неделя, 29 ноември 2015 г.

Варвара вари, Сава пече, а Никола яде

Интерасно нещо са българските празници. Християнството и езическите обичаи са така дълбоко и естествено преплетени, че разграничаването им е възможно само за професионалисти. Дали това е лошо или не е друг въпрос. Най-важното е да запазваме традициите си и да подхранваме корените си, а не да се опитваме да ги изсушим с чужди и далечни ни обичаи.
Малко преди Коледа, в три последователни дни, има три големи празници – на света Варвара, на свети Сава и на сети Никола – 4, 5 и 6 декември. За тези дни народът шеговито казва: “Варвара вари, Сава пече, а Никола яде”.
Остатъка от статията тук
Широко разпространено е вярването, че света Варвара (4 декември) е покровителка на детските болести и по-специално на шарката. В народните представи тя е грозно, куца и разчорлена старица. Ако удари някое дете с патерицата си, то се разболява.

По стар обичай в деня на света Варвара жените варят царевица в подсладена със захар вода, докато се развари. Към готовата царевица се добавят орехи и стафиди. Вярва се, че в царевичните зърне е събрана цялата енергия на слънцето и земята, която дава живот и здраве. Затова всеки, който хапне царевица на този ден ще е бодър и жизнерадостен през цялата година. За празника стопанките месят още медена пита и наливат прясна вода – да е сладък и щастлив животът.

На други места за здраве и умилостивяване на болестите жените месят погачи. Смята се, че девойката, която първа успее да раздаде своята погача, ще се омъжи през първа през годината.

В някои краища на България света Варвара се смята и за покровителка на домашните птици.

На други места този празник се нарича женска Коледа, защото в ритуалите участват само жени. Рано сутринта по къщите обикалят групи девойки, облечени в нови дрехи. Те пеят обредни песни за здраве и плодородие.

На следващия ден (5 декември) почитаме свети Сава. Традицията повелява да се направят мекици с бяло брашно, смляно от жито от последната реколта, прясна вода и мая.

В българските традиции Сава е жена – светица, сестра на Варвара и Никола.

Там, където почитат света Сава я смятат за покровителка на чумата. А там, където честват празника като на светец – за мъж, покровител на вълците.
Има и места, на които Савинден е празник в чест на мъртвите.

Друг интересен обичай е преди изгрев слънце момите да пресяват брашно през обърнато наопаки сито. През това време водят специален обреден диалог с възрастна жена. Целта е девойката да има сполучлива женитба.

Никулден (6 декември), когато почитаме свети Николай Чудотворец, е един от най-големите празници в българския народен календар.
Свети Николай се смята за покровител на водите – властва над водите и целия подводен свят, пази хората от удавяне и потоп. Светецът се приема и за патрон на търговци, кираджии, а в наши дни и на банкери; помага на младите хора да се оженят.
Традицията повелява ястието да е рибно – голям шаран или друга едра риба, която се пълни с лук, орехи и подправки, предварително задушени в прясно олио. Напълнената риба се завива в тесто, а после се пече на бавен огън. Заедно с рибника се поднасят обредна погача и червено вино.
На Никулден трапезата не се вдига цял ден.

На този ден се извива сглядано хоро – на него се хващат всички моми, на които предстои женитба.

В някои региони на свети Никола е отредена ролята на семеен или родов закрилник, пазител на дома, семейството и имота. Там се извършват обреди, наричани светец, служба, наместник, оброк, курбан. Обредното угощение става вечерта и на него са поканени всички роднини мъже.

В случаите, в които свети Николай е патрон на селото, се коли бик или теле и се приготвя курбан. Трапезите се нареждат върху кърпи на земята.

Много тържествено посрещат дуня на свети Николай Чудотворец и именниците.

БЪДНИ ВЕЧЕР
Празникът - радост без стрес
Красиви за празника

петък, 27 ноември 2015 г.

Плюсовете на минусите

И да сме добре и да сме зле, пак ще се оплакваме! Срещали ли сте хора, изповядващи тази философия? Вярвам, че отговорът е положителен, защото те са ужасно много.
Например оплакваме се, че ежедневието ни е по график, от който няма мърдане. А когато дойдат празници се оплакваме от разнообразието, което ни уморява и страдаме по загубената монотонност. Дали има начин това да не е така?

Има разбира се! Сами сме господари на живота си и имаме право и власт да го направим какъвто искаме. За жалост често забравяме тази истина.

Разбира се, не е практично (не е много удачна тази дума, но не мога да измисля по подходяща, простете!) да правим, когато каквото си искаме. Защото така няма как да изпълняваме работата си и останалите задължения, които сме поели. Но да се задушаваме в собствената си неудовлетвореност също не е добър вариант. Както вече сме казвали, всичко в живота е въпрос на гледна точка. Ако се научим да откриваме плюсовете на минусите, животът ни ще е много по-приятен.


- Всеки ден един и същи график.
+ Имате яснота – в голяма степен сте наясно с това как ще протече денят Ви. Това Ви дава възможност да планирате по-добре и с по-голяма сигурност ангажиментите си.

- Ставате твърде рано.
+ Можете да се насладите на най-красивата част от деня – изгрева;
+ Денят Ви е по-дълъг и имате време да свършите повече неща.

- Пътувате дълго време до работното си място.
+ Имате време, в което да прочетете нещо интересно, да се отдадете на мечти или просто да си „поблеете“;
+ Възможностите за избор на различни маршрути са повече и така е възможно да си осигурите сутрешно разнообразие.

Този списък може да бъде продължен до безкрай. Ако си го поставите за цел ще откриете поне по един плюс на всеки минус. Само трябва да го решите и да се поупражнявате.
Не забравяйте, че плюсовете и минусите са двете части на едно неразделно цяло. Не могат да съществуват едни без други, защото само заедно имат смисъл. Или както е казал народният философ „Медът върви с жилото.“


понеделник, 23 ноември 2015 г.

„Обещавам ти провал“ от Педру Шагаш Фрейташ и „Софтпрес“

Над 30 издания и 150 000 тираж само в Португалия
Педру Шагаш Фрейташ е млад писател с повече от двайсет книги зад гърба си. Изявява се още като журналист, рекламен редактор, сценарист и лектор по творческо писане. Шеговито описва себе си като човек, който „пише и обича котки, кучета и хора”. Новата му книга „Обещавам ти провал” го превръща в един от най-продаваните португалски автори.

Тази книга е пиано – минорните и мажорните истории в нея са клавишите и струните, на които авторът свири разтърсващата симфония за живота в цветната му прелест.

Тази книга е танц – в нея героите пулсират в неравноделния ритъм на крайностите и са отворени като рани – до сърцевината, където е есенцията на душите им.

Тази книга е огледало и бездна – една крачка... и ще се сринеш в себе си, за да се преоткриеш.

Тази книга шепти съкровени истини за любовта – единствената, през която е невъзможно човек да премине невредим.

Обещавам ти провал. Обещавам да те обичам до свършека, да те целувам до последната граница, да тичам, когато е достатъчно да се върви, да скачам, когато е достатъчно да се тича, да летя, когато е достатъчно да се скача. Обещавам ти провал. Без колебание. Обещавам да бъда човек, понякога да бъда непоследователен, понякога да казвам по нещо не на място, нещо погрешно, дори съвсем нелепо. Обещавам да разбирам, обещавам да желая, обещавам да вярвам. Обещавам да настоявам, обещавам да се боря, да откривам, да уча и да се уча. Всичко това, за да ти кажа, че ти обещавам провал. И Бог да ти е на помощ, ако не ми обещаеш същото. Ако пак се провалиш, кълна се, че ще те обичам завинаги... И тя се провали.
Любовта идва, когато се откажеш да бъдеш съвършен!


петък, 20 ноември 2015 г.

Красавицата Коледна звезда

Растението Euphorbia pulcherima, по-известно като Коледна звезда, е от семейството на млечките. Родината му е Мексико и Гватемала, където е многогодишен вечнозелен храст достигащ височина до 3 м.
Легенда за раждането на Коледната звезда разказва, че в нощта на Рождество момиченце отивало на църковната служба много натъжено, че няма какво да поднесе като подарък на Младенеца. Близо до църквата спряло до едно храстче и заплакало. Сълзите му закапали по клончетата и те станали яркочервени. Момиченцето се зарадвало и откъснало тези красиви клончета за Младенеца.
Неусетно красавицата Коледна звезда се настани и в българските домове. Но знаем ли как да се грижим за нея? Предлагаме Ви няколко най-основни напътствия:
Покупка – огледайте я добре, за да сте сигурни, че няма бели петна по листата или загнили части.

Отглеждане – намерете за Коледната си звезда светло място, но не директно слънце. Най-добрата температура е 18-20 градуса. Поливането е умерено с вода със стайна температура. Въздухът в стаята не трябва да е сух, за да не бъде нападната Звездата от вредители (акари, белокрилки, листи въшки и други гадинки).
За да „цъфти“ Коледната звезда през септември и октомври ѝ осигурете 14 тъмни часа всяка нощ (може да я покривате с картонена кутия).
Докато Звездата Ви расте и цъфти я торете на всеки две седмици с тор за стайни растения.
Размножаване – през януари или през лятото отрежете връхни резници. Потопете ги в топла вода, за да спрат да отделят млечен сок. След това вкоренете в лека почва. Щом започнат да нарастват се прищипват за разклоняване.
Внимание! Сокът, който Звездата (а и останалите растения от това семейство) отделя е отровен!
Тези съвети са дадени след консултация с умни глави и дебели книги. Личното наблюдение на авторката е, че Коледната звезда може да си живее съвсем щастливо целогодишно разположена на прозорец и поливана. Само не забравяйте да я обичате!


понеделник, 16 ноември 2015 г.

Нямам избор – най-глупавата реплика на света

„Трябва! Нямам избор!“ По колко пъти на ден чувате тази страдалческа реплика? А по колко пъти самите Вие я казвате? Съвсем нормално изказване, мислите си и се чудите защо Ви занимавам с него. Ами точно за това. Всички го казват и го считат за съвсем нормално. Дали е нормално или не е отделен въпрос (за това кое е нормално и кой казва, че е така ще говорим друг път). Сега Ви занимавам с него, защото изобщо не е вярно.

В действителност няма момент, в който наистина да няма избор. Както е казал неизвестен мъдрец „дори да Ви изядат пак имате два изхода“. Това си е избор.
„Нямам избор“ е станало синоним на „това е най-доброто, което мога да избера в момента“. Но с тази реплика сякаш се лишаваме от воля и свобода. Възприемаме себе си като обречени пионки в неизвестно чия ръка.

Да вземем за пример един от честите случаи: не харесвате работата си, но продължавате да си стоите там, защото „нямате избор“.
– Е, как да нямате? – питам аз.
– Не, не мога да напусна, защото ще остана без пари и няма да мога да се платя сметките, децата ми ще гладуват. Просто няма избор! – опитвате се да ме опровергаете Вие.
Ето, виждате ли? Сами го казахте. Имате избор – да останете на неудовлетворяващата Ви работа или да я напуснете и да останете без никакви доходи. Двата варианта не са еднакво благоприятни, но това съвсем не означава, че нямате избор.

Във всеки един миг от живота си, не само имате право на избор, но и го правите – да станете на време за работа или да си полежите още 10 минути; да облечете това или онова; да дочетете тази статия или не и така нататък и така нататък. Целият Ви живот е плод на тази поредица от избори, които правите от както сте се появили на този свят.

четвъртък, 12 ноември 2015 г.

9 от най-популярните амулети и талисмани

От край време човекът се опитва да се предпази не само от видимите физически заплахи, но и от невидимите, нематериални (духове, вампири, лоши очи и така нататък). Освен да се моли на различни божества е измислил и много символи и предмити, които да го закрилят и да му помагат да привлича сполуката към себе си.
В последно време грешно думите амулет и талисман се използват като синоними. Амулетът предпазва, отблъсква злото от притежателя си. Докато задачата на талисмана е да привлича късмета.


Едни от най-често използваните амулети и талисмани са:

Подкова - в домове се поставя подкова над входната врата, за да закриля дома от уроки, лошо око. Закована с „рогата“ нагоре подковата привлича заможност, мир и благополучие.

Червен конец - предпазва от уруки, завист и лоши очи. Дори да не се носи целогодишно, червен конец се връзва Игнажден и не се маха, докато не падне сам. Червеният конец се връзва на лявата китка.

Пентаграма (пентакъл) - този символ се използва от дълбока древност. Има различни обяснения за значението на петте лъча. Според едно от тях пентаграмата е символ на петте принципа, които трябва човек да изработи в себе си, за да стане съвършен: Любов, Мъдрост, Истина, Правда и Добродетел. Според друго петте лъча символизират четирите елемента (огън, вода, въздух, земя) и духът, който ги обединява. Пентакъл е пентаграма, която е оградена в кръг, който се допира до краищата на всичките й лъчи. Кръгът символизира вечност, така че пентакълът е символ на цялостта на вселената, обединението на всичките пет елемента.

Четирилистна детелина - тези детелини се срещат рядко и това е най-простото обяснение за вярата, че носят късмет. Легенда разказва за това, как когато Адам и Ева били изгонени от Райската градина, Ева откъснала четирилистна детелина, за да си спомня за дните прекарани там. Затова, ако в градината ви има четирилистна детелина, в нея има и късче от Рая и божията благословия е с вас.

Кръст - кръстът не е само християнски символ, както много хора си мислят. Равнораменен кръст е използван още от древните като символ на живота и четирите посоки. Кръстът с разпятие на него не може да се ползва за закрила - той символизира мъките на Христос и неговата смърт, най-дълбока мъка. Носенето му може да донесе по-скоро нещастие.

Синьо мънисто - предпазва от урочасване. Може да се носи само или като част от друг амулет.

Образ на светец/икона - много хора носят у себе си икона, смятайки че така светецът изобразен на нея ги закриля непрестанно. Не е задължително да се носи все една и съща икона. Според проблемната ситуация се избира съответния светец.

Заешко краче - още от древни времена се смята, че то носи късмет и здраве. Най-вероятно това вярване е дошло от тотемите на древните келти. Те смятали, че зайците копаят дупки в земята, за да влязат във връзка с подземния божествен свят.

Ръката на Фатима - това е един от амулетите използван и от християни и от мюсюлмани. Ръката на Фатима защитава притежателя си от лоши очи, лош късмет, както и от завистта на другите. Интересното за този амулет е, че предпазва не само собственика си, но и имуществото му.


понеделник, 9 ноември 2015 г.

Да дишаме правилно

Първото нещо, което правим появявайки се на този свят, е да си поемем дъх. Животът ни приключва с последно издишване. Когато сме здрави и всичко ни е наред не обръщаме внимание, дори не си даваме сметка, че дишаме.

Когато човек се роди диша правилно. Този инстинкт още не е повлиян от нищо. Модерният живот не е отнел от природната мъдрост. Но с течение на времето цивилизованият човек диша все по-неправилно (една от причините е и лошата стойка, в която прекарва дните си пред компютъра) и все по-мръсен въздух.

На първо място трябва да се отбележи, че дишането през устата е недопустимо. Това не е нейна работа! В ноздрите си имаме система, която задържа дребните частици вдишани с въздуха, за да ги изхвърлим след това при издишване. Освен това вдишаният през ноздрите въздух се затопля.
При правилното дишане се използват всички части на белите дробове.

Тъй като дишането е несъзнателен и непрекъснат процес не можем по 24 часа в денонощието да се съсредоточим в него и в старанието да го правим правилно. За начало може па 2-3 пъти дневно да отделяте по няколко минути за следното дихателно упражнение: заемете стоеж или седеж с изправен гръб. Вдишайте бавно през носа, като първо напълните долната част на белите дробове (както при „коремно дишане“). След това напълнете горната част на белите дробове (гърдите). Задръжте дъха си за няколко секунди. Издишайте. И вдишването и издишването трябва да са бавни и равномерни.

С помощта на това упражнение ще поддържате белите си дробове в добра форма. Неусетно с течение на времето ще дишате все по-правилно. А правилното дишане подобрява не само функцията на белите дробове, но и на целия организъм.



петък, 6 ноември 2015 г.

„Здравословни рецепти“ от Гордън Рамзи

Книгата включва над 125 рецепти за апетитни ястия, приготвени по здравословни начини с пресни и полезни продукти.

Съобразявайки се със съвременния начин на живот, Гордън Рамзи – готвач от световна величина, участник в маратони и телевизионна звезда – споделя оригинални идеи за здравословни закуски, обеди и вечери за делник и празник, както и специални рецепти за деца. Той описва техниките за здравословно готвене, с които се постига отличен вкус, и ни запознава с любимите си полезни продукти.

С атрактивните цветни фотографии и изчистения модерен дизайн тази книга на издателство „Хермес“ ще се превърне в незаменим кулинарен наръчник за всеки, който иска да приготвя вкусна и здравословна храна.




4 съвета при избор на нова кухня
Най-доброто лекарство сте вие !

неделя, 1 ноември 2015 г.

Да подредим домашния архив

Всички имаме у дома си документи, чието количество с течение на времето нараства. Прибираме ги някъде и не се сещаме за тях до момента, в който ни потрябват. Тогава започва голямото търсене – ровене, нерви, понякога паника (защото сертификата просто го няма!).

Лесно можем да избегнем подобни неприятни ситуации. Просто трябва да отделим малко време, за да сортираме и подредим документите си. Според това, което имате определете категории. Купете си папки с различен цвят за всяка категория. За допълнително удобство може да надпишете папките и дори да им залепите списък с документите, които съдържат.
Преценете дали за личните документи на всеки член от семейството (дипломи, кръщелно, разрешителни, сертификати и така нататък) ще има отделна папка или ще разделите тези документи по вид.
Предвидете и папка за: жилището си (нотариален акт, договори за комунални услуги и други); упътвания и гаранционни карти на уредите и мебелите; кредитите и така нататък.
Не се двоумете да изхвърлите излишните неща, като: прочетени вестни и списания; рецепти, които никога не сте готвили и надали ще сготвите; загубили актуалността си визитни картички; изтекли застраховки; стари каталози и календари; изтекли гаранции; изрезки от вестници и списания.
Когато избира място, на което да съхранявате документите си имайте предвид, че с течение на времето броят им ще се увеличава.
Веднъж преборили се с хаоса не забравяйте, че трябва да поддържате домашния си архив. Създайте си навик веднага да прибирате/връщате документите на местата им. А един-два пъти годишно отделяте по малко време, за да прегледате документите и да изхвърлите станалите ненужни.