неделя, 26 ноември 2017 г.

Трите вълшебни съставки: акъл, мерак и упоритост

България не е Швейцария. Политиците ни са такива, а законите – онакива. Бедни сме. И така нататък и така нататък. Който иска да се оправдава, винаги ще намери с какво.

Е, аз съвсем не твърдя, че България е Швейцария и че всичко ни е чудесно. Твърдя само и то най-отговорно, че не трябва да се оправдаваме и сравняваме с другите. Тези, които ни дърпат надолу са мързелът и апатията. А не трябва много – акъл, упоритост и мерак да изпипаш това, което правиш. Ако всеки направи, това което е по силите му с мисъл и старание няма да си говорим за швейцарците, защото те ще говорят за нас.

Ще ви дам един прост пример: господин Х решава и отваря магазин за обувки. Много е трудно. Законодателството ни не помага на микробизнеса, а го „закопава“. А и платежоспособните клиенти не са в изобилие. Това са две неоспорими истини. Но все пак и господин Х трябва да направи нещо, за да привлече клиенти (да вложи акъл, мерак и упоритост). Отворил е магазин, заредил го е с хубави и качествени обувки и до там! Ако господин Х беше вложил повече акъл и мерак щеше да се сети да сложи няколко столчете, за да е по-удобно за клиентите да премерят избраните обувки. Щеше да е сложил и огледала, за да се видят хората отстрани и да преценят дали обувките им отиват. Господин Х продава сравнително скъпа стока, но няма възможност за друго плащане освен в брой. Ако вложи повечко мерак и старание да изпипа нещата, господин Х може да помисли и за достатъчно големи и красиви торби, в които да опакова покупката, за да може клиентите му лесно и с настроение да ги отнесат до дома си. Заради тези недостатъци на господин Х-овия магазин, аз като клиент ще предпочета магазина на г-жа У. А господин Х ще се оплаква, че „в тая държава бизнес не може да се прави!“

Господин Х, съгласна съм, че не е лесно и в държавата ни има много неща, които трябва да се променят. Първото е народът ѝ да спре да се оплаква и да започне да действа – всеки да прави каквото може, влагайки вълшебните съставки: акъл, мерак и упоритост.

неделя, 19 ноември 2017 г.

Тъгата – неизбежни спирки в житейския път

Никой не обича да е тъжен, но тъгата е естествена част от живота. Не е възможно винаги да сме щастливи, всички беди и тревоги да ни отминават. Да отричаме тъгата е вредно. И тя като всички останали емоции не трябва да бъде потискана. И все пак, това не означава да се „хвърлим в дебрите на отчаянието“ и да чакаме то да ни удави.


Приемете тъгата си – признайте си, ако не пред другите, то поне пред себе си, че сте тъжни. Осъзнайте емоциите си.

Знаете ли защо сте тъжни? Ако на скоро сте преживели нещо неприятно (например загубили сте близък човек, били сте измамени от някого, на когото безрезервно сте вярвали и така нататък) източникът на тъгата е ясен. Но понякога се случва да се чувстваме тъжни без да знаем защо. Ако при вас необяснимата тъга е рядък гост, който не се застоява, няма причина за тревога. Но ако непрекъснато се чувствате тъжни без да знаете защо, трябва да предприемете действия. Вгледайте се в себе си. Наистина ли не знаете защо се чувствате така или просто не искате да приемете натъжаващото ви? Ако не можете сами да се справите с отговора на този въпрос и преодоляването на проблема, не се колебайте да потърсите специализирана помощ.

Изживейте емоциите си – отделете малко време, в което да си потъгувате на спокойствие. Дайте свобода на чувствата си. Само, когато изживеем емоциите си можем да ги оставим в миналото, ако ги потискаме те стават наш постоянен спътник и не ни дават мира.

Продължете напред – след като приемете тъгата си, изясните си произхода ѝ и я изживеете, идва времето да продължите напред. Не допускайте здравословното тъгуване да се превърне в хронично или да прерасне в депресия. Положете усилия да се върнете пак във веселата страна на живота. Поглезете се и намерете време за нещата, които ви радват. Отпътувайте от тъжната спирка към следващата, която е по-весела.

Не забравяйте, че тъгата е неизбежна спирка в житейския път. Не трябва да бягате от нея, защото ви учи на нещо, помага ви да опознаете себе си и да станете по-силни. И не забравяйте, че на следващата спирка, отново ви очаква радост.

неделя, 12 ноември 2017 г.

Да изберем идеалния подарък

Изборът на подарък не е никак проста задача. Първото, което трябва да си изясните при решаването ѝ, е с какъв бюджет разполагате. Дори да не се налага да се съобразявате с финансови ограничения, не е редно да купувате много скъпи подаръци, за да не поставите отсрещната страна в неудобно положение.

Други много важни въпроси са какъв е поводът и за кого купувате подарък. Какви са отношенията ви с човека? Колко добре го познавате?

Ако човекът, за който избирате подарък ви е много близък е доста по-лесно – познавате вкуса и желанията му, няма подарък, която да се приеме за нетактичен.

За хора, които не са ви близки и не познавате добре, се придържайте към класиката – печатно издание, бонбони или алкохол, кристал. Може да е банално, но няма да нарушите етикета и да бъдете сметнати за нетактични или нахални.

Основно правило е подаръкът да е личен, тоест да се ползва само от човека, за когото е предназначен (само да вметна: това, че в едно семейство само жената готви, не прави тенджерата подходящ подарък за нея!!!).

Кученца, хамстерчета и други живинки, колкото и прекрасни да ви се струват, се подаряват само с предварителна уговорка.

В последно време все по-често се подаряват пари. Това е допустимо само между много близки хора. Ако решите да направите такъв подарък, задължително го опаковайте в плик или портмоне. И се постарайте да не оставите получателя с впечатление, че не сте имали време или желание да му изберете друг подарък.

Друго много важно правило, при избора на подарък, е да не забравяте, че купувате нещо за друг. Водещ при избора трябва да е вкусът на този, за когото купувате подаръка, а не вашият.

Опаковката на подаръка често се подценява, но не забравяйте, че тя създава първото впечатление за него.

събота, 4 ноември 2017 г.

Елементарни начини да се предпазим от негативни влияния

За щастие малко хора стават жертва на целенасочени енергийни атаки, но това съвсем не означава, че не всички имат нужда от защита. В ежедневието си често ставаме обект на енергийни атаки с различен произход и сила – злоба, завист или други отрицателни мисли и чувства се отправят към нас от познати и непознати, които срещаме; поглеждан ти „лоши очи“.

Има няколко елементарни, но много ефикасни начина да се предпазим от ежедневните лоши енергийни стрели.

1. Подсилете себе си – най-важното е да поддържате в добра форма себе си. Така може да разчитате на висока естествена защита. Изградете си положителна нагласа за живота, смейте се, обичайте себе си и другите, поддържайте тялото си в добра форма, хранете се балансирано.

2. Вържете си червен конец – съвсем не е случайно, че от векове хората прилагат този защитен метод.

3. Носете амулет – не е нужно да е нещо скъпо и със специална изработка. Медальон във формата на пентаграм (внимавайте нагоре да сочи само единият от върховете!!!), звездата на Давид, анх, ръката на Фатима и така нататък. Изборът е голям. Доверете се на интуицията си, за да изберете най-подходящия за себе си.

4. Контактувайте със земята – земята има способността да поема негативната ни енергия. Градинарствайте, разхождайте се в гора, седете на земята с гръб облегнат на ствола на дърво. Под каквато и да е форма, контактът със земята ни освобождава от негативната енергия и подсилва собствените ни сили.

5. Носете камъни/кристали – скъпоценните и полускъпоценните камъни/кристали, освен че са много красиви, имат свойството да лекуват, а някои и да ни предпазват от лоши енергийни влияния. За защитни цели може да използвате хематит, хризопраз, кехлибар, диамант, котешко око, малахит и други. При изборът на камъни/кристали важи същото правило, както при амулетите – доверете се на интуицията си.

6. Редовно зареждайте чакрите си.