Размерът на дохода, който получаваме несъмнено е много важен. На не по-малко важно е как стопанисваме парите си. Понякога само подобряването на начина, по който управляваме личния/семейния си бюджет води до чувствително подобряване на материалното ни състояние.
Предлагаме Ви няколко съвета, които да Ви помогнат да организирате личното/семейното си счетоводство:
1.Дайте си сметка за какво харчите парите си
Колкото и досадно да Ви се струва това, 2 месеца си записвайте за какво сте похарчили всяка една стотинка. Така ще се ориентирате какви разходи имате, колко сте похарчили за наистина нужни неща и колко пари сте прахосали.
2.Разпределяйте парите по пера и седмици веднага щом ги получите
След като вече сте наясно с това кои са задължителните Ви разходи, още щом получите заплатата си я разпределяйте по пера (сметки, наем, транспорт, храна, развлечения и така нататък). Сумите в някои от тези пера, например храна и развлечения, разделяйте допълнително и за седмици.
3.Плащайте всичко на време
Всяка просрочена сметка или вноска ни натоварва с лихва. Дори и да става въпрос за стотинки, пак се „грешно“ похарчени пари. А и стотинка по стотинка, левче става.
4.Извънредните пари
Макар и рядко се случва до получим някоя извънредна сума. Много хора са склонни да прахосват подобни непредвидени финансови постъпления. В известна степен има логика в това, защото е начин да се поглезим без да закъсаме или да останем без пари, с които да покрием някой задължителен разход. Може би най-доброто за извънредните приходи е част от тях да използваме, за да си доставим някоя радост, а останалите да спестим.
5.Това наистина ли ми трябва
Въздържайте се от непредвидени покупки. Овладейте първоначалния си импулс и се запитайте „Това наистина ли ми трябва?“.
6.Какво изхвърлям?
Много е важно да се замислим и за това какво изхвърляме. Много домакинства изхвърлят не малка част от парите си в боклука, във вид купена, но не изядена храна, лампа, която все забравят да загасят и така нататък. Помислете какви ресурси прахосвате Вие и просто спрете тези практики.
7.Спестявайте
Понякога е много трудно и дори невъзможно да заделяме нещо за черни дни. Но все пак опитайте.
Няма коментари:
Публикуване на коментар