Народът ни е наблюдавал времето и си е направил следните изводи:
14 октомври Петковден: ако на Петковден грее слънце, листата на дърветата не са окапали, а овцете се скупчват на едно място - зимата ще е тежка и снежна.
26 октомври Димитровден: в народните представи дойде ли Св. Димитър на коня си от брадата му започва да пада сняг, идват зимата и студа. Вечерта срещу празника, овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.
20 декември Игнажден: ясното време на Игнажден предвещава суша през април. А ако вали дъжд, то и през април ще има дъждове и плодородие. Хубаво е на Игнажден, както и на Коледа, да вали сняг.
Облачно ли е на този ден реколтата ще е хубава и в кошерите ще има много мед.
На Игнажден се преви и „прогноза на времето“ за цялата следваща година – 12-те дни от 20 до 31 декември показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.
Горещниците /15, 16 и 17 юли/: през тези дни не се ходи на нивата, нищо не се работи, не се пали пещ и не се пече хляб, прането и миенето също са забранени. Неспазването на тези забрани води до пожари и градушки.
В някои региони по време на горещниците се прави прогноза за времето през януари, февруари и март, на които отговарят съответно първият, вторият и третият Горещник.
От 1 до 12 август: има поверие, че времето през всеки от дните от 1 до 12 август предсказва точно какво време ще преобладава през всеки месец от годината. Каквото е времето на: 1 август – такова ще е и през септември, каквото е на 2 август – такова ще е през октомври, ……, каквото е на 12 август – такова ще е през август догодина.
Няма коментари:
Публикуване на коментар