Легенда за раждането на Коледната звезда разказва, че в нощта на Рождество момиченце отивало на църковната служба много натъжено, че няма какво да поднесе като подарък на Младенеца. Близо до църквата спряло до едно храстче и заплакало. Сълзите му закапали по клончетата и те станали яркочервени. Момиченцето се зарадвало и откъснало тези красиви клончета за Младенеца.
Неусетно красавицата Коледна звезда се настани и в българските домове. Но знаем ли как да се грижим за нея? Предлагаме Ви няколко най-основни напътствия:
Покупка – огледайте я добре, за да сте сигурни, че няма бели петна по листата или загнили части.
Отглеждане – намерете за Коледната си звезда светло място, но не директно слънце. Най-добрата температура е 18-20 градуса. Поливането е умерено с вода със стайна температура. Въздухът в стаята не трябва да е сух, за да не бъде нападната Звездата от вредители (акари, белокрилки, листи въшки и други гадинки).
За да „цъфти“ Коледната звезда през септември и октомври ѝ осигурете 14 тъмни часа всяка нощ (може да я покривате с картонена кутия).
Докато Звездата Ви расте и цъфти я торете на всеки две седмици с тор за стайни растения.
Размножаване – през януари или през лятото отрежете връхни резници. Потопете ги в топла вода, за да спрат да отделят млечен сок. След това вкоренете в лека почва. Щом започнат да нарастват се прищипват за разклоняване.
Внимание! Сокът, който Звездата (а и останалите растения от това семейство) отделя е отровен!
Тези съвети са дадени след консултация с умни глави и дебели книги. Личното наблюдение на авторката е, че Коледната звезда може да си живее съвсем щастливо целогодишно разположена на прозорец и поливана. Само не забравяйте да я обичате!
Няма коментари:
Публикуване на коментар