петък, 27 февруари 2015 г.

Перфекционист ли сте? - тест

   За да разберете спадате ли към групата на перфекционистите внимателно прочете следните твърдения. Дайте на всяко оценка от 0 до 5, като 0 е изобщо не мисля така, 5 – напълно сам съгласна.

1. Винаги трябва да си поставям най-високата възможна цел.
2. Средният резултат е незадоволителен.
3. Ако сгреша никой няма да ме уважава.
4. Слабостта е позорна.
5. Проваля ли се в нещо, значи съм отрепка.
6. Трябва да правя нещо, само ако съм сигурна, че ще се справя 100% отлично.
7. Допускането на грешка много ме тревожи.
8. Недопустимо е дадена грешка да се допуска повече от веднъж.
9. Ако се старая достатъчно трябва да се справя с всичко.
10. Непрекъснато трябва да искам от себе си повече, защото винаги може и по-добре.

Резултати:
40-50 точки „Посредствеността е грях!“
Винаги и във всичко искате да сте съвършени. Няма сфера на живота Ви, в която да не проявявате перфекционизъм. Но не е ли това твърде изтощително? Трябва да се опитате да гледате на нещата по-спокойно и да не изтощавате себе си с дреболии. Отпуснете се!

16-39 точки „Старая се, но да се греши е човешко!“
Браво на вас! Открили сте идеалната среда и сте се настанили в нейните граници. Стараете се всичко да е перфектно, но си давате сметка, че не винаги е възможно. Борите се за успеха, но умеете да приемате и провала, вадейки си поука.

15 или по-малко точки „Карай да върви!“
Ден да мине друг да дойде. Не се престаравате за нищо. Не само, че не си давате зор да вършите нещата перфектно, но дори не се опитвате да ги свършите горе-долу добре. Хубаво е да Ви е лесно и спокойно, но до къде ще стигнете така?

вторник, 24 февруари 2015 г.

Хумата - здраве и красота от природата



Виждали ли сте снимки или картини, на които са изобразени българки от „старо време“? А направило ли Ви е впечатление какви хубави дебели плитки имат? Ако да, със сигурност сте се питали как са го постигали.
Тайната на нашите баби и техните баби се крие в нещо много просто и достъпно – лечебната глина, наричана още хума.
Днес на пазара хумата може да бъде открита в различни варианти – самостоятелно или добавена в някой друг продукт (шампоан, сапун, душгел и така нататък).
Хумата е различни видове – синя, зелена, жълта, бяла, червена, кафява. Тази разлика в цвета се дължи на различния химичен и минерален състав. Например: синята хума съдържа по-голямо количество (в проценти) магнезиев и манганов оксид от жълтата. Но жълтата е по-богата на силициев и алуминиев оксид от синята.
Лечебната глина може да се използва вътрешно (хумава вода) и външно за различни маски и компреси.
Лечебната глина има абсорбиращо действие – извлича от организма всичко вредно, премахва възпаленията. Голямо нейно предимство е, че убива само вредните бактерии, а полезните остават незасегнати.
Най-простата рецепта за разкрасителна маска с хума е към нея да се добави вода, до получаване на хомогенна кашичка. С нея се намазва лицето (косата, а защо не и всичко останало). Изчаква се да изсъхне и се изплаква с вода. В зависимост от търсения резултат към тази базова маска може да се добавят и други съставки (например кисело мляко, мед, лимонов сок, билкова отвара, витамини и така нататък).
Важно е да не се забравя, че металът отнема от качествата на хумата. Така че я пазете от досег с него. При приготвянето й използвайте керамични, дървени или пластмасови съдове. Горещите добавки също трябва да се избягват.
За да подсилите лечебните свойства на хумата е добре преди употреба да я оставите да постои на слънце и въздух.
 Запомнете, че хумата отмива цвета на боядисаната коса!
Освен за здраве и красота, хумата намира приложение и в домакинството – оставена в открит съд в хладилника поглъща неприятната миризма.

петък, 20 февруари 2015 г.

6 начина да пестим, когато пазаруваме



     Живеем в трудни времена на икономическа криза и се налага все по-сериозно затягане на коланите. От друга страна еколозите не спират да напомнят, че купуваме повече, отколкото ни е необходимо и с това вредим на планетата си. А и колкото и пари да имаме, защо да ги хвърляме на боклука?
     Предлагаме Ви 6 правила, към които да се придържате, когато пазарувате. С тяхна помощ ще пестите, но не чрез лишения, а чрез разум.

1. Избирайте големи опаковки
    Това се отнася за продукти с много голяма трайност, които няма да се развалят след разпечатване на опаковките (например: прах за пране, тоалетна хартия, брашно и така нататък). Защото може да дадете по-малко пари за повече от даден продукти, но да не успеете да го използвате до край, понеже се е развалил. Така икономия няма, а постигате обратен ефект. За бързоразвалящите се стоки добър вариант е да си ги разделяте с някоя приятелка или съседка.

2. Внимавайте с промоциите
     Промоциите са нож с две остриета. От тях се икономисва само, ако купувате стока, защото Ви трябва. Ако я слагате в количката с покупки единствено изкушени от ниската цена, на глед е икономично, но реално е излишно разхитителство – купувате нещо непотребно.

3. Наистина ли ми трябва това?
     Този въпрос е много полезен. Често вземате ненужни вещи, само защото цената им Ви се вижда много изгодна. Може и наистина да е така, но колкото и евтино да е нещо не си струва да го купувате само, за да се чудите после къде да го приберете.

4. Не пазарувайте на гладно
     Когато човек е гладен му се прияжда всичко, което види. Твърде вероятно е в такъв момент да вземате не само излишни неща, но и по-големи от необходимите количества.

5. Придържайте се към предварително изготвен списък
    Ако си имате списък няма да се чудите „Трябва ли ми това или си имам?“ А и търсейки нещо конкретно, ще отделите по-малко време за лутане и разглеждане на всичко наред. Така възможността да се изкушите с нещо непредвидено намалява.

6. Съставяйте си седмично меню
    Ако преди да отидете да пазарувате имате идея какво ще готвите следващите дни ще купите продукти, които Ви трябват. Това ще намали количеството на изхвърлените храни, които сте купили просто, за да „се намира“, но не са Ви потрябвали и са се развалили.

вторник, 17 февруари 2015 г.

Капачка по капачка - радост дарява



     „Капачки в действие“ е кампания на фондация „Идея в действие“.
     Фондацията събира всякакви пластмасови капачки в пунктови в почти 70 населени места на територията на цяла България. „Идея в действие“ предава събраните капачки в пунктове за вторични суровини. Получените пари се използват за подобряване условията на живот на деца лишени от родителски грижи. В момента се закупува бяла техника (хладилници, перални, сушилни).
      Кампанията е стартирана на 11 септември 2013 година и е безсрочна. До  3 февруари 2015 година събраните капачки са 8490 килограма.
    Пластмасовата капачка е малка – не тежи и лесно се побира във всеки джоб, така че включете се и Вие! Вашият боклук и едно мъничко усилие от Ваша страна могат да усмихнат много деца!
     „Идея в действие“ може да намерите на http://ideainaction.net Там ще откриете подробна информация, не само за „Капачки в действие“, но и за останалите кампании на фондацията. Има възможност всеки да предложи идея.