, гледайте смешни филми, запишете се на някакъв курс. Изобщо правете неща, които Ви забавляват и разнообразявайте ежедневието си.

Най-важното е да не забравяте, че сте господар на себе си и на живота си. Само Вие радвате дали ще зациклите на мисълта „хубавото свърши“ или ще сте в синхрон с природата. Научете се да се радвате на красивите багри през есента, на снега през зимата, на затоплянето и цъфналите дървета през пролетта и на топлината и дългите дни през лятото. Така ще посрещате всеки сезон с радост.