Наградите Иг-Нобел (наричани още антинобелови или шнобелови награди) са нещо като пародия на нобеловите награди. Шнобеловите награди отличават трудове на учени или псевдоучени, които са истински, но впечатляват с безмислеността си.
Първите Иг-нобелови награди са присъдени за „Опити, които не могат, или по-добре да не бъдат повтаряни“.
Първоначално наградите са връчвани в Масачузетския технологичен институт. По-късно се преместват в Харвардския университет. Шнобеловите награди се присъждат от оксфордско хумористично списание, с участието на клуб на студенти по физика. Това става горе-долу по времето, когато се обявяват лауреатите на нобеловите награди.
Няма строго определени брой и области, в които се присъждат Иг-нобеловите награди. Всяка година са различни, според заслужилите.
На 20 септември 2014 година се проведе 22-рата церемония по връчването на Шнобеловите награди. Наградените са:
Психология - Анита Еърланд, Ролф Цван, Тулио Гуаделупе от Перу - за изследването си „Наклонът на тялото вляво прави Айфеловата кула по-къса". Учените са открили, че когато човек се наклони наляво оценява предметите като по-малки относно размера им. Например Айфеловата кула се преценява с 12 метра по-къса.
Свят - SKN (руска компания) е наградена за разработена технология, с която стари боеприпаси се превръщат в нанодиаманти.
Акустика - Кацутака Курихара и Коджи Цукада от Япония са получили награда за „Заглушител на речта" (Speech Jammer) - устройство, което кара бъбривеца да чува своите собствени думи с малка задръжка във времето, което го кара скоро да млъкне.
Неврология - Американските учени Крейг Бенет, Абигейл Биърд, Майкъл Милър и Джордж Уолфорд получават награда за това, че са доказали следния факт: „Някои изследователи, изучаващи мозъка с помощта на сложни инструменти и проста статистика, могат да открият мозъчна дейност, където си поискат - дори във вече мъртъв лос" (поводът е действителното изследване на група американски учени на мозъчната дейност на умрял лос).
Няма коментари:
Публикуване на коментар