неделя, 25 февруари 2018 г.

Обръщение към ползващите софийското метро

Уважаеми хора, ползващи софийското метро, обръщам се към вас с молба да си припомните правилата на доброто възпитание, етиката и безопасността. Срамувам се, че ви казвам тези думи. А хората провокирали ме да ги кажа, трябва да се срамуват още повече.

Сутрин на път за работа или училище, почти всички сме сънени, „кисели“ и голяма част са недоволни от мястото, на което отиват. Но ако крещим и нагрубяваме всеки, който ни погледне или докосне, няма да променим към по-добро живота си. Но ако сме мили и усмихнати е възможно да подобрим нечие настроение.

Интересното четиво много спомага за това, пътуването да е по-приятно нали? Да господине, за Вас се отнася, който си мислите, че в сутрешната блъсканица е много удобно да отворите вестникът си ида го подпрете върху нечия глава. Запитайте се някой ден, дали и за околните е приятно – за собственика на главата и за тези, които блъскате, за да осигурите пространство за четивото си.

Това, че някой е по-нисък и слабичък не е причина да го премазвате. Нали уж сме цивилизовани? Правилата на естествения подбор са за джунглата. В обществения транспорт трябва да се спазват правилата на цивилизованото общество.

Предлагам на госпожата с кафето, сама да се досети какво бих ѝ казала. Само ще ѝ пожелая човекът, върху когото неизбежно рано или късно ще го изсипе, да е миролюбив, защото, ако случи на някой като господинът с раницата, който се върти, блъска и ругае всички…

Слушането на музика е приятно занимание, но не е нужно да го споделяте с всички във вагона. Първо защото не са длъжни да споделят музикалния Ви вкус. Второ – ще оглушеете.

Може би не сте забелязали, но хората не са като юрганите. Няма как да им изкараш въздуха и да намалиш обема им със 70%. Но пък имат ребра, които се чупят. Спомнете си този факт следващия път, когато се блъскате, за да влезете, когато е очевидно, че няма място. Изчакайте следващия влак.

Отстъпвайте мястото си на децата и бременните!

Мога да продължа, но мисля, че схванахте идеята.

Скъпи хора, които ползват софийското метро, моля ви, бъдете мили, любезни и добри, за да стане и животът ни малко по-добър.

неделя, 18 февруари 2018 г.

На заем от йогите – ритмично дишане

Дишането е вроден инстинкт. Без да се замислим вдишваме по около 20 хиляди пъти дневно. Чрез дишането всички клетки в тялото се снабдяват с кислород, като същевременно се освобождават от токсините.

В първите месеци от живота си всички дишат правилно – с целите си бели дробове. Но в последствие нещо се променя и повечето хора започват да дишат по-плитко и повърхностно, само с част от дробовете. Това води до различни здравословни проблеми – натрупване на отровни вещества и повишена киселинност в организма, болки в шийните прешлени, диафрагмата не се движи, повишава се кръвното налягане, тялото не е достатъчно снабдено с кислород.

Според йогите всичко във Вселената се подчинява на определен ритъм – въртенето на планетите около Слънцето, сезоните, денят и нощта, приливите и отливите, биенето на сърцето. Всяка клетка в тялото също вибрира с определен ритъм. Изпълнявайки йогисткото ритмично дишане ще помогнете на всички клетки в тялото си да постигнат синхрон, ще се заредите с по-голямо количество жизнена енергия (прана), ще подобрите всяко едно от 20-те хиляди вдишвания дневно, което неминуемо ще доведе до подобряване на здравето ви и ще се чувствате по-жизнени.

Лесно е, опитайте!

При йогисткото ритмично дишане се използва ритъмът на сърцето. Няма нищо сложно – вдишвате, задържате, издишвате, задържате.

Йогисткото ритмично дишане:
1. Седнете удобно. Гръдният кош, вратът и главата да са в права линия. Изтеглете леко раменете назад, а ръцете поставете в скута.
2. Вдишайте пълно (напълнете целите дробове отдолу нагоре, така че първо да усетите как коремът ви се повдига, а после и гръдният кош), отброявайки 6 единици сърдечен пулс.
3. Задръжте, отброявайки 3 единици сърдечен пулс.
4. Издишайте през носа отброявайки 6 единици сърдечен пулс.
5. Отбройте 3 единици сърдечен пулс и повторете цикъла.
6. Завършете с очистващо дишане – поемете възможно най-дълбоко въздух. Задръжте за няколко секунди. Издишайте през свити устни малко въздух, задръжте, след което издишайте още малко и така докато издишате до край всичкия поет въздух.

Просто е нали? 6 единици сърдечен пулс е посочено само за пример. Вдишвайте за колкото единици сърдечен пулс ви е удобно. Правилото е вдишването и издишването да са еднакво продължителни, а задържането между тях да е с половината им дължина.

Удължавайте постепенно. Не се насилвайте, започнете с продължителност, която ви е най-удобна и приятна. Периодично я увеличавайте с малко, но без да се натоварвате прекалено. Важно е постоянството.

Приятно дишане!

неделя, 11 февруари 2018 г.

Пресаждане на стайните растения

Наближава пролетта, природата започва да се събужда. Макар, че не са толкова засегнати от смяната на сезоните и зимните несгоди, стайните растения също в голяма степен се подчиняват на същия ритъм на живот, както и външните. Ако искаме домашните растения да са свежи и здрави, не трябва да забравяме да следим качеството на почвата и съразмерността на саксията.

Като най-общо правило за времето, в което се пресаждат стайните растения се смята от края на февруари до април. Ако растението ви цъфти е по-добре да изчакате края на цъфтежа и тогава да го пресадите.

Най-честите причини за пресаждането на стайните растения са: растението е пораснало и настоящата саксия му е умаляла; почвата е изтощена; растението е нападнато от вредители. В последния случай, задължително трябва да смените цялата почва и внимателно да измиете корените на засегнатото растение.

Пресаждането може да се раздели на три вида:
1. пълно – когато сменяме цялата почва;
2. непълно – когато преместваме растението заедно с почвата в нова, по-голяма саксия и добавяме почва;
3. подмяна на най-горния почвен слой – това е най-практичния вариант за големи растения, които не се нуждаят от по-голяма саксия, а от нова неизтощена почва.

Най-често срещаните саксии са изработени от пластмаса или глина. И двата вида имат предимства. Глинените саксии са по-тежки, следователно е трудно да се преобърнат, също така те позволяват на почвата да диша. От своя страна пластмасовите саксии са по-леки и могат да се намерят в по-разнообразни форми и размери.

Придържайте се към правилото, че саксията трябва да расте заедно с растението, което е посадено в нея. Избирайте саксия, която е с диаметър с 3-5 см. по-голям от предишната. Също така саксията не трябва да е много по-голяма от кореновата бала.

Дали ще използвате нова саксия или освободена от друго растение, е важно да я измиете и дезинфекцирате добре. Само внимавайте да не останат следи от препарата, с който сте я почистили, защото ще навреди на растението, което засадите.

Що се отнася до почвата, избирайте обеззаразена. В цветарските магазини се продават различни смески, които са съобразени с нуждите на различни растения.
Ако се съмнявате в чистотата на почвата може да я сложите в загрята на 80-100 градуса фурна за около 30 минути.

Задължително преди да засадите растението, дайте възможност на почвата малко да подиша и да се проветри.

Не забравяйте да осигурите добро дрениране – много често новите пластмасови саксии са със затворени дренажни отвори. Преди да засадите растението ги отворете. На дъното на саксията поставете пясък, начупени тухли, дребен чакъл, малки речни камъчета или субстрат за орхидеи. Ако няма добро оттичане на излишната вода корените ще загният.

Бъдете внимателни когато вадите растението от старата саксия, за да не повредите корените. Ако има загнили такива, ги отрежете до здраво място.
В новата саксия сложете дренажния пласт, отгоре малко пръст. Растението поставете в средата и изсипвайте поетапно пръст около него – изсипете 3-4 см. и леко я притиснете, като внимавате да не нараните някое коренче. Повтаряйте така, докато саксията се напълни достатъчно. Не я препълвайте, за да може спокойно да поливате.

Възможно е след пресаждането растението да не изглежда добре. Ако се умърлуши, не бързайте да се тревожите. При пресаждането е изживяло стрес и трябва да мине малко време (до 2-3 седмици), за да се възстанови.

неделя, 4 февруари 2018 г.

7 стъпки за постигане на целта

Всеки се стреми да постигне нещо в живота си. Често постигането на това или онова е решаващо за самочувствието и удовлетвореността ни от живота.

Понякога целите се постигат бързо и лесно, а друг път са необходими много време и усилия. Но кое е най-важното и кои са стъпките, за да постигнем целта си?

1. Ясно определете целта си
Изглежда най-просто и естествено да имаме ясно определена цел. Въпреки това има хора, които твърдят, че нищо не постигат, но не могат да отговорят на въпроса какво искат да постигнат. А други казват, че целта им е да имат по-хубав живот, по-добра работа и така нататък. Но това не са ясно определени цели.
„Да си намеря по-добра работа“ не е ясна и конкретна цел. Ясно определена цел е „искам да работя като рекламист“. Има разлика нали?
Няма как да постигнете нещо, ако не знаете какво е.

2. Вярвайте в избора си
Животът се и Ваш и Вие най-добре знаете какво искате да постигнете и какво ще Ви направи щастливи. Не позволявайте на никого да Ви убеждава, че желанието Ви е глупаво, неподходящо за Вас или нереалистично и непостижимо.

3. Помислете какво е нужно, за да постигнете целта си
След като ясно сте определили целта, която искате да постигнете, е време да помислите и какво е необходимо за постигането ѝ. Направете си списък, в който включете всичко, за което се сещате: допълнителна квалификация, опит, познанства с подходящи хора, финанси и така нататък. Колкото по-подробен е списъкът, толкова по-добре.

4. Разделете голямата цел на последователност от малки цели
Използвайте списъка от предишната стъпка. Подредете необходимите ресурси и действия за постигане на целта в реда, в който ще е най-добре да работите по тях. Това са малките Ви цели.

5. Проявете постоянство
Каквато и да е целта Ви, по пътя към постигането ѝ ще срещате трудности. Не им позволявайте да Ви откажат.

6. Преосмисляйте целта си
Всичко се променя – и животът Ви и Вие. Възможно е в някакъв момент да промените интересите и желанията си. Тогава може да се промени и целта Ви или да намерите нов подход в преследването ѝ. Периодичната ревизия е полезна.

7. Наслаждавайте се на процеса
Приемете действията за постигне на целта си, като пътуване. Нетърпението да стигнете крайната цел не бива да Ви пречи да се наслаждавате на красивите местности, през които преминавате.