В България празникът е по-известен като Игнажден и се свързва със зимното слънцестоене, затова се смята и за начало на новата година. Нарича се още Млада година, Нов ден, Млад месец, Полаз или Полазовден.
В българския народен календар има много поверия за Игнажден. Повечето от тях са свързани с плодородието (на нивите и добитъка), гадае са какво ще е времето през следващата година. Сред най-разпространените вярвания са:
•Полазването – първият човек прекрачил прага на дома Ви се смята за полазник. Според това кой и какъв е той се гадае каква ще е следващата година. Ако първият Ви посетител е късметлия и добронамерен, то късмет и добро ще има в дома Ви. Днес обикновено оставяме това на случайността, но в миналото предишния ден домакинът е отивал при избран човек и го е канил за полазник.
•Ако сте жена и планирате да забременеете, не работете на Игнажден! Но този ден не е подходящ за зачеване, защото има и поверие, че заченато на него дете се ражда с недъг.
•В домовете, в които има мома за женене се изпълнява следният магически обред: замесва се тесто с любовни билки. То не се пече. Оставя се да се изсуши в продължение на 12 денонощия. Всяка сутрин тестото се пренася в следваща къща и всяка нощ около него се събират жени, които го "пазят".
•Ясното време на Игнажден предвещава суша през април. А ако вали дъжд, то и през април ще има дъждове и плодородие. Хубаво е на Игнажден, както и на Коледа, да вали сняг.
Облачно ли е на Игнажден реколтата ще е хубава и в кошерите ще има много мед.
На Игнажден се преви и „прогноза на времето“ за цялата следваща година – 12-те дни от 20 до 31 декември показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.
•Не трябва да се изнася нищо от къщата, особено огън, жар или сол, за да не излезе берекетът. Също така нищо не се иска и не се дава назаем.
•За да не спрат да мътят кокошките не се става от трапезата по време на ядене и не се излиза на двора.
На Игнажден имен ден празнуват: Игнат, Игната и техните производни, Искра, Пламен, Пламена, Огнян и техните производни.
Няма коментари:
Публикуване на коментар