Тай Чи е много сериозно изкуство и истинското му овладяване изисква много учене и трениране. Но не е задължително да „влизате в дълбокото“. Голямо предимство на Тай Чи е, че по-елементарни форми може да се практикуват от всеки. Възрастта и физическата Ви форма нямат значение. Движенията са бавни и плавни, съчетани с ритмично дишане. Тренирате тяло си и медитирате едновременно. Дори това любителско занимание ще има огромни ползи за здравето Ви.
Ци гун (чи гун, чигун) е древна китайска медитативна система с грациозни движения и дихателни упражнения. Ци гун в превод означава работа с жизнената енергия (ци, чи). Ци гун задвижва и хармонизира енергията в тялото, като по този начин подобрява цялостното здраве. Тези прилики на двете източни изкуства водят до честото им бъркане. Но движенията на чи гун са всъщност много по-бавни и фокусирани върху вътрешната чи.
С еднакъв успех може да практикувате Тай Чи и Ци гун на открито и на закрито.
Друго тяхно предимство е, че тренировката няма да подобри само физическата Ви форма, а и психическата. С негова помощ балансирате жизнената си енергия Чи, така подобрявате действието на всички органи и системи в тялото си.
Някои от ползите, които редовно практикуващите тези изкуства посочват са: подобряване гъвкавостта на тялото; стопяване на излишните мазнини (респективно отслабване); подсилване на имунитета; значително се разреждат алергичните прояви от всякакъв вид; подобрява равновесието и координацията на движенията; повишава психическата устойчивост (ядосвате се и се разстройвате все по-трудно); болките в гърба изчезват; подобрява се стойката на тялото и така нататък.
И накрая един съвет: ако решите да започнете заниманията си с Тай Чи или Ци гун самостоятелно вкъщи, със самоучител (на пазара се намират и книжни и видео самоучители), уверете се, че е за начинаещи. На пръв поглед бавните движения изглеждат елементарни, но това не бива да Ви подвежда. Натоварването не е малко и ако не е съобразено с нивото Ви, бързо ще се претоварите и дори откажете. А с правилните форми ще усещате радост от движението и хармонизирането на духа и тялото.
Тай Чи и Ци гун имат и свой празник. На 24-ти април се отбелязва Световният ден на Тай Чи и Ци гун. Точно в 10:00 часа местно време всички практикуващи започват заниманията си. Поради различните часови пояси 10 часа не настъпва едновременно на цялата планета. Вярва се, че така се образува една вълна от положителна енергия, с която практикуващите пречистват енергията на цялата Земя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар