неделя, 1 февруари 2015 г.

Медитация



Медитацията е състояние на пълно изчистване на ума.
Ползите от медитацията са много. С нейна помощ човек си почива истински, постига спокойствие и душевен комфорт. Привежда себе си в пълна хармония, която повлиява положително здравето (психическо и физическо), а това води до подобряване на всички сфери на живота.
Що се отнася до медитацията има две твърдения, които са напълно противоположни, но едновременно с това верни. Едното е, че медитацията е трудна работа, а другото – всеки може да медитира.
Когато чуят „медитация“ много хора си представят стар индиец седнал в поза лотос, попаднал в някакъв свой вътрешен свят и чужд на всичо, което се случва около него. Истината е, че дълбоката медитация, като тази практикувана от „истинските йоги“ не е нещо, което може да решиш и да започнеш да правиш просто ей така. Това става с много учене и най-вече с практика.
Но има по-прости и елементарни форми на медитация, които всеки може да опита. Ползата от тях също не е малка, особено в претовареното ни ежедневие. И за изненада на някои позата лотос съвсем не е задължителна. Стоенето на едно място също.
Предлагаме Ви някои елементарни медитативни практики, от които има голяма полза. Опитайте ги, като не забравяте, че основната цел е да се отпуснете, да овладеете стреса и да се почувствате по-добре. Съсредоточете се в това, което правите и чувствате. Не мислете за това какво „трябва“ да направите или да Ви се случи по време на медитацията. Просто се радвайте на общуването със себе си.

1. Усамотете се на тихо и спокойно място и се съсредоточете в дишането си. Игнорирайте всяка своя мисъл и всеки шум достигнал до вас от околната среда. Просто дишайте бавно и дълбоко и забелязвайте, че го правите.

2. Сутрин, когато отивате на работа, вместо да гледате часовника и да се притеснявате, че закъснявате (тръгнахте на време нали? Останалото не зависи от вас). се опитайте да вървите с умерено темпо. Синхронизирайте дишането с крачката си. Например: две крачки вдишвате, две крачки издишвате. Може да дишате не в две, а в три, четири или колкото крачки ви е удобно. Експериментирайте свободно, докато намерите подходящото за вас темпо на ходене и дишане. Важното е да е равномерно и да Ви е приятно!

3. Запалете една свещ (много по-лесно ще Ви е, ако сте на тъмно) и се съсредоточете в пламъка й. Опитайте да не мислите за нищо. В началото няма да можете да се опазите от мисли. Но не се ядосвайте и не укорявайте себе си. Когато някоя мисъл се появи в главата Ви ѝ обърнете внимание, насочете я към пламъка на свещта и я изгорете. С практиката ще имате все повече моменти с „празна“ глава.

4. Тай чи и Чи гун - тези китайски „гимнастики“ се наричат и медитация в движение. Ползите от тях са много. На пазара вече може да откриете различни книги и видео самоучители за домашно практикуване.

Не робувайте на предварителните си представи. Не гледайте на медитирането като на задължение и не „гонете норма“. Нали знаете, че много неща са професия за едни и те следват правила и ги знаят всичките. Има и други, за които това е просто хоби и те го практикуват, за да разпуснат и спозват само основните правила, залагат на импровизацията. Опитайте се да постъпите и вие така с медитацията, гледайте на нея като на нещо приятно и полезно, което правите за себе си, защото се обичате. Ако я чувствате като неприятно задължение ефектът от нея ще е точно обратния на желания.


ХОЛИСТИЧНА МЕДИЦИНА  

5 ПОЛЗИ ОТ ХОБИТО  

ЗУМБА - ФИТНЕС ЗА ТЯЛОТО И ЗА ДУШАТА  

Няма коментари:

Публикуване на коментар