неделя, 29 януари 2017 г.

Дом на просвета и култура или училище-мъчилище

Скоро чух за група хора, които се обявяват против училището. Първосигнално ги укорих. „Против училището“ ми прозвуча като „против образованието и културата“. В последствие имах възможност да чуя повече за техните идеи и се оказа, чe са много близки до моите. В действителност те не са врагове на образоваността, а на образователната ни система в сегашния ѝ вид.

Света се променя и би трябвало и училището да прави същото. А нашите реформи в тази сфера май се ограничават в промяна на броя часове по този или онзи предмет. Това, което се учеше в първи клас, вече се учи в детската градина; дори децата, които учат в така наречените „реномирани“ училища, не могат без частни уроци; неграмотността набира скорост – все ясни сигнали, че нещата изобщо не са наред.


Децата нямат време да са деца. Тичат от училище на „частен урок“, пишат домашни за едното и за другото, назубрят чужди идеи, за да е доволна „госпожата“. И все не е достатъчно и може още.

Лично моята идея за образованието е коренно различна. Има разбира се, фундаментални неща, които трябва да се знаят. Но основната роля на училището трябва да е да помогне на децата да ги разберат и да могат на практика да ползват наученото. Не да наизустят формулата за лице на квадрат, а да знаят как да сметнат колко боя ще им е необходима за пребоядисването на някоя стая.

Целта на часовете по български език и литература не трябва да е учениците да повтарят мнението на някой литературен критик, а да разберат прочетеното и да си изградят собствено мнение, което да могат да изкажат и защитят грамотно.

Не е нужно децата да бъдат претоварвани с много знания, които да не успяват да осмислят и на практика да не могат да се възползват от тях. По-полезно ще е да се помага на тези, които имат желание и талант да се развиват в някоя научна област, а на останалите да се помогне да овладеят основите, които са реално необходими в живота. Може да учат по-малко неща, но наистина да ги научат.

Абитуриентите трябва да са грамотни, образовани личности, а не измъчени папагали. В училище децата трябва да усетят, че „науката е слънце“ и да могат да се радват на топлината и светлината му. Училището трябва да е място, на което учениците се чувстват спокойни и разбрани, възпитавани и обучавани. Дисциплина и изисквания разбира се, трябва да има. Анархията и невъзпитанието нямат място в училище, но това съвсем не означава, че децата не трябва да бъдат уважавани.

Светът се променя, животът се променя, а образователната система – не. И обвиняваме учениците, че са станали мързеливи, незаинтересовани, глупави и какво ли още не. Май понякога се забравя, че училищата са създадени за децата, а не обратното. Вместо да си говорим за едно време, по-добре е да направим хубаво сегато – образователна система, която да е в крак с времето и нуждите на децата, за да няма училище-мъчилище, а дом на просвета и култура.


неделя, 22 януари 2017 г.

5 причини да пътуваме повече


Пътуването е приятно, но често се лишаваме от него. За това има различни причини. Най-рядко срещаната е липсата на желание, а най-често – финансовата. Решаваме, че е по-разумно да вложим парите си в нещо друго или да ги заделим за черни дни. Посещаването на нови места не ни се струва чак толкова важно, свикнали сме да го приемаме само като развлечение. Но дали наистина е така?


Предлагаме на вниманието ви 5 причини да пътувате повече:

1. Смяната на обстановката действа стимулиращо – разнообразието и новите впечатления ще ви заредят с енергия и вдъхновение (за живот и творчество).

2. Ще се откъснете от проблемите си – когато сте в движение и на непознато място се отдавате на изживяването и отделяте много по-малко време за премисляне на проблемите си. Откъсването от рутината на ежедневието ви дава възможност да погледнете на някои ситуации в живота си по различен начин.

3. Научавате нещо ново – където и да отидете има какво ново да видите и научите.

4. Опознавате себе си – по време на пътуването попадате не само на нови места, но и в нетипични за ежедневието ви ситуации. Това ви помага да проявите свои черти, за които дори не сте подозирали.

5. Създавате си хубави спомени – винаги, когато животът ви натежи, може да затворите очи и за малко да се отдадете на хубавите спомени от последното ви пътешествие.

Не е задължително да пътувате до далечна и екзотична страна. Еднодневна екскурзия до място в близост до дома ви също ще ви се отрази добре. Важното е само преди да не сте ходили там.


неделя, 15 януари 2017 г.

Тайните на здравето през зимата

През зимата студът и по-малкото слънчеви часове се отразяват зле на имунитета ни, а това е времето, в което грипните вируси се развихрят. Все пак разболяването не е задължително. Може да останем в добра форма през зимата, ако се грижим за себе си добре и съобразно сезона.

1. Топли дрехи – важно е да изолираме тялото си от студа. Топлите дрехи и обувки са задължителни. Дори да излизате за малко не се лишавайте от шал, шапка и ръкавици.

2. Подсилете естествените съпротивителни сили на организма си – хранете се добре, взимайте някакъв имуностимулатор, разхождайте си.

3. Крийте се от мъглата – когато има мъгла въздухът е най-замърсен. Ако е възможно не излизайте на вън, когато е мъгливо.

4. Смук, смук бонбонче – смученето на бонбон предизвиква повишено отделяне на слюнка. При по-често преглъщане буквално измиваме гърлото си и унищожаваме болестотворните гадинки попаднали в него.

5. Не прекалявайте с отоплението – и у дома и в офиса не се изкушавайте да усилвате твърде много отоплението. Поддържайте комфортна температура, но в разумни градуси, за да не създавате допълнително натоварване за организма си. Късите ръкави са за лятото!

6. Проветрявайте – независимо от температурите навън проветряването е задължително. Трябва редовно да сменяте въздуха в стаята.

7. Пийте билкови отвари – чаят и другите билкови отвари ще ви стоплят и хидратират, като едновременно с това ще доставят на организма ви полезни вещества.

8. Почивайте си и спете достатъчно – нищо не възстановява ума и тялото по-добре от съня.

9. Грижете се за доброто си настроение – то помага винаги и за всичко.


неделя, 8 януари 2017 г.

Да прогоним следпразничната депресия

Декемврийската шумотевица отмина. Суетенето при подготовката за празниците и посрещането им е вече зад гърба ни. След посрещането на новата година се върнахме отново в добре познатата рутина на ежедневието.

Малцина са щастливците, които след декемврийския празничен маратон се чувстват заредени с енергия и трудов ентусиазъм. В началото на годината, повечето хора се чувстват уморени и подтиснати. Но животът продължава, след празника идва делник и не бива да се предаваме на следпразнична депресия.


Предлагаме Ви няколко съвета за по-бързо влизане във форма:
1. След обилните празнични трапези, ще Ви се отрази добре да минете за няколко дни на разтоварващ режим – яжте лека и лесно смилаема храна.
2. Наспете се. Опитайте поне за известно време да си лягате малко по-рано. Нищо не възстановява тялото по-добре от съня.
3. Помързелувайте – след данданията си позволете няколко дни тишина и спокойствие. Вземете си 2-3 дни отпуск, ако това е невъзможно отделете поне една събота или неделя за пълен релакс.
4. Зареждайте се с положителни емоции, не позволявайте на „киселото“ настроение да пусне корени във вас – всеки ден отделяте по малко време за себе си (медитирайте, танцувайте на любимата си песен, побъбрете си с положителен човек, срещайте се с приятели, разхождайте се…), направете нещо нетипично, с което да изненадате сами себе си.
5. За да не изпадате друг път в следпразнична депресия, правете всеки свой ден празник.



неделя, 1 януари 2017 г.

Писмо до Новата година

Здравей, скъпа Нова годино!

Добре дошла! Радвам се да те посрещна. Приготвих ти чудна трапеза. Отворих шампанско в чест на пристигането ти. Посрещам те като най-скъп и чакан гост.

В твоите ръце поставям мечтите си. На теб разчитам да ми помогнеш за реализирането им. Не ме разбирай грешно, Нова годино. Аз ще работя здраво за превръщането на желанията си в реалност. От теб искам само да ми осигуриш „попътен вятър“, да ми бъдеш съюзник.

Надявам се, Нова годино, че ще бъдеш благосклонна към мен. А аз ще ти се отблагодаря като те запомня. Ще си спомням за теб и ще казвам „Много хубава година беше 2020! Една от най-хубавите.“

От своя страна, аз обещавам на теб, Нова годино, да се постарая да бъда добра. Ще направя каквото мога за хората, които срещам по пътя си. Ще се грижа добре за себе си и за близките си. Ще се постарая да ставам по-добра във всичко.

Няма да правя план, какво точно да свърша и постигна през теб. Животът ми има цел и ще вървя към нея по пътищата, които ми откриваш. Само, ей така между другото, отбелязвам, че ще се радвам ако ми дадеш възможност да пътувам по някой кратък, безпрепятствен път, който минава през красива местност.

Ами, това е, което исках да ти кажа, Нова годино. Добре дошла!


Новогодишно табло на мечтите
Нумерологична прогноза за 2017 година
Аз - най-вярната мерна единица