неделя, 26 юни 2016 г.

Информационният поток и опасността да се удавим

Изобилието от информация е естествено част от живота ни днес. В миналото нашите предци са имали достъп до много по-оскъдна информация. Днес научаваме за събития случващи се ви в най-отдалечената от нас точка на земята за секунди. А в миналото хората са узнавали след много дни, дори случки от съседното село.
Но дали това е хубаво? Готови ли сме да устоим на информационните потоци стичащи се към нас и вливащи се в главите ни?

Информацията разбира се, е нещо много полезно и ценно. Но трябва да правим разлика между съществената информация и информационния боклук, между нужната и излишната информация.

Пренасищането с информация не е много по-добро от недостига на такава.

Макар и да е трудно, трябва да се научим в информирането, както и във всичко останало, да си знаем мярката. Преценете какво и до колко Ви е необходимо . Иначе може да се удавите в някой информационен поток.

Добре е да знаете какво се случва по света и у нас. Но да гледате и слушате новинарските емисии по много медии е напълно излишно. Вероятността да разберете различни неща е малка. Решете от къде може да научавате най-важните и интересни неща за Вас и следете само тази емисия.

Другият голям проблем е, че колкото повече информация събираме по даден въпрос, на толкова повече различни и противоречащи си мнения попадаме. Хубаво е да се запознаем с всички позиции, но как да решим на кого да повярваме? Ето това е истински информационен водовъртеж, от който е трудно да се измъкнем. Многото информация вместо да ни помогне ни обърква.

А колко време прекарваме в четене на клюки за известни личности? Какъв процент от прочетеното ни е полезно? Тук няма повече да коментирам. Ще оставя всеки сам да си отговори на тези въпроси. Ама, честно!

Каквото и да говорим пак стигаме до вечния извод: най-важен е балансът.

Информацията е нещо много важно и полезно. Щастливци сме, че живеем във време, в което достъпът до нея е свободен и неограничен (!?). И все пак трябва да бъдем предпазливи и да избягваме водовъртежите, да не забравяме, че: не всеки, който пише в интернет е специалист; не всичко, което научаваме от медиите е истина; колкото и да знаем, остава много, което не знаем; не трябва да се увличаме ида си губим времето с оправданието, че се информираме, когато си пълним главата с откровени глупости; трябва да правим разлика между полезни информация и информационен боклук.


Автор на снимката: Жулиета Деспотова



Няма коментари:

Публикуване на коментар