понеделник, 20 април 2015 г.

Балконски цветя

Пролетта тази година малко се забави, но все пак вече е тук. С повечето слънце и покачването на температурите ни се ще да прекарваме все повече време на вън сред зеленината. За съжаление не винаги имаме възможност да го направим.
Има и един лесен и достъпен начин да си осигурим отмората от общуването с природата. Дори живеещите в панелен блок могат да си позволят разкоша на малката балконска градина. Няколко сандъчета или саксии с цветя не изискват кой знае какви усилия, но дават много приятни емоции. Балконската градина е идеално място за сутрешното Ви кафе, а защо не и за вечеря, ако балконът Ви позволява по-голяма маса.
Особено подходящи за балконска градина са:
Ахименес /Achimenes hybridum/ – обича светлината, но не директна; полива се доста, но така че почвата да не подгизва.
Мушкато /Pelargonium/ – вирее на всякакви почви; понасят му и по-сенчести места.
Паричка /Bellis perennis/ – сложете я на слънчево до полусенчесто място.
Калдъръмче /Portulaka grdndiflora/ – може да се посади навсякъде; растението е южноамериканско, свикнало е със силни жеги; не трябва да се преполива.
Латинка /Tropaeolum/ – най-добре вирее на полусянка; не трябва да се тори, защото ще избуят листата, за сметка на цветовете. Латинката е и билка – прилага се при ревматични болки, възпаления на отделителната система, косопад.
Лобелия /Lobelia/ – обича слънце и влажна почва.
Невен /Calendula/ – известен с противовъзпалителното си действие присъства в много кремове; обича полусянка, непретенциозен е към почвата.
Петуния /Petunia/ – светло и топлолюбива; издържа и на сухи и на преовлажнени почви; обича да я пръскат.
Тагетес /Tagetes/ известен и като Турта – изключително непретенциозно растение; не трябва да се преполива. Много добре е да се засажда в зеленчукови градини, защото предпазва съседните растения от гъбични заболявания. Цветовете се използват за лечение на простуди и в парфюмерията.
Циганче /Impatiens/ – светлолюбиво, невзискателно към почвата.

Няма коментари:

Публикуване на коментар