понеделник, 25 април 2016 г.

Авторското право и неговият празник

На 23 април отбелязваме Международния ден на книгата и авторското право. Странно защо на празника не бе обърнато никакво внимание. В България има доста хора с отношение към книгата и авторското право – четящи и творящи. А и денят не е посветен само на писатели и книгоиздатели, а на всички творящи хора.

За съжаление в нашата родина авторското право не се уважава и не е сред интересните за обществото въпроси.


„Че защо да го купувам, когато мога да си го дръпна от нета?!“ – питата с почуда хората. Това си е станало съвсем нормално и никой не си прави труда да се замисли. На никого не му пука, че това е кражба. Някой е вложил в това, което си дръпват душа, време и средства, чрез него се надява да осигури прехраната си. Но какво от това? Нали може да се дръпне.

Знаете ли, аз не обвинявам масовия изтегляч. Не, че го оправдавам. Мисля, че проблемът е по-дълбок. И вместо да се занимаваме с Хикс, Игрек и Зет, които си седят вкъщи и си теглят това и онова от интернет, е по-добре да потърсим истинско решение на проблема. Защото има проблеми, които се решават сами, но този не е от тях.

На 23 април аз не чух/прочетох никъде нищо по въпроса за авторското право. А все пак, медиите са доста засегнати от този проблем.
Държавата има своите задължения и отговорност за спиране или поне намаляване на този вид кражби, но не можем да разчитаме само на нея. Дали не може или не иска да се справи с този проблем е съвсем отделен въпрос.

Носителите на авторско право не трябва да се примиряват с ролята на жертви, а да се размърдат и да направят каквото е по силите им. Мисля, че една добра първа стъпка е да накараме Хикс, Игрек и Зет да осъзнаят, че това, което правят е кражба – същото като да идат в магазин за хранителни стоки и да си тръгнат със салам, който вместо да платят са скрили в джоба си. Е, много е вероятно на Хикс и Игрек да не ги интересува, но Зет да преосмисли поведението си.

Животът става по-добър, не с оплакване, а с действие. Всички трябва да направим каквото можем, за да подкрепим каузата, в която вярваме.

Поздрави на всички творящи и на всички, които могат да оценят тях и творбите им!



неделя, 17 април 2016 г.

Съвременната вещица

Ако се замислим, ще открием, че и Баба Яга и добрата Кръстница-вълшебница са вещици. Просто използват знанията и уменията си с различна цел.
Освен вещиците от приказките има и друг вид вещици – обикновени жени с необикновена сила да разбират света и да виждат отвъд видимото. На повечето от тях не им личи от пръв поглед, че са с нещо по-различни – гърбавият нос, летящата метла и вълшебната пръчица не са задължителни атрибути. Но всяка съвременна вещица притежава някои качества:

1. Силно развита интуиция, която винаги слуша
Понякога действията ѝ Ви се струват нелогични, дари странни, но времето показва, че е бира права, сякаш е знаели как точно ще се стекът обстоятелствата в бъдещето. Това е защото съвременната вещица се вслушва в безпогрешните си инстинкт и интуиция.

2. Висока образована е
Съвременната вещица е жена притежаваща голям интелектуален потенциал, който непрекъснато развива. Винаги се отличава с високо образование и богата обща култура.


3. Има успешна кариера
Силно развитата интуиция и високото образование и интелект я правят добър професионалист и ѝ помагат да се развива и да расте в служебната йерархия.

4. Обича природата
Съвременната вещица обича и защитата всичко ще е живо. Осъзнава, че е част от природата и всичко е свързано. Много вероятно е да членува в някоя еко организация.

5. Умее да изслушва и помага
Обича да помага на хора, животни и растения. Често дори непознати ѝ споделят свой проблем и получават помощ – съвет или лечение.
Винаги защитава по-слабите и онеправданите.

6. Силна и независима жена е
Съвременната вещица може да е обвързана, но никога завързана.
Няма проблем или житейска ситуация, с които да не може да се справи.
Понася ударите на съдбата с достойнство и бързо се съвзема.

7. Не робува на хорското мнение
Вещицата слуша себе си. Не се притеснява какво ще кажат хората. Действа според собствените си виждания и убеждения. Отчита се само пред съвестта си. Старае се винаги да е в хармония със себе си.

8. Има собствен стил и не ѝ липсва самочувствие
Тъй като не се бои да бъде себе си, съвременната вещица има ясно изразен стил на обличане и поведение. Старае се да изглежда добре, но не заради Другите, а заради Себе си.

Не всяка жена, която притежава тези качества е вещица. Но от друга страна, всяка жена се ражда вещица. Едни го осъзнават и развиват, а други – не.
Така, че: Умната!



понеделник, 11 април 2016 г.

Настоящето срещу бъдещето – струва ли си тази замяна?

Имаме много мечти и планове за бъдещето. Очакваме нещо по-добро да ни се случи по-нататък в живота. Това е нормална човешка нагласа, в която няма нищо лошо.

Важно е да знаем какво искаме да постигнем в живота си и да се стремим към него, да сме постоянни и да не се отказваме лесно от постигането на целите си.


Проблемът идва, когато изцяло жертваме настоящето си в името на бъдещето. Не трябва да се отказваме от всички радости днес, за да сме по-щастливи утре. Пропуснатите мигове, в името на каквато и кауза да сме ги пожертвали, са безвъзвратно загубени.

Не бива да забравяме, че реално утре никога не идва. Винаги е днес, а утре предстои. По същия начин стоят нещата с настоящето и бъдещето. Прекарваме целия си живот тук и сега (в настоящето). Бъдеще винаги има и винаги е неясно и можем да го предвидим само в една своя малка част. Не трябва да сме песимисти, но все пак живеейки днес трябва да си имаме едно на ум, че на колкото и години да сме може да не доживеем до следващия ден. И какъв тогава е смисълът от жертвите?

За това внимателно обмисляйте жертвите, които правите днес, за да сте по-добре утре. Наистина ли си струва? Всички лишения оправдани ли са? Достатъчно скоро ли ще дойде желаното бъдеще, за да се реваншира за всички пожертвани днес?

Намерете баланса. Планирайте и работете за по-доброто си утре, но се постарайте и днес да сте щастливи.


четвъртък, 7 април 2016 г.

И прозорецът се нуждае от красив тоалет!

Някои съвременни домакини смятат пердетата и завесите за отживелица. Според тях те не служат за друго, освен да събират прах. Но мнозинството все още е „за“ пердетата, защото са красиви и придават на дома уют и красота. Освен това смяната на пердето не изисква голяма инвестиция и е лесен и бърз начин да променим обстановката в дома си.

На пазара има широка гама от пердета и завеси, което ни дава възможност да задоволим дори по-авангардните си хрумки в тази посока, но от друга страна увеличава и риска от грешен избор.

Предлагаме Ви списък с основните неща, които трябва да съобразите при избора на пердета и завеси:

Цвят – той трябва да е в хармония със стените, мебелите, подовите настилки и всичко друго в стаята.

Плътност – зависи от това дали искате пердетата да пропускат повече светлина или да затъмняват. Понякога оптималното решение е ефирно перде с плътни завеси. Така имате два варианта. Освен това материята, от която са изработени пердетата и завесите трябва да е съобразена с останалите материи в стаята (дамаски, покривки, килими).

Размер – дължината на пердето зависи и от стаята, за която го избирате. Например за кухнята и детската стая е по-подходящо да са по-къси, защото така в кухнята се намалява риска от запалване при развяване или друга злополука, а в детската – от това мъничето да го дърпа.


Ширината е най-малко един път и половина ширината на прозореца и най-много три пъти ширината на прозореца.

Корнизът се закача на тавана или на 10 см. Над прозореца. Добре е да стърчи по 15-20 см. от двете страни на прозореца, за да може при нужда пердето да се събира.

Аксесоарите за пердета са много – корнизи, ресни, шнурове, щипки, кукички и така нататък. Изкушението да прекалите с тях е голямо, така че внимавайте!

За всяка стая изберете различни пердета, за да подчертаете нейната индивидуалност.