понеделник, 28 март 2016 г.

Здравей! Как си?

Не знам дали Ви е направило впечатление, но „Как си?“ често се ползва като придатък на „Здравей!“, който няма никакъв смисъл.

Разни „модерни“ хора ми обясняват, че и в САЩ било така. Много забързани и заети били хората в днешно време и нямат време да се заговарят.

И аз пак установявам, че съм демоде или за друг свят.


Първо не мога да разбера какво ме интересува как се разминават американците. А още по-неразбираемо ми е, защо трябва да усвояваме лошите им навици. Американците са неучтиви и ние сме горди да станем като тях. Добре е човек да се развива и да усвоява нови неща, но все пак преди това е правилно да помисли.

Ако само ще се разминаваме, кажете ми „Здравей!“ и си вървете по пътя. Как съм, питайте само ако наистина Ви интересува. В такъв случай ще имате и желание да чуете отговора. Бързането не освобождава от добри маниери.

И ако се чудите защо толкова се вълнувам от такива дреболии, веднага ще Ви отговоря. Когато нахвърляте много мънички неща едно върху друго се получава планина. Аз не искам да участвам в направата на планина от простотия.

За пореден път ще Ви задам въпросите „На къде вървим?“ и „На къде искаме да стигнем?“. Защото не знам за Вас, но аз не искам да живея в свят, където „Как си?“ не е израз на интерес и загриженост към другия, а е просто придатък на „Здревей!“, който няма никакъв смисъл!


понеделник, 21 март 2016 г.

Златната среда на позитивното мислене

От години усилено се проповядва позитивно мислене и визуализации, които творят бъдещето, такова каквото го искаме. По въпроса са написани много книги, телевизионни предавания канят вещи по темата гурувци, които ни обясняват как да мислим „правилно“, за да сме здрави, щастливи и успели.
Човечеството откри своя път към благоденствието! Много е просто и лесно, всеки може да го направи. Панацея за всяка болка и даже не е нужна билка! Това е позицията на проповядващите позитивното мислене.



Както по всеки друг въпрос, така и по този, скоро се оформи и лагер с противоположно мнение. Неговите последователи казват, че това е пълна глупост. Трябва да се прави нещо повече от това да фантазираш хубавини, човек трябва да се съобразява с реалността, в която живее. Хората от този лагер смятат, че искането и моженето са съвсем отделни неща.

А от кой лагер сте Вие?

Може би най-мъдрият отговор на този въпрос е „От средния“. Никой не казва, че позитивното мислене и визуализациите трябва да са единственото, което правите. Вярата в сбъдването на мечтите и визуализирането им не означава да се откажете да работите и учите, да поемате отговорност и да действате, да се развивате и забавлявате. Просто трябва всеки ден да отделяте по малко време, за да видите и усетите със сетивата си целта си постигната.

Всичко, което ни заобикаля е енергия. Ние също сме енергия. Имаме още много да учим за човешкия мозък и за начина, по който действа. Какво би се случило, ако го използваме на 100%? Точно защото има толкова много неща, които не знаем, не бива нищо да отричаме категорично, колкото и налудничаво да ни се струва.

Наистина си заслужава да отделяме по малко време всеки ден, за да видим себе си живеещи мечтания живот. Дори и тези, които не вярват, че енергията на мисълта им ще сътвори бленуваното бъдеще, има смисъл да го направят. Ако не друго поне ще се настроят за успех. Ще програмирате подсъзнанието си да работи за постигане на успеха. Когато мислим „това няма как да стане“ не търсим начин да осъществим желанието си. Просто се примиряваме със съществуване, което не харесваме и не ни удовлетворява. Докато „това може да стене“ ни кара да се съсредоточим в търсене на варианти, помага ни да забележим възможностите и да се възползваме от тях. Това помага за постигане на целта – дали чрез Вълшебството или чрез промяна на начина, по който виждаме нещата няма значение. Важен е крайният резултат.

Каквото и да правим, лоши неща винаги ще се случват – колата ще се поврежда, наши любими хора ще умират. Това са житейски неизбежности. От друга страна цветята винаги ще ухаят, бебета винаги ще се раждат, мечтите ще се сбъдват. Това е естественият ход на живота. Позитивното мислене е и това – да решиш да съсредоточиш мислите си не върху шофьора, който те е изпръскал с кал, а върху бебето, което ти се е усмихнало.

Най-важното е да не забравяме, че животът ни е в наши ръце. Именно това е причина поради, която много хора отхвърлят идеята, че чрез мисли и визуализации могат да градят бъдещето си. Те не могат да се примирят, че животът им в момента е плод на мисли от миналото, че сами са си виновни за положението, в което се намират. Много хора се страхуват да приемат, че животът и бъдещето им зависят само от тях самите и от никой друг.
При всички случаи времето прекарано в мечти и визуализации не е загубено и пропиляно на вятъра. Това са приятно прекарани минути, които ни стимулират да ставаме сутрин, да се борим, припомняме си кои сме и на къде сме тръгнали!

Привърженици или не на положителното мислене и визуализациите не спирайте да мечтаете! Вярвайте в себе си и вървете напред (а когато е възможно и нагоре)!



понеделник, 14 март 2016 г.

Хайде на парфюмите!

Не знам аз ли съм дефектна или светът около мен се поврежда все повече. „Не си за този свят!“ са ми казвали много пъти. Казаха ми го и преди няколко дни.


Поводът беше следният: вървях си по булевард „Александър Стамболийски“ – голям булевард в центъра на столицата. Гледам срещу мен върви мъж на средна възраст. Носи огромна торба през рамо и вика нещо. В първия момент не чух хубаво. Уличната шумотевица поглъщаше думите му. А когато се срещнахме и чух добре, това което казва, в първия момент реших, че не съм чула правилно. „Парфюми-и-и! Крадени парфюми, продавам! Маркови парфюми, крадени!“ и пак от начало: „Крадени…“. Да, съвсем както трябва си бях чула.

„Господинът“ повтори много пъти, все така високо и ясно, за да е сигурен, че няма да остане някой, който не е чул и разбрал. Разминахме се (без да си купя изгодно марков краден парфюм!) и всеки продължи по пътя си.

Не знам кое ме впечатли повече – невъзмутимостта, с която този човек викаше, че продава нещо, което е откраднал или това, че само на мен ми направи впечатление. Все пак случката става в центъра на голям град, при това столица!

До къде е стигнало обществото ни, щом подобно нещо не прави впечатление на почти никого? Разказах случката на много хора и никой не разбра „какво пък толкова“. Нещо съвсем нормално било. Аз от небето ли падам?

Ако това е нормално и редно за този свят, то аз наистина не съм за него. Но все си мисля, че не може да е нормално… Или да си търся друг свят?



четвъртък, 10 март 2016 г.

„Цветя в градината“ от Анка Дончева (издателство „Еньовче“)

Книгата е предназначена за всички любители цветари, за специалисти, студенти и за всички, които обичат цветята.

От най-стари времена българската градина и дом са били място, в което са се отглеждали с любов много видове цветя и храсти. При правилно подреждане и с много усет дори и в малката градина има място както за плодните дръвчета и за зеленчуковите култури, така и за създаване на красив цветен кът. Може да се оформи около беседката за семеен отдих, на няколко места - слънчеви и на полусянка, в зависимост от предпочитаните цветя, като цветни лехи или бордюри около алеите и пътеките.
В книгата се разглежда отглеждането на над 165 вида цветни растения, като се посочват времето на засяване на семената, отглеждането на разсада, грижите през вегетацията, производството на рязан цвят, съхраняването на посадъчния материал през зимата, най-новите ценни сортове, подходящи и търсени на пазара. Авторката дава съвети как може да се отглеждат цветя за реализиране на рязан цвят, с което да се подпомогне семейния бюджет, и още нещо много важно - как да съхраним ценните и застрашени видове от нашата флора и как да ги използваме като билки, а някои и като подправки.



понеделник, 7 март 2016 г.

Цикория – непретенциозната полезница

Цикорията (Cyihorium intybus) малко полско растение, което не ценим и използваме достатъчно. Може да срещнете това тревисто многогодишно растение с нежните сини цветчета дори в градинката пред блока.


В Европа цикорията е позната от 16-и век. Произхожда от крайбрежието на Средиземно море и Южна Азия. Среща се в няколко разновидности: белгийска, къдрава, червена италианска „Радикио“.

Цикорията е богата на калций, фосфор, желязо, магнезий, витамини (А1, В1, В2, С, РР, Е), холин, дъбилни вещества.

Ползите от приема ѝ са: стимулира апетита, подобрява функциите на храносмилателните органи и сърцето, полезна е при диабет, понижава стреса, успокоява нервната система, енергизира, премахва токсините от черния дроб, уравновесява кръвното налягане, понижава нивото на холестерола, подпомага отслабването, има антисептично и противовъзпалително действие (в народната медицина се използва за лечение на рани).


Цикорията е противопоказна за хора, които приемат антибиотици или страдат от: разширени вени, хемороиди, спазми на дихателната система.

Напитката от цикория на вкус силно наподобява кафето. Всички негови привърженици, които имат някакви противопоказания да го пият или не могат да се задоволят със здравословни дози, могат да го заменят с напитка от цикория.

В магазините цикорията може да се намери и с добавки: червени боровинки, жен шен, лилава боровинка.