неделя, 30 юли 2017 г.

Незабелязаният враг у дома

Домът ни е мястото, на което трябва да се чувстваме най-сигурни и спокойни. Да се приберем след тежък ден и още с прекрачването на прага да почувстваме уют, да се отпуснем и да възвърнем силите си. Поговорки като „Моят дом е моята крепост!“ и „У дома и стените помагат!“ не са измислени случайно.

Но, за да изпълнява домът ни ролята си на най-сигурно и приятно място на света, трябва да се постараем – редовно да го почистваме, да правим ревизия и да премахваме нещата, които не са ни нужни или предизвикват отрицателни емоции, при всяка възможност да го обновяваме и освежаваме.

Най-често срещаните „врагове“ у дома, които пречат на душевния ни комфорт и остават незабелязани са:

1. Претрупаността – колкото и да се красиви вещите, след определено количество, започват да се отразяват зле на емоционално ниво. Често не осъзнаваме как вещите „крадат“ от жизненото ни пространство, притискат ни и ни задушават. Махнете всичко ненужно. Помислете какво може да приберете в някой шкаф, за да не изглежда претрупан домът Ви.
2. Лошите спомени – колкото и изящна и полезна да Ви е някоя вещ, ако Ви навява лоши спомени, без колебание се отървете от нея. Най-добре потърсете някого, на когото да я подарите.
3. Счупени/повредени вещи – счупеното незабавно се поправя или се изхвърля. Иначе всеки път, когато го погледнете ще ви обхваща тягостно чувство. А и повредените/счупени вещи символизират бедност и разруха.
4. Непотребни вещи – те само Ви пречат и заемат мястото на полезните неща. Подарете ги или ги изхвърлете.
5. Цветовете – анализирайте интериора. Преценете дали няма някой грешно избран или променен от времето цвят, който Ви създава тягостно усещане.
6. Дебнещ звяр – картината с разярения тигър наистина е много красива, но комфортно ли Ви е край нея? Често изображенията на хищници събуждат подсъзнателния страх от тях и създават чувство на безпокойство.
7. Вашият дом си е ваш – фън шуй, дизайнерите и приятелите Ви може да дават много съвети и правила за подреждането на дома, но все пак не забравяйте, че това си е вашият дом! Винаги водещо трябва да е личното Ви усещане за уют.

неделя, 23 юли 2017 г.

Методът „Тук и сега“

Припомняме си минали случки. Отново и отново премисляме дими и постъпки, които няма как да бъдат променени. Или пък се тревожим за бъдещето, представяме си различни сценарии на утрешния ден и се измъчваме за неща, които още не са се случили е и твърде вероятно изобщо да не се случат.

Спомняме си миналото, притесняваме си за бъдещето и забравяме, че животът е това, което ни се случва в настоящия момент. В него трябва да се съсредоточим и да го изживеем пълноценно.

Лесно е да се каже, по-трудно е да се направи. В наше време спокойствието и хармонията са все по-трудно постижими, а хроничната умори и тревожност – все по-често срещани. С безсмислени тревоги съсипваме най-ценното, което имаме – настоящия миг.

Методът „Тук и сега“ ще ви помогне да се научите да живеете в настоящето. В началото ще трябва да положите усилия, докато стане ваш навик.

В метода „Тук и сега“ няма нищо сложно. Ще ви обясня в какво се състои той с един прост пример: лягате си вечер, но не можете да заспите, защото се тревожите за това, как ще протече среща, която сте планирали за следващата сутрин. Кажете си нещо от рода на: „Тук и сега лежа в удобното си легло. Тук и сега всичко ми е наред.“ В същото време се съсредоточете в усещанията и дишането си, обърнете внимание на шумовете, които чувате. Изобщо забележете какво се случва с вас и около вас тук и сега.

Прилагайки този метод, скоро ще се научите да живеете в настоящето.

Животът е тук и сега, тук и сега няма да се повтори, така че внимателно помислете как го прекарвате. Настоящият миг е най-голямото богатство, което имате.

неделя, 16 юли 2017 г.

10 минути само за мен

Живеем забързано, тичаме по задачи и все не намираме достатъчно време за себе си. А не е ли това най-важно? Ако не се грижим за себе си, няма как да се справим с всичките си ангажименти и да се погрижим за скъпите си хора. Така че предлагам Ви да приемете нов закон: „Всеки ден по 10 минути само за мен“. Спазвайте закона! Нека нарушаването му да е позволено, само когато можете да отделите повече от десет минути на собствената си личност. Това е малко време, но все пак е достатъчно, за да направим нещо добро за себе си.
Ако 10 минути ви се струват твърде малко, за каквото ѝ да е, предлагам ви няколко идеи:
֎ Медитация – 10 минути са напълно достатъчни да се отпуснете, да прочистите съзнанието си и да се съсредоточите в дишането си. Макар и кратка тази медитация ще ви освободи от напрежението и ще ви зареди с енергия.
֎ Маска на лицето – разбъркайте хума и вода – тази проста маска ще се отрази много добре на лицето ви и 10 минути ще са напълно достатъчни, за да я приготвите и използвате.
֎ Раздвижете се – 10 минути движение ще ви се отразят чудесно. И нека е забавно – повъртете обръч, потанцувайте на любимата си песен.
֎ Оцветявайте – има различни книги с картини за оцветяване за възрастни. Оцветяването е антистрес терапия, която придобива все по-голяма популярност.
֎ Общувайте с природата – порадвайте се на цветята си, поиграйте с домашния си любимец, излезте на балона/застанете до отворения прозорец и погледайте гълъбите, дърветата…
֎ Вдигнете си краката на високо и почетете от любимата си книга или просто затворете очи и се отпуснете.

Най-важното, което ще постигнете с този закон е навика да мислите и да се грижите за себе си.

неделя, 9 юли 2017 г.

За обзавеждането на детската стая

Детската стая е личното пространство на малкия ви наследник. В нея детето трябва да се чувства сигурно, спокойно и уютно.

Когато детето е по-голямо за родителите е по-лесно, защото то може ясно да заяви нуждите и предпочитанията си. Разбира се, не е задължително да се съобразите с всяка прищявка и непрактично желание на младия човек, но винаги когато е възможно го оставете да избере. Все пак това е личното пространство на детето и в него трябва да му е приятно комфортно.

Когато избирате цвета на стените в детската стая, предпочитайте меките светли тонове. Червеното е много стимулиращ цвят, за това е препоръчително да го използвате пестеливо само като акцент.

При избора на мебели за малките деца, не забравяйте да помислите за безопасността. Избягвайте острите ръбове, съобразявайте височините – детето трябва да може спокойно да достига вещите си. Елиминирайте риска малчуганът да събори нещо върху себе си или да падне катерейки се по нещо.

Детето непрекъснато расте и нуждите му се променят. За да не се налага да сменяте обзавеждането му твърде често, обмислете различни възможности и потърсете мултифункционални мебели, които могат да се адаптират и ще служат по-дълго.

Въпросът с почистването също не е маловажен. При избора на обзавеждане мислите и за това, дали ще може да почиствате добре и лесно. Например, ако леглото е с ракла ще може да съберете в него много неща и няма да има пространство, в което да се натрупва прах (както би се получило, ако леглото няма ракла и прибирате отдолу вещи в кутии).

Не претрупвайте стаята на детето с мебели и декорации. За игрите си то има нужда от свободно пространство.

Ако помещението го позволява, разделете детската стая на кътове – за игра, за учене и за сън. Символично може да разделите стаята цветово или слагайки различно килимче във всеки кът. Тази идея е приложима и ако стаята е за повече от едно дете – всяко от тях трябва да има обособено лично пространство.

Децата, които обичат да подреждат стаята си се срещат рядко. За да научите по-лесно малкото дете да прибира играчките си, улеснете го – намерете по-ниски и широки кошове с капак, в които да може лесно да ги събира.

неделя, 2 юли 2017 г.

Да изкъпем стайните растения

Къпането на стайните растения е важна част от грижата за тях. То ги освобождава от натрупания по листата им домашен прах, който им пречи да дишат и от вредителите.

Природният душ е най-добрият вариант, за това, ако имате възможност изнесете растенията си под дъжда. Ако това не ви е възможно, изкъпете ги в домашни условия.

Преди да изкъпете цветята си ги почистете от пожълтели листа и други изсъхнали или нездрави части.

Добре е да покриете почвата, за да не подгизне по време на банята. За целта може да използвате фолио за свежо съхранение.

За къпането на домашните растения използвайте подвижния душ или лейка. А най-дребните и деликатни цветя може да изкъпете и с пулверизатора.

Водата, с която почиствате растенията не трябва да е много варовита, защото когато изсъхнат по тях ще останат бели петна варовик, които не само ги загрозяват, но и им пречат да дишат.
Температурата на водата трябва да е умерена – нито топла, нито студена.

Сапун използвайте само, ако растението е нападнато от вредители. Много внимавайте сапунена вода на не попадне в почвата. Изплакнете обилно.

Растенията с гладки и твърди листа може да почистите и с навлажнена кърпа. А тези с мъхести листа – внимателно с много мека четка.

След банята оставете саксията с изкъпаното растение на завет и сянка, докато изсъхне напълно.

Колко често трябва да къпете растенията зависи от вида им и от замърсяванията, на които са изложени.