неделя, 8 декември 2019 г.

Най-големият празник за книгоманите

Отново е декември и отново празниците се редят един след друг. През този месец е и най-големият празник за книгоманите – Софийският международен панаир на книгата.

Тази година от 10 до 15 декември в НДК ще се проведе 47-ото издание на панаира. Работното време е от 10:00 до 20:00 часа, етажи 1-4. Входът е свободен.

Участниците са над 200, сред които и обичайните заподозрени. Пълен списък, заедно с етажа и номера на щанда, на който може да ги откриете има на сайта на организаторите Асоциация „Българска книга“ (http://www.abk.bg). Там ще откриете и друга полезна информация – съпътстващата програма и някои акценти.

Споменатият по-горе списък с участниците и точното им местоположение е много удобен за тези, които отиват за нещо конкретно, което са си набелязали предварително. И все пак, дори и да имате списък с най-желаните заглавия, предвидете си време и резервни пари за зяпане. Така ще може пълноценно да се насладите на книжния празник, а не само да претичате през него. Не забравяйте, че е декември – позволено ни е да се отдадем на някои изкушения и да си направим допълнителен подарък.

неделя, 17 ноември 2019 г.

Кой основен цвят си? - тест

1. В свободното си време обичаш да: 1) четеш; 2) спортуваш; 3) си почиваш.
2. Какви филми обичаш да гледаш: 1) романтични; 2) екшъни; 3) зависи от настроението ми.
3. Къде си почиваш най-добре: 1) на планина; 2) пътувайки до непозната, екзотична дестинация; 3) на море.
4. Любимото ти безалкохолно питие е: 1) чай; 2) кафе; 3) пресен плодов сок.
5. Любимото ти алкохолно питие е: 1) уиски; 2) някакъв коктейл; 3) вино.
6. Би се описал/а като: 1) интроверт; 2) екстроверт; 3) и от двете по малко.

Най-много отговори 1: Синьо – спокоен, креативен и любознателен човек.
Най-много отговори 2: Червено – енергичен приключенец.
Най-много отговори 3: Жълто – весел и емоционален.
Остатъка от статията тук

неделя, 25 август 2019 г.

Добър ли е йога инструкторът ми?

Йогата става все по-популярна у нас. С увеличаването на хората, които се интересуват от нея и искат да започнат да я практикуват, съвсем естествено се увеличава и нуждата от хора, които да я показват – йога инструктори. За съжаление това допринася за появата в занаята на хора, които не стават за него или нямат нужната квалификация.

Несъмнено йогата има много ползи за физическото и психическото здраве, но неправилното изпълнение на асаните (позите) и пранаяма (дихателните техники) е опасно и може да доведе до сериозни травми. Поради това, поне в началото, е препоръчително да не се започва самостоятелна практика, а да ползват напътствията на добър инструктор по йога.

Тук възниква въпросът: как да разбера дали инструкторът ми е добър? За да си отговорите на този въпрос, ви предлагам няколко неща, на които да обърнете внимание:

1. Йога инструкторът не трябва да изнася рецитал. Не е достатъчно да застане пред групата и показва асаните. Важно е и да коригира, когато вижда, че някой не ги изпълнява правилно.
2. Когато коригира неправилно изпълнение, инструкторът трябва да се съобразява с особеностите в телесната структура на конкретния човек и с нивото му на гъвкавост и сила.
3. Асаните имат и противопоказания (например челната стойка не бива да се изпълнява от страдащи от високо кръвно налягане и сколиоза). Добрият инструктор по йога не забравя да ги съобщи на групата.
4. Йога инструкторът не трябва да се изживява като гуру. Не е част от работата му да ви напътства във всички сфери на живота ви.
5. След йога практиката трябва да се чувствате добре.

неделя, 18 август 2019 г.

Внезапният вятър на Съдбата

Понякога нещата в живота се случват бързо. На всичкото отгоре и неочаквано. И какво правим тогава? Човек си има планове, решил е какво трябва да се случи и защо. И изведнъж – БАМ! – нещо неочаквано. Голямо, непредвидено, че и променящо посоката му на движение.

И предоставеният от Съдбата силен попътен вятър понякога е доста плашещ, но той поне те тласка в желаната посока. Спирачките не работят, лениш с бясна скорост, но поне това, в което ще връхлетиш се е твоята цел. И да си счупиш главата, ще е в това, за което си мечтал и си си ги избрал.

По-страшно е, когато Съдбата ти прати внезапен ураганен вятър, който те отнася в неизвестна посока. Съзнаваш, че животът ти се е променил и никога няма да е същият, но не знаеш на къде отиваш. Скоростта пак е голяма и спирачките не работят, но нямаш утехата, че ще се размажеш в нещо желано. Не знаеш колко време вятърът на Съдбата ще те носи на крилете си, нито къде ще те стовари. Трябва да се оставиш на въздушното течение и да опиташ да направиш непредвидените ситуации, които съставят живата ти, възможно най-приятни и полезни. И да се надяваш. Защото, когато вятърът на Съдбата се навилнее из живота ти може да се окажеш на най-прекрасното място, по-хубаво дори от най-смелите ти мечти.

Попътен вятър!

неделя, 2 юни 2019 г.

Здравей, юни!

Здравей, юни! Добре дошъл! С радост те посрещаме!

Скъпи юни, ти носиш лятото, топлината, плажа, морето… С настъпването ти очакваме времето окончателно да се затопли, да махнем дебелите дрехи, а с тях и проблемите. С дългите ти дни да забравим за черните си мисли и да пускаме в ежедневието си повече веселие.
Още първият ти ден е посветен на най-прекрасните – децата!

С идването ти, скъпи юни, сякаш преминаваме в друг режим на работа – по-леко понасяме тревоги и проблеми.

И тази година, очакваме от теб да сложиш едно прекрасно начало на лятото, да си топъл, ведър, забавен и енергичен, както само ти умееш.

Пиша ти тези редове, за да знаеш, че си очакван и обичан. Пиша ти ги и заради хората, които ще ги прочетат – за да спрат поне за няколко минутки своя ежедневен маратон и да осъзнаят, че идва лято. А кога, ако не през лятото, да си позволим да гледаме на живота малко по-леко и да позволяваме на щурата си страна да се прояви?

Добре дошъл, юни!
Хей, хора, юни дойде и води лятото!

сряда, 1 май 2019 г.

Нуждата да пишеш

Позната ли ви е? Знаете ли какво е „нуждата да пишеш“? То е нещо, което може да се сравни с нуждата да дишаш. Е, ако не можеш да пишеш не умираш или поне не умираш толкова бързо, колкото ако не дишаш. По-вероятно е да се побъркаш.

Не можеш просто да си живееш нормално и да я забравиш или да я оставиш за „подходящ“ момент. Нуждата да пишеш е толкова сериозно заболяване, че не минава без лечение. А единственото лекарство, както сигурно сами се досещате е писането. Но какво става, ако не можеш да пишеш? Защо да не можеш ли? О, има много доста причини! И в повечето случаи са коя от коя по-глупави и досадни. Например: сутрин е и си в блъсканицата в градския транспорт; имаш си някаква друга досадна работа и трябва да си я работиш (няма как да кажеш нещо като: „Всички клиенти вън! Имам нужда да пиша!“); бебето ти плаче и трябва да се погрижиш за него; имаш гости и така нататък. Но най-лошо е, когато не можеш да пишеш, защото нещо отвътре не ти е наред. Емоциите и умората са толкова сгъстени, така са се натрупали и оплели, че отваряш винтилчето, но парата не излиза. Нишката така се е огелпила, че не можеш да ѝ хванеш края, за да я започнеш и разплетеш. В главата ти кръжат и се блъскат толкова мили, че не можеш да уловиш нито една. Голяма агония е това, да знаете!

Хората, които нямат нужда да пишат, не проявяват разбиране, освен ако не страдат от някое подобно заболяване (като например нуждата да рисуваш). За тях е съвсем непонятно. Могат дори да ви кажат нещо от сорта на: „Добре де, ще пишеш после!“. После ли? Че кога е това после?! Сега си се позадушавай, по после някога ще подишаш. Така не става.

Нуждата да пишеш е силна, понякога чак влудяваща. Запомнете го това от мен и проявявайте разбиране към хората, които имат радостта и мъката да я изпитват. Защото не е лесно. Както вече отбелязах, това си е сериозна болест. Лишен от лекарството писане човек не умира, но със сигурност може да си загуби разсъдъка. И хич не преувеличавам! Но това е от, всеки с орисията си.

И все пак е хубаво – нуждата да пишеш, писането, сладката умора след това. Писал си, извадил си късче от душата си и си го дал на света, както аз сега ви давам тази изповед. Друг път, решаваш да запазиш написаното само за себе си или да го унищожиш, или... Извинявайте! Май се увлякох и ви досадих. Просто имах нужда да пиша. Мислите ми препускаха много, на различни страни, неуловими. А аз имах нужда да пиша. Така реших да пиша за нуждата да пишеш и да ви я споделя.

Нуждата да пишеш не е желание. Тя е необходимост, също като нуждата да дишаш.

неделя, 24 февруари 2019 г.

Не се сърдя, правя си изводи

„Не се сърдя, правя си изводи!“ – чували ли сте тази мъдра житейска позиция? Голямо добро си е направил всеки, който не само я е чул, но и я е възприел.
Сърденето предполага, че някой Ви е обидил, наранил. Казва Ви лоша дума, постъпва несправедливо с Вас и продължава нататък. Сърдейки се не търсите решение на ситуацията, а подхранвате у себе си чувството на обида и тъга от чуждата постъпка. Много често човекът, който е постъпил „лошо“ дори не знае, че му се сърдят. По този начин сърдитият наказва сам себе си за вина, която не е негова. Не е ли глупаво?

Всеки има своя гледна точка и начин, по който разбира живота. Сърдейки се, понякога наказваме някого за неговия светоглед. Искаме да спре да е такъв, какъвто е и да стане като нас.

За това умните хора, не се сърдят. Те си правят изводи. Размишляват, анализират ситуацията, която считат обидна за себе си. Търсят грешката не само у другия, но и в своето поведение. Изясняват си кое точно в постъпките или думите на другия ги е обидило, правят си изводите и продължават нататък. Ако е необходимо коригират нещо в поведението си или в отношението към човекът, който е постъпил с тях по начин, които не им харесва. Не си губят времето в предъвкване на неприятни ситуации, не поставят себе си в позицията на жертва.

Така че, следващият път, когато се почувствате засегнати от нечие поведение, се замислете струва ли си да се сърдите или е по-добре да си направите извод, който да Ви помогне за напред да не попадате в подобна ситуация.

неделя, 13 януари 2019 г.

Ползите от неприятелите

Приемаме неприятелите (врагове, зложелатели, злобари и т.н.) като нещо лошо, което е пречка в живота ни. Това несъмнено е така, но ако се замислим ще открием, че от неприятелите има и някои ползи:

Поддържат ни в бойна готовност – да очакваме поредната мръсотия от неприятел ни държи на щрек. Така се подобрява способността ни да се защитаваме.

Ставаме по-устойчиви – с течение на времето свикваме с нападките от страна на неприятелите. Започваме да се засягаме по-малко, по-бързо забравяме и по-леко преживяваме чута по свой адрес клевета.

Показват ни слабите страни – когато правят нещо срещу нас, неприятелите се насочват към слабите ни страни. По този начин ни ги показват и можем по-добре да ги прикриваме или още по-хубаво – да ги преодолеем.

Насърчават ни да се развиваме – дали го осъзнаваме или не, искаме да превъзхождаме неприятелите си, да сме по-добри от тях във всяко едно отношение. Наличието на неприятели ни насърчава да ставаме все по-добра версия на себе си.

неделя, 6 януари 2019 г.

Игнажденска прогноза за времето през 2019 година

Според народно вярване, времето на Игнажден и следващите 11 дни показва какво ще е времето през следващата година, като всеки ден отговоря на някой месец (20 декември – Игнажден – показва какво ще е времето през януари, 21 декември – през февруари и така нататък). Според тази народна прогноза:

През януари ще ни очаква сух студ и мъгли. Към края на месеца ще има повече слънчеви часове.

През февруари зимата още ще е тук в пълния си разкош. В началото на месеца ще има слаби снеговалежи и мъгли.

Независимо каква е метеорологичната обстановка, дойде ли март закопняваме за слънце и топлина. Месецът, в който посрещаме пролетта няма да ни разочарова – ведър и слънчев с по-високи температури.

Април ще бъде истински пролетен месец. В началото му слънцето и облаците ще се гонят, но бързо ще се уморят от тази своя игра и ще се задържат топли слънчеви дни. Към края на месеца облаците ще се завърнат. През април не се очакват сериозни валежи.

Май ще започне слънчев и топъл. Втората 10-дневка ще е много ветровито, ще има повече облаци. По-сериозни превалявания се очакват в края на месеца.

Майските облаци неусетно ще преминат в юнски. Да, да, знам, че вече ви мирише на море, но облаците не се интересуват от това. Може би трябва по-често да си напомняте, че „няма нищо по-хубаво от лошото време“.

Юли ще започне слънчев и топъл. Точно ще си кажем „Най-после! Лято!“ и познатите ни облаци ще се завърнат, като за компания ще си водят ветровете. Но нищо! Важното е да запазим слънцето и топлината в душите си.

Ако тази прогноза се сбъдне през 2019 година няма да има лято. Август ще е облачен и ветровит. Направо ще забравим физиономията на слънцето.

Септември, месецът в който казваме довиждане на лятото и посрещаме есента, ще започне със слънчеви дни. Порадвайте им се максимално, защото няма да са много. Добре познатите ни облаци бързо ще се завърнат. Но не се отчайвайте – облачните дни ще са малко. Като цяло септември ще е слънчев и топъл.

Октомври също ще започне слънчев. Но това няма да продължи дълго. Много скоро ща започнат облачните дни със силен вятър.

През ноември ще е облачно, студено със слаби превалявания. Съвсем „нормално“ за ноември време.

Декември ще започне с малко мъгли, малко сняг. През първия зимен месец няма да има големи студове.