неделя, 1 април 2018 г.

Да възпитаме и поощрим малкия читател

Любовта и интересът към книгите са не само естествено влечение, но и се възпитават. Тук ролята на родителите е много важна. За да се запали детето по литературното царство, то трябва първо да го открие, а кои могат да бъдат по-добри водачи от мама и татко?

Разбира се, не всеки човек става книгоман. Не е и нужно. Хората са различни, хобитата и интересите им също. Но всяко дете трябва да има достъп до книги и да бъде насърчено да се потопи в света им, за може да реши какво място в ежедневието си да им отреди.

Предлагаме ви няколко съвета как да въведете детето си в необятния сват на писаното слово и да събудите интереса му към книгите.

1. Никога не е рано за първата книжка – на книжния пазар може да се намерят книжки и за бебета.
2. Дайте личен пример – каквото и да казвате на дете си, то се влия най-вече от примера, който му давате с поведението си. Лекция за ползата от четенето няма да има ефект. Детето трябва да вижда родителите си с книга в ръка.
3. Отделяйте време, което да прекарвате с дете си и книжките му – с най-малките разглеждайте картинки, на малко по-големите четете.
4. Давайте право на избор – нека малчуганът активно да участва в избора на книгите, които му купувате и четете.
5. Заведете дето в библиотеката – нека разгледа тази книжна съкровищница е се запознае с други малки читатели.
6. „Отиди да четеш!“ никога не може да бъде наказание! – дори детето да не обича да чете е напълно неприемливо да превръщате четенето в наказание. Така създавате у малкия човек естествена неприязън към книгите, която ще го съпътства през целия му живот.
7. Превърнете книгите в обичайна семейна тема – обсъждайте кой член на семейството какво чете и дали му е харесало. Споделете с детето кои са били вашите любими книги в детството.
8. Не критикувайте детето за литературния му вкус – то има право да харесва или не някое произведение. Трябва да се чувства свободно да чете различни книги и да има собствено мнение за тях.

Няма коментари:

Публикуване на коментар