неделя, 20 август 2017 г.

Три етерични масла за всеки дом

Ползите от етеричните масла са все по-широко известни и използвани. Етеричните масла намират приложение в медицината и козметиката. Предлагаме на вашето внимание три от тях, които са приложими във всеки дом.

Лавандулата е растение от семейство Устоцветни. Използва се от векове в народната медицина.
У дома може да използвате етеричното масло от лавандула:
1. При изгаряне – при сравнително леки изгаряния (когато целостта на кожата на изгореното място не е нарушена) веднага намажете засегнатото място с етерично масло от лавандула. То ще успокои болката и ще предотврати появата на „мехурче“.
2. Капнете няколко капки етерично масло от лавандула на парцалче и го поставете в гардероба – дрехите ви ще ухаят приятно, а молците ще избягат далеч.
3. Капчица етерично масло от лавандула поставено вечер на възглавницата ще ви помогне да заспите бързо и да спите спокойно.
4. Отпускащото и дезодориращото свойство на лавандулата прави етеричното ѝ масло подходяща добавка към ваната (за тяло или за крака).
5. Добавено към маска за коса или шампоан етеричното масло от лавандула спомага за премахването на пърхота и косопада.
6. Етеричното масло от лавандула прогонва насекомите – домът ухаещ на лавандула е ужасно неприятен за комарите и много други насекоми.
7. Антимикробното и антисептично действие на лавандуловото етерично масло го прави подходяща добавка в маски за лице при акне.
8. С вече споменатото си антимикробно и антисептично действие етеричното масло от лавандула помага за по-бързото заздравяване на ранички.

Евкалиптът е род вечнозелени храсти и дървета от семейство Миртови. Съществуват около 500 вида.
У дома може да използвате етеричното масло от евкалипт:
1. При хрема и запушен нос капнете от етеричното масло от евкалипт на кърпичка и вдишайте аромата му. „Ударен“ вариант е вместо на кърпичка да сложите етеричното масло от евкалипт в чаша гореща вода (не го слагайте директно във водата, а накапете на бучка захар и пуснете нея в чашата), но това е наистина доста силно лекарство и не ви го препоръчваме!
2. От ободряващото, тонизиращо и дезодориращо свойства на евкалипта може да се възползвате като го добавите във водата във ваната.
3. Добавено в маски за коса и шампоан етеричното масло от евкалипт укрепва косата, намалява косопада и действа противопърхотно.
4. Като силен антисептик етеричното масло от евкалипт може да ни предпази от различни болести и инфекции. В сезона на вирусите може да ароматизирате помещенията с него, за да прогоните грипа.
5. Етеричното масло от евкалипт ускорява зарастването на рани.

Иланг-иланг – етеричното масло се добива от цветовете на растението, което принадлежи към семейство Анонови, има различни разновидности – дърво или храст.
У дома може да използвате етеричното масло от иланг-иланг:
1. Етеричното масло от иланг-иланг намалява чупливостта и разслояването на ноктите – 2-3 пъти дневно втривайте от него в нокътната плочка и кожата около ноктите.
2. Етерично масло от иланг-иланг може да добавите и в маската за лице – заглажда бръчките, повишава еластичността на кожата. Може да го добавите и в крема за лице.
3. От силно дезодориращото свойство на етеричното масло от иланг-иланг може да се възползвате като го добивите във водата във ваната.
4. За здрава коса с блясък, капнете 2-3 капки етерично масло от иланг-иланг върху гребена си и срешете косата, така че да го разнесете по цялата ѝ дължина.

Етеричните масла са много полезни, но все пак не забравяйте, че действието им е доста силно, а имат и противопоказиния. Бременните жени и малките деца не трябва да употребяват етерични масла, е всички останали – да са внимателни.

неделя, 13 август 2017 г.

Чия - семенца на здравето

Мъничките семенца на чията са сред първенците в класацията на така модерните напоследък суперхрани.
Чията е растение от рода на градинския чай (Salvia). От векове се употребява от индианците, като храна и като лекарство. На езика на маите „чиа“ означава „сила“.

Семенцата на чията съдържат богат набор от хранителни вещества: витамин А, витамин В12, витамин С, витамин Е, калций, желязо, цинк, магнезий, алфа линоленова киселина, Омега-3, антиоксиданти, триптофан, имат и високо съдържание на фибри. Чувствителните към глутен също могат да ядът чия, тъй като тя не го съдържа.
Ползите за здравето от консумацията на чия са много: противодейства на стреса, стабилизира имунната система, детоксикира, намалява „лошия“ холестерол, подобрява тонуса на кръвоносната система, улеснява бъбречната функция, предотвратява появата на злокачествени клетки (рак), оптимизира инсулиновата резистентност и балансира функциите на панкреаса, спомага изграждането на силни кости.

Широко се коментират, не само ползите от чиата за здравето, но и помощта ѝ за отслабване. Но все пак не си мислете, че изяждайки по 1 лъжичка от нея автоматично ще станете стройни и здрави. Чията не може сама да свърши цялата работа – без добър хранителен режи и движение няма да стане!

Въпреки всички ползи, които организмът може да има от приема на чия, с нея трябва да се внимава, защото има и някои противопоказания: разрежда кръвта, което изключва консумацията ѝ няколко дни преди операции. При някои хора е възможно рязко понижаване на кръвното налягане, алергични реакции, пристрастяване, подуване и газове.

За да избегнете сериозни проблеми, при първа консумация на чия започнете със съвсем малко количество и обърнете внимание как ще я понесе организмът Ви. Ако всичко е наред и решите малките семенца да станат неразделна част от менюто Ви, не забравяйте, че препоръчителната доза е 1-2 чаени лъжички на ден.
Надвишавайки я, вместо да подобрите здравето си, ще му навредите.

Семената на чията почти нямат вкус, така че могат да се съчетаят с почти всичко. Преди консумация задължително ги накиснете, иначе ще раздразнят стомаха Ви.

Може да изяждате дневната си порция чия, като просто я накиснете във вода или друга течност (прясно мляко, плодов сок, чай) или в кисело мляко. Може да ги поръсите и върху салата, риба или друго ястие; да ги добавите в супи и сосове. Чията може да се впише навсякъде, просто проявете въображение.

Ако условието за предварително накисване на чията Ви се струва твърде обременително има и вариант за мързеливи – различни хранителни добавки с чия.

събота, 5 август 2017 г.

Мисия „Красиви ходила“

Най-натоварени и най-пренебрегвани – така кратко могат да бъдат определени ходилата. Орисани са да носят цялата тежест на тялото, непрекъснато да са в движение, през студения сезон са по цял ден затворени в обувки, а през лятото – без никаква защита в чехли и сандали. И на всичкото отгоре, редовно са тези, за които последно се сещаме да се погрижим.

Лятото по-често се сещаме за тях. Но при много жени грижите за ходилата се изчерпват само с педикюра. Но това съвсем не е достатъчно.

Ходилата ни заслужават целогодишно и старателно да поддържаме добрата им форма.

Избирайте удобни обувки от естествена кожа. Оставете високите токчета за официални и специални случаи. Ако не можете да се откажете от тях, поне се снабдете със силиконови подложки или специални стелки, които в известна степен ще облекчат краката.

Поне веднъж седмично ексфолирайте кожата на стъпалата, за да премахнете мъртвите клетки и загрубяванията. Има много методи за ексфолиране – електрическа пила, пемза, ексфолиращ гел (специално за крака или за тяло), ексфолиращи чорапи, може дори да използвате по-груба пила за нокти. Само бъдете внимателни и не прекалявайте, за да не нараните кожата.

Има най-различни кремове и маски, създадени специално за ходилата и специфичните им проблеми. Намерете най-подходящите за вас и ги използвайте редовно.

Редовно си правете педикюр. Той е важен не само за красотата, но и за здравето.

След тежък ден, нищо не се отразява по-възстановяващо и отморяващо на ходилата, от банята. Ако нямате специална ваничка за крака и обикновен леген или какъвто и да е съд ще ви свърши работа. Сипете вода, добавете в нея соли за вана или етерично масло (лавандуловото е особено подходящо) и потопете за 10-ина минути краката си.

Ходете боси. Казват, че който ходи бос е открил фонтана на младостта и здравето. Само подбирайте добре терена, за да не се нараните. И на вън и в къщи, при всяка възможност ходете боси.

Често през лятото, когато се изпотят, стъпалата се плъзгат в летните обувки и се нараняват. За щастие козметичната индустрия е помислила за разрешаването на този проблем – има различни спрейове и пудри, които предотвратяват пързалянето на крака в обувката. Много от тях имат и допълнителни ефекти – правят кожата по-мека, парфюмират и т.н.

Не забравяйте да нанасяте слънцезащитен продукт и на ходилата си!

При проблеми с ходилата не се колебайте да потърсите помощта на специалист.