неделя, 20 май 2018 г.

Малки крачки към здравословния начин на живот

В последно време много се пише и говори за здравословния начин на живот – спортни дисциплини, хранителни режими, философии, сходни и противоречащи си правила. Затрупани сме с информация. Често не знаем кое е правилно, но оставаме с убеждението, че със сигурност нашият начин на живот е погрешен.

За съжаление, при забързания ни ритъм на живот, е много трудно да се придържаме към здравословните правила. Не намираме сили да направим кардинална промяна в навиците си и се отказваме. Това от своя страна ни оставя чувство на неудовлетворение от себе си. Подобно поведение е погрешно, защото не е необходимо да искаме от себе си колосални или невъзможни неща. Малките промени също носят голяма полза за здравето ни.

Ето и няколко малки промени, които са достъпни във всяка дневна програма:

Пийте достатъчно вода – колко точно е достатъчно е спорен въпрос. Направете експеримент и уточнете своята доза. Ако през деня, залисани в работа, забравяте да пиете вода, използвайте „подсещачка“ на мобилния си телефон.

Движете се повече – редовните занимания със спорт са най-добрият вариант, но ако няма време, сили и дисциплина за такива, добра малка крачка е да спрете да използвате асансьора. Качването и слизането по стълби е чудесен спорт. (За още идеи прочете „Полезни навици за повече движение в ежедневието“)

Що се отнася до храненето, малките крачки са много – намалете солта, избягвайте пържените храни, предпочитайте плодове и ядки пред вафли и така нататък.

Намалете вечерното време пред телевизора – четете книга, погрижете се за растенията си, поиграйте с децата… Има много занимания, които ще ви раздвижат и освободят от натрупаното през деня напрежение много по-добре от седенето на дивана пред телевизора.

Борете се с хаоса – подреденият дом създава усещане за подреден живот, а и намирането на вещите е лесно, почистването – също. Ако поддържате дома си подреден ще намалите стреса в живота си. (Ако не сте от най-подредените, ви препоръчваме да прочетете „7 навика за по-подреден дом“)

Започнете да медитирате – дори само 10 минути на ден прекарани в медитация ще ви се отразят добре. Има много лесни техники за медитация (може да се запознаете с тях в „Медитация“).

Голямата промяна е трудно осъществима, но е лесно да променяме навиците си един по един.

неделя, 13 май 2018 г.

6-е най-важни въпроса преди да си вземете домашен любимец

Отглеждането на домашен любимец носи много радост, но е и сериозен ангажимент. За това не бива да вземата решението спонтанно. Помислете добре, поучете от какви точно грижи и условия на живот ще се нуждае избраният от вас любимец. Най-важните въпроси, на които трябва да си отговорите са:
Защо го искам? – преди да поемете грижата за някаква животинка/рибка/птичка, трябва да си изясните какви са мотивите ви да го направите. Така ми хрумна; всички имат; модерно е; виждат ми се сладки – ако някой от тези отговори съвпада с вашия, спрете до тук. Отглеждането на домашен любимец е сериозен ангажимент, а не мода или моментно увлечение.

Подходящо ли е жилището ми? – дали ще отглеждате куче или рибка или друго живо същество, то има нужда от определено пространство и условия на живот. Трябва преди да доведете новия член на семейството, да сте избрали и приготвили подходящо за него кътче. И не забравяйте, че поставянето на клетка/аквариум/терариум не е дизайнерско решение. За да се чувства добре обитателят му, местоположението трябва да отговаря на определени условия.

Ще мога ли да му отделям нужното време? – дори да не се нуждае от разходки, домашният ви любимец ще има необходимост от грижи – хранене, почистване, общуване.

Ами когато пътувам? – предварително трябва да имате яснота кой ще поеме грижите за любимеца ви, когато се налага да отсъствате.

Мога ли да си го позволя финансово? – храна, клетка, каишка, ваксини, доплащане в хотела… Ще можете ли да си позволите всички разходи?

Наистина ли знам всичко, което трябва? – добре ще е да поговорите с някого, който вече има такъв любимец. От него ще научите някои практически неща за отглеждането му, за които няма как да се сетите сами предварително.