понеделник, 5 септември 2016 г.

В очакване на 15-и септември

И тази година лятото отмина бързо и неусетно. Макар и още да е топло, есента ни напомня, че скоро навлизаме в нейното царство.

Може би най-голямото събитие на прага на есента е първият учебен ден. 15-и септември е дата, която променя ежедневието не само на учениците, но и на целите им семейство. Свободата и лежерността на ваканцията се сменят с дисциплината и задълженията. Това е нелек преход не само за първолаците, но и за по-големите деца и родители. Има обаче начини да си помогнем да приемем промяната и да се адаптираме към новия ритъм по-лесно.

Постарайте се да подходите позитивно. В разговорите за предстоящата учебна година се съсредоточете върху положителните неща: забавления със съучениците, нови знания, интересни извънкласни занимания и други.


Купете необходимите неща по-рано. Раница, линийки, химикалки, тетрадки, моливи… списъкът със задължителните учебни пособия е дълъг. Започнете да ги купувате още в началото на септември. Позволете на дете активно да участва в избора им. Така от една страна ще свиква с мисълта, че скоро тръгва на училище, а от друга – ще сте сигурни, че му харесват и очаква с положителна емоция момента, когато ще започне да ги ползва.

На празник ходим винаги нагиздени, нали? Първият учебен ден също заслужава хубава дрешка.

Не чакайте последния момент, за да подготвите място за учене и писане на домашните на ученика. У дома детето трябва да има удобно, светло и спокойно място, където да подреди учебните си пособия и да учи.

Заедно с учебния график планирайте с детето и някакви забавления за свободното време – разходка или кино след часовете, плуване в събота, гостуване на приятели. Нека детето не остава с усещането, че след 15-и септември в живота му няма да има друго, освен задължения.

Подгответе се да участвате уместно в учебния процес. Бъдете адекватен помощник на детето. Помогнете му да се организира, осведомявайте се за всичко, но не му се месете, ако се справя добре само. Не забравяйте, че сте само помощник и не лишавайте детето от правото да има различни от вашите учебни навици.

Не товарете ученика с вашите страхове и негативни емоции. Реплики от рода на: „Дали ще се справиш?“, „Не знам как ще издържа това ранно ставане!“, „Ох, какво ни чака!“ и други в този дух с нищо не помагат на детето. Напротив – създават у него напрежение и страх. Ако не можете да избегнете подобни мисли, то спестете ги поне на ученика.

Забравете перфекционизма. Неизбежно е някоя сутрин да се закъснее, в бележника да се появи 2-ка, голямо леке да украси новия спортен екип. Това са задължителни неща в живота на ученика. Приемайте подобни случки спокойно и мъдро. Не забравяйте, че се расте трудно и човек се учи само от собствените си грешки и опит. За съжаление това се отнася и за вашето дете.




Няма коментари:

Публикуване на коментар