неделя, 30 октомври 2016 г.

Общуване с енергиен вампир

От известно време темата за енергийните вампири е доста коментирана. За това аз няма да Ви говоря общи приказки за тези енергопийци. По-скоро ще Ви дам няколко съвета за общуване с тях. За щастие повечето енергийни вампири, които срещаме в живота си не са силни и осъзнали се вампири, владеещи и окултни техники, а обикновени хора, които в повечето случаи изобщо не си дават сметка какво правят. С такива се срещаме често и понякога е невъзможно да стоим далеч от тях. Но това не означава, че трябва да търпим безропотно да ни изсмукват.


Много често енергийните вампири са отлични манипулатори. Те знаят как да предизвикват съчувствие и съжаление (гледат сами болен близък, жертва са на домашно насилие, самотни родители са или имат други големи житейски несгоди, които понасят уж безропотно, но някак са успели да опищят орталъка), как да се преструват на истински приятели и да Ви карат да се чувствате виновни, пускат ви отровата си съвсем невинно и неумишлено. Умело Ви докарват до емоционалното състояние, в което им е необходимо да сте, за да се нагостят с енергията Ви.

Важно е периодично да анализирате отношенията си с хората и да се доверявате на инстинкта си. Ако се чувствате зле в компанията на някого, реагирайте! Дори и отстрани погледнато това да е един много мил и добронамерен човек, действайте според усещанията си.
Някои от сигналите, че си имате работа с енергиен вампир (за по-удобно ще наречем нашия примерен герой Вампи) са:
1. Уж Ви помага най-безкористно, а всъщност забелязвате, че наставничеството го кара да се чувство нещо повече от вас. Много мило Ви внуша, че е много по-способен от Вас, кара Ви да се чувствате глупави и безпомощни, цели да доминира над Вас.
2. Съвсем без да влага лоши чувства и да си дава сметка, че Ви обижда, Ви прави разни обидни забележки. Например: чувствате се чудесно, а Вампи Ви гледа известно време и съчувствено пита „Болен ли си? Изглеждаш ужасно!“; или: „Как можа да сложиш това червило? Изглеждаш смешно!“. И други подобни, целящи да навредят на самочувствието Ви и на доброто разположение да духа, в което се намирате точно в този ден.
3. С течение на времето осъзнавате, че Вампи е много злопаметна и отмъстителна личност.
4. Вампи се е настанил в главата Ви – много често мислите и говорите за него, спомняте си „неволните“ му обиди, предъвквате ги и се чувствате зле.
5. Когато Вампи е далеч (чисто географски) или когато просто мине повече време без да имате контакт се чувствате по-жизнени и весели, рядко се сещате за него.
6. Не знаете точно на какво се дължи, но комуникацията с определена личност Ви кара да се чувствате зле – подтиснати, уморени, обезкуражени.

Е, чудесно! Разбрахме с каква твар си имаме работа. Ако е приятел/ка можем да прекъснем контактите си с него/я. Но ако ни е колега? Тогава вариант е да си сменим работата, но това не винаги е възможно. Бягството понякога е най-доброто решение, но боят също не е за подценяване. Какво да правим ако изберем втория вариант? Да шамаросаме Вампи, може да е съблазнителна, но не е добра идея. Има различни окултни техники за справяне в такава ситуация, но в нашия случай не ги владеем, а това се сериозни неща и не е препоръчително да си играем с тях. Остава ни да разчитаме на себе си. Осъзнали ситуацията, в която сме попаднали да се спасим. Не забравяйте, че за да победите врага трябва не той да е слаб, а Вие да сте по-силни.

Предлагам Ви следния боен план за прекъсване на енергийната връзката, която Вампи е създал/а с Вас, за да черпи от енергията Ви:
1. Не се колебайте и не се чувствайте виновни. Не целите да навредите, а да защитите себе си, което е Ваше свещено право и задължение!
2. Всеки път, когато се сетите за Вампи си представяйте между вас едно огледало, което отразява всичко, което изпраща към Вас обратно. Друг вариант е да си представите облак от светлина, който Ви обгръща и се чувствате чудесно. Или една връвчица, която свързва Вас и Вампи и томахавка, която пада върху нея и я прерязва. Не мислете, колко неприятно му става на Вампи от това, че сте се защитили. Така се включвате в цикъла на злото. Съсредоточете се само върху своето свободно и радостно чувство.
3. Ако е невъзможно да не общувате с Вампи, се старайте да е минимално – отговаряйте кратко и любезно на въпросите му; не говорете за себе си и не се споделяйте лични неща. Ако до скоро с Вампи сте били в по-близки отношения и той Ви попита на какво се дължи промяната, отречете да има такава. Не се впускайте в лъжи и обяснения, не допускайте да Ви накара да се колебаете или да Ви внуши чувство на вина! „Няма такова нещо!“ или „Просто днес не ми се говори!“ са чудесни отговори. Ако започнете да се чувствате виновни, че наранявате „нежните“ чувства на Вампи, се сетете, че той се храни с Вас!
4. Не позволявайте уж случайните обидни реплики, които Вампи Ви отправя да Ви разстроят. Ако все пак това се случи, за нищо на света не го показвайте! Веднага насочете мисълта си към нещо приятно.
5. Не споменавайте Вампи в разговорите си с други хора, не мислете за него. По всички възможни начини го изключете от живота и мислите си. Ако все пак не можете да го изхвърлите от главата си, мислете за него, като за незначително, жалко същество – не с лоши чувства, а с великодушие!
6. Редовно зареждайте чакрите си.

Следвайки този план на поведение ще прекъснете енергийната си връзка с вампира, от което той ще остане гладен и ще загуби интерес към Вас.
Успех!


неделя, 23 октомври 2016 г.

Народни прогнози за времето

Хората винаги искат да знаят какво ги очаква. Следят звездите и природата, в опит да намерят поличби и да разгадаят различните закономерности.
Народът ни е наблюдавал времето и си е направил следните изводи:


14 октомври Петковден: ако на Петковден грее слънце, листата на дърветата не са окапали, а овцете се скупчват на едно място - зимата ще е тежка и снежна.

26 октомври Димитровден: в народните представи дойде ли Св. Димитър на коня си от брадата му започва да пада сняг, идват зимата и студа. Вечерта срещу празника, овчарите хвърляли в кошарата една тояга. Ако на сутринта овцете са лежали на нея се смятало, че зимата ще е дълга, тежка и студена.

20 декември Игнажден: ясното време на Игнажден предвещава суша през април. А ако вали дъжд, то и през април ще има дъждове и плодородие. Хубаво е на Игнажден, както и на Коледа, да вали сняг.
Облачно ли е на този ден реколтата ще е хубава и в кошерите ще има много мед.
На Игнажден се преви и „прогноза на времето“ за цялата следваща година – 12-те дни от 20 до 31 декември показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари.

Горещниците /15, 16 и 17 юли/: през тези дни не се ходи на нивата, нищо не се работи, не се пали пещ и не се пече хляб, прането и миенето също са забранени. Неспазването на тези забрани води до пожари и градушки.
В някои региони по време на горещниците се прави прогноза за времето през януари, февруари и март, на които отговарят съответно първият, вторият и третият Горещник.

От 1 до 12 август: има поверие, че времето през всеки от дните от 1 до 12 август предсказва точно какво време ще преобладава през всеки месец от годината. Каквото е времето на: 1 август – такова ще е и през септември, каквото е на 2 август – такова ще е през октомври, ……, каквото е на 12 август – такова ще е през август догодина.


неделя, 16 октомври 2016 г.

И какво от това?

И какво от това? Задавали ли сте си този въпрос? Ако не, опитайте. Той е много полезен.
Всеки път, когато се случи нещо, което Ви безпокои или ядосва се попитайте „И какво от това?“. Така ще успеете за малко да излезете от ситуацията и да я погледнете от страни; В повечето случаи отговорът (последиците) не са кой знае какви.

Щом си отговорите към отговора отново си задайте въпроса „И какво от това?“. И така постепенно ще стопите напрежението.
Например: тръгвате сутрин за работа и изпускате рейса. Проведете със себе си диалог от рода на:

- И какво от това? След 5 минути ще дойде друг и ще се кача на него. Кое му е толкова за нервиране?
- Ще закъснея за работа.
- И какво от това?
- Шефът ще ме види.
- И какво от това?
- Ще ми направи забележка.
- И какво от това?
- Ами нищо, това са само 5 минути, все пак!

И струва ли си да се ядосваме и тревожим за „ами, нищо“?

Целта на „И какво от това?“ е да се спрете. Често се случва да се ядосаме или притесним за секунда. В такава ситуация не гледаме трезво на нещата. Вместо това сме склонни да подхранваме негативните емоции, да дълбаем в тях и несъзнателно да търсим мисли, които ги подсилват. Така попадаме в една спирала измъкването, от която става все по-трудно.

Смисълът на „И какво от това?“ е да се спрем и да насочим мисълта си в обратна посока. Да осъзнаем какви реално са последиците от случващото се и колко често безпричинно се отдаваме на отрицателни емоции.
И какво от това?


неделя, 9 октомври 2016 г.

Няколко есенни съвета за добро настроение

От малко хора ще чуете, че есента е любимият им сезон. И това е до някъде естествено – децата тръгват на училище; започва отоплителният сезон, тоест сметките са по-големи; има по-малко слънчеви часове, което влияе зле на настроението ни.

И все пак, това не са причини да допуснем депресията да ни завладее. Есента също заслужава да я обичаме! Тя си има и положителни страни, а и дали ще се чувстваме добре или зле, зависи не толкова от сезона, колкото от нашата нагласа и желание да направим ежедневието си приятно.


Няколко есенни съвета за добро настроение:

1. Вместо да мръзнете и мрънкате колко лошо е времето, приемете действителността и си обличайте по-дебели дрехи. Една поговорка гласи: „Няма лошо време, има зле подготвени хора.“

2. Не се крийте от есента – разходката на чист въздух е полезна във всеки сезон.

3. Радвайте се на красотата – жълти, оранжеви, червени, кафяви – дърветата са облекли шарените си премени. Няма по-добър художник от есента! Любувайте се на шедьоврите ѝ без мярка.

4. Забележете изобилието – има много сезонни плодове и зеленчуци. Забележете колко щедра е есента към нас и го оценете.

5. Не позволявайте разни есеномразци да развалят и вашето настроение.

6. Набавете се допълнително слънце – не е възможно да контролирате облачността, но можете да си осигурите „слънчеви“ предмети, които да поддържат духа Ви бодър – запалена свещ, жълта дреха, слънчева картинка на десктопа на компютъра, оранжева химикалка. Обградете се с весели предмети.

7. Подсилете имунната си система – армията на вирусите вече ни нападна. Единствената защита срещу тях е силната имунна система. Помогнете на своята да бъде в пълна бойна готовност, като доставяте на организма си достатъчно витамини и сън, бъдете в добро настроение, движете се и спазвайте стриктна хигиена.

8. Усмихвайте се на себе си всеки път, щом срещнете образа си отразен в някоя повърхност. Усмихвайте се и на есента, и на хората, които обичате и на тези, които не обичате. Когато слънцето е в душата Ви, климатичните условия нямат значение.



неделя, 2 октомври 2016 г.

Отглеждане на стайни теменужки

Стайната теменужка (Африканска виолетка, Сентполия) е лесна за отглеждане. С нея биха могли да се справят дори начинаещи цветари. Красива, нежна и компактна тя е сред най-разпространените и предпочитани домашни цветя. При правилно отглеждане растението цъфти по няколко пъти в годината.
Температура: стайната теменужка не обича студа. Температурата, в помещението, в което я отглеждате не трябва да пада под 15˚.
Светлина: Африканската виолетка обича много светлина, но все пак я пазете от преки силни слънчеви лъчи.
Поливане: бъдете внимателни с поливането, защото тези растения загниват лесно, но в същото време не обичат трайно засушаване. Изчакайте пръстта да изсъхне напълно и полейте под листата. Не е добре те да се мокрят. Може да използвате и метода за поливане в подсаксийника.

Размножаване: чрез семена през пролетта. Може също да отрежете листо от растение, да го оставите потопено във вода и когато пусне корени да го засадите.
Наторяване: препоръчително е да наторявате след като растението Ви прецъфти, защото тогава е изтощено.
Почистване: листата на теменужката са мъхести, поради което на тях много лесно се задържа прах. Намерете много мека четка и периодично ги почиствайте.
Стайните теменужка са различни разновидности и цветовe: бели, розови, виолетови, двуцветни, по-кичести или само с един ред венчелистчета.
Не забравяйте, че според някои проучвания растенията чуват, усещат и помнят. Бъдете добри с тях. Говорете им, дайте им лични имена. Така ще ги направите щастливи и скоро ще видите резултат.