неделя, 30 април 2017 г.

Писмо до по-малката, сладката ми (тя си знае коя е)

Здравей, по-малката! Здравей, сладка моя! Пиша ти това писмо, защото ей сега се замислих. Бръмнаха ми разни глупави мухи из главата. Мисля си какво се случва и защо, изобщо мисли за живота на стар човек.

Ти си по-малка (и към днешна дата все още малка). Още не си видяла и преживяла някои неща, които в живота на всяко момиче са неизбежни. Но не бързай! Всичко, което има да се изживее ще го изживееш. „Всяко нещо с времето си“, както са казали мъдрите хора.

Ти си умно, силно и смело момиче. Знам, че ще продължаваш да си такава и ще направиш живота си чудесен. Въпреки това, като по-голяма, ще си позволя да ти дам няколко съвета.
1. На никого не позволявай да ти казва коя си и какво искаш – това го решаваш и знаеш само ти.
2. Никога не забравяй, че си прекрасна и че заслужаваш най-доброто!
3. Не допускай това, което някой казва да е по-важно от това, което чувстваш. Най-правилният компас, показващ пътя към щастието е сърцето ти.
4. Никога не прави нещо, ако чувстваш, че го правиш против себе си!
5. Никога и на никого не позволявай да се подиграва с мечтите ти или да ти казва, че са неосъществими. Може да изисква много време и работа, но ако наистина искаш нещо, можеш да го постигнеш. Вярвай в себе си!

Не знам дали точно днес ще успееш да ме разбереш добре, ти и другите твои връстнички, които може би ще прочетат това. Но все пак, надявам се, че ще остави поне една малка следичка във вас.

Ако не друго, запомнете поне това, че винаги трябва да обичате себе си, да се уважавате и да отстоявате правото си на индивидуалност и щастие.
Това е, което исках да ти кажа, сладка моя, ей сега, когато се замислих за нещата от живота.

неделя, 23 април 2017 г.

Браво и благодаря на всички носители и пазители на авторското право!

Днес (23 април) е Международен ден на книгата и авторското право.

Честит празник на всички автори/творци! Честит празник на всички, които помагат на произведенията да достигнат до публиката си! Честит празник на всички, които защитават авторското право!

Днес е денят, в който трябва да кажем „Браво!“ и „Благодаря!“ на всички тези хора.

Защото, противно на това, което си мислят някои хора, писането и създаването на книга е дълъг и труден процес. Да хванеш химикалката и да я движиш по листа е лесно, но от това движение да се получат не драскулки, а литературно произведение е сложно.
Създаването на произведение (текст, картина, компютърна програма,……………….) никак не е лека работа. Авторът откъсва парченце от душата и ума си. А след това ги пуска в неизвестното, с тревога и вълнение каква ще бъде съдбата на сътвореното от него. Дали творението му ще бъде харесано, разбрано, полезно?

Какво коства и какви емоции носи това да създадеш нещо, да откъснеш парченце от душата си и да го „хвърлиш в бурното обществено море“, няма да се опитвам да ви обяснявам. Това е нещо, което може да се разбере само ако го изживееш. А и всеки го изживява различно.

Следващия път, когато хулите нечие произведение не забравяйте, че то е парченце от нечия душа. Не ме разбирайте грешно – не искам да хвалите нещо, което не харесвате. Критикувайте, но с уважение към автора.

Следващия път, когато решите да пренебрегнете авторското право и да откраднете нечие произведение, се спрете за миг и си спомнете, че някой го е създал с много усилия, време и средства. Кражбата на интелектуална собственост не е по-различна от кражбата на вещ. А и обезвереният и умрял от глад не твори. Вие искате ли да работите без заплата? Искате ли да крадат нещата, които са си ваши?

Към авторите/творците, съратниците им и пазителите на авторското право: Бъдете живи и здрави! Продължавайте да творите и работите с вдъхновение и ентусиазъм! Не позволявайте на цензурата да достигне до вас! Защитавайте правата си!

петък, 14 април 2017 г.

Най-важните компоненти на всеки празник

По подразбиране празникът е нещо хубаво. Свързваме го с добро настроение, веселие, а много често и с почивни дни. Но кои са нещата, които правят празника истински и без които той не може?
1. Доброто настроение – за да се почувстваме празнично трябва поне за малко да спрем да мислим за проблемите и задълженията на ежедневието. Спокойното и весело настроение са основополагащи за хубавия празник.
2. Близки хора, с които да го споделиш – да обърнем внимание на близките си хора, да споделим с тях празничното си настроение и да им покажем, че са важни за нас. Това споделяне с хората, на които държим дава топлината на празниците.
3. Празничната украса и трапеза – с наближаването на празника да украсим дома си тематично, да подготвим специална трапеза, за да изглежда всичко около нас различно от ежедневието.
4. Смисълът – всеки празник има смисъл. Важно е да знаем защо е празник, какво се отбелязва/почита на този ден, какви са традициите и какъв е смисълът им.

неделя, 9 април 2017 г.

7 ползи от ученето на чужд език

Мотивите да учи чужд език при всеки човек са различни – за удоволствие или за работа, по собствено желание или по наложителност. „Хубавела“ предлага 7 универсални ползи от ученето на чужд език:

1. Подмладява мозъка и намалява риска от развитие на алцхаймер – на мозъка трябва да се гледа като на мускул – тренирайки го подобряваме състоянието и функционирането му. Освен това, усилените умствени занимания намаляват риска от развитие на болестта алцхаймер.
2. Подобрява паметта – когато учим чужд език паметта ни работи усилено – трябва да запомним, а след това и да намираме в нея и използваме голям обем от думи и граматически правила. За паметта това е много добра тренировка.

3. Развива способността за разпознаване на звуци – всеки език има своя мелодика. Стараейки се добре да различим и повторим чутото развиваме способността си да разпознаваме звуци и да чуваме по-ясно човешки гласове, отделяйки ги от общия звуков фон.

4. Говоренето на език, който не е родният ни стимулира изобретателността – непрекъснато трябва да се търси подходящ израз, а когато не се сещаме за него – друг, с който е подходящо да го заменим.

5. Повишава самочувствието – всяко ново знание и умение, което овладяваме се отразява благотворно на самочувствието ни.

6. Разширява кръгозора – заедно с езика, който говори някой народ, научаваме и много за бита и традициите му.

7. Повод да си подарим екскурзия – за да разберем на какво ниво сме овладели един чужд език и да се усъвършенстваме в говоренето му, е най-добре да посетим неговата родина.

неделя, 2 април 2017 г.

Днес отбелязваме Деня на детската книга

Честит празник! Днес (02.04) е Денят на детската книга. Не знам за вас, но аз смятам, че това е един голям празник. Честит Ден на детската книга на всички пишещи за деца! Честит Ден на детската книга на всички илюстратори и издатели! Честит Ден на детската книга на библиотекарите и книготърговците! Честит Ден на детската книга на всички нейни читатели – малки и големи!
Нека поне на този ден да кажем „Браво!“ и „Благодаря!“ на тези, които създават книгите за деца. Това никак не е лека работа. Детската аудитория е по-взискателна, а и отговорността за това, което ѝ се предлага е много по-голяма. Хората, които създават детските книги заслужават да знаят, че трудът им е ценен.

Светът на книгите предлага едно безкрайно пътешествие. Всяка прочетена книга е една извървяна крачка в него и едно приключение, което изживяваме и в края му сме по-мъдри, по-знаещи и по-грамотни.

Не лишавайте децата си от това богатство. Не пропускайте да ги запознаете с Пинокио, Чернишка, Ласи, Анн Шърли,………………….. и всички други очарователни персонажи. Не лишавайте и себе си от повторна среща с тях.

Превърнете Деня на детската книга в истински празник за детето си или някой друг малък читател. Върнете се и Вие във вълшебната страна на детските книги, там всеки е добре дошъл.